V banskobystrickom Thurzovom dome v pondelok 4. novembra sprístupnili jedinečnú výstavu Kovačica známa i neznáma, prezentujúcu ucelenú zbierku kovačických insitných maliarov.

Vernisáže výstavy Kovačica známa i neznáma sa zúčastnili významní hostia, medzi nimi ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, ktorá nad výstavou prevzala záštitu, predseda BBSK Ján Lunter, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku Momčilo Babić aj zakladateľ galérie insitného umenia Babka v Kovačici Pavel Babka. Galéria Babka bola v roku 2001 UNESCO-m vyhlásená za svetové stredisko vydavateľskej činnosti insitného maliarstva babka.rs

Otvorenie výstavy si nenechal ujsť ani zakladateľ kovačického Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka Pavel Baláž. Cieľom tohto strediska, pomenovaného po slávnom kovačickom patriotovi, je zachovanie slovenskej kultúry. dolnozemski-slovaci.com

Ďalej sa vernisáže zúčastnili vedúci kancelárie prezidentky SR Stanislav Líška, honorárny konzul Srbskej republiky na Slovensku Mojmír Vrlík a riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník, ktorý sa spolu s ďalšími hosťami návštevníkom vernisáže aj prihovoril.

Vernisáž obohatilo vystúpenie Univerzitného folklórneho súboru Mladosť, ktorý si pre túto príležitosť pripravil špeciálny program venovaný vojvodinskej oblasti. Jeho súčasťou bola aj ukážka tradičného čepčenia nevesty.

Uvedením výstavy Kovačica známa i neznáma sa Banská Bystrica pridala k svetovým metropolám ako je New York, Moskva či Tokio, kde sa táto výstava tiež konala. Po prvýkrát na Slovensku ju môžu obdivovať práve návštevníci Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Výstava predstavuje ucelenú zbierku šesťdesiatich troch kovačických insitných maliarov. Vystavených je osemdesiat obrazov. 

Výstava v Thurzovom dome potrvá do 24. novembra. Komentované prehliadky s Pavlom Babkom sa uskutočnia v utorok 5. novembra a v stredu 6. novembra o 16.00 h.