To všetko nás čaká na oslavách 70. výročia Slovenského Národného Povstania, ktoré za začínajú už vo štvrtok 28. augusta a budú trvať celé štyri dni až do nedele, 31. augusta.

Múzeum SNP pietna sieňŠtvordňové oslavy 70. výročia SNP začnú koncertom Štátnej opery Banská Bystrica v parku pod Pamätníkom SNP, na ktorom sa zúčastní až 36 veľvyslanectiev napríklad aj z takých krajín, ako je Brazília či Saudská Arábia. Program bude pokračovať v piatok preletom stíhačiek a slávnostným zhromaždením. Pre návštevníkov bude pripravený kultúrny program s Alexandrovcami, SĽUK-om, Koncertným súborom vzdušných síl USA v Európe či orchestrom Bobana a Marka Markoviča. Počas piatka a soboty bude na železničnej stanici Banská Bystrica vystavený pancierový vlak Štefánik spolu s expozičnými vozňami a výstavou o Slovenskom národnom povstaní a pancierových vlakoch. V sobotu vystúpi na Námestí SNP hudba leteckých síl USA a po nich bude nasledovať rekonštrukcia povstaleckej mobilizácie za účasti Klubov vojenskej histórie a historickej techniky. Oslavy sa končia v nedeľu rekonštrukciou povstaleckých bojov z októbra 1944. Ukážka s vojakmi v dobových uniformách, pozemnou technikou a lietadlami sa uskutoční v priestore železničnej stanice Šalková aj za aktívnej účasti pancierového vlaku Štefánik, pre ktorý to bude posledné vystúpenie.

Kompletný program si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku. Oproti pôvodne avizovaným plánom sa ale pre chorobu nepredstaví Marie Rottrová.

Na oslavách 70. výročia prisľúbilo účasť až 36 veľvyslanectiev a bolo pozvaných takmer osemsto hostí. „Môj triezvy odhad je 10-tisíc návštevníkov,“ uviedol na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Múzea SNP, Stanislav Mičev.

V piatok 29. augusta bude platiť 50% zľava pre každého, kto bude cestovať vlakom do Banskej Bystrice. Po príchode si stačí cestovný lístok označiť pečiatkou Múzea SNP, ktoré budú k dispozícii aj priamo na železničnej stanici Banská Bystrica ako aj Banská Bystrica mesto. Každý takýto lístok bude platiť až do 30. augusta, do polnoci. Cestovať zadarmo sa bude v piatok aj Mestskou hromadnou dopravou. Tá však bude výrazne obmedzená keďže väčšina ciest a ulíc v centre mesta bude kvôli oslavám uzavretá. O dopravných obmedzeniach sme vás informovali aj v našom predchádzajúcom článku.

Organizátori upozorňujú návštevníkov, aby prišli do areálu v dostatočnom časovom predstihu kvôli kontrolovaniu každého návštevníka. Kontrolovaná bude každá batožina, do areálu je zákaz vnášania akýchkoľvek zbraní či sklenených fliaš a nádob. Vstup do areálu bude kontrolovaný cez vstupné brány, ktoré budú pre návštevníkov otvorené od Hotela Lux, ulice Československej Armády alebo Štefánikovho nábrežia.