Aj Banská Bystrica sa pridá k svetovým metropolám ako New York, Moskva či Tokio a návštevníci mesta pod Urpínom budú môcť po prvýkrát na Slovensku obdivovať ucelenú zbierku všetkých šesťdesiatich troch kovačických insitných maliarov, ktorí sú v  Reprezentatívnom zozname slovenských insitných umelcov v Srbsku.

Výnimočná výstava Kovačica známa i neznáma bude zdobiť priestory Thurzovho domu od 4. novembra do 24. novembra 2019. Výstava, ktorá vznikla aj vďaka neúnavnej aktivite Pavla Babku z Kovačice, zakladateľa svetoznámej Galérie Babka, je unikátna svojím komplexným pohľadom, početnou prezentáciou diel a najmä zastúpením umelcov – maliarov troch generácií, od najstaršieho Vladimíra Boboša (1906), až po najmladšiu autorku Saňu Stvorcovú (1992). Práve v Thurzovom dome sa symbolicky začína kampaň za zapísanie slovenského insitného umenia zo Srbska do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Maľované príbehy z Kovačice sa potom z Banskej Bystrice presunú do Bratislavy a Paríža.

„Kovačické insitné umenie charakterizuje mimoriadna úprimnosť, jednoznačnosť, bezprostrednosť a jedinečná technika spracovania. Aj preto sa začína kampaň pre jeho zapísanie do UNESCO. Úspech takého procesu obohatí nielen Slovensko a Srbsko, ale istotne aj celý, nielen umelecký svet. V mene kolektívu pracovníkov Stredoslovenského múzea v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja som úprimne rád, že tak významný proces štartuje práve u nás, s podporou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a pod záštitou ministerky kultúry Slovenskej republiky, hovorí riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Spontánne insitné umenie si vďaka svojmu pozitívnemu vyžarovaniu, bezprostrednosti a pestrým folklórnym detailom dokázalo v priebehu rokov získať priaznivcov nielen na poli milovníkov výtvarného umenia. Kovačica, najväčšia slovenská obec v Srbsku, má na mape svetového naivného umenia dominantné postavenie a mnohí ju považujú za akúsi mekku insity. Silný kolorit a očarujúca intenzita farieb sú rozoznateľnými znakmi kovačickej insitnej školy. Farba ako výtvarný element v tvorbe väčšiny naivných maliarov je prenesená z ľudových krojov a folklóru. Je živá, silná a intenzívna. Každý z umelcov vytvára svoj vlastný, rozpoznateľný a autentický štýl. Z obrazov možno čítať minulosť, sú však aj zrkadlom umelcovej duše v súčasnosti a tradície, ktoré zobrazujú, v nich zostávajú navždy zachytené pre budúcnosť.

Výnimočná výstava, ktorá po prvý prinesie na Slovensko diela všetkých 63 autorov z Kovačice, potrvá v Thurzovom dome do 24. novembra. Komentované prehliadky s Pavlom Babkom sa uskutočnia v utorok 5. novembra a v stredu 6. novembra o 16:00 hod. v Thurzovom dome.