Po dlhšej prestávke udelia organizátori Vínšpacírky na jej 9. ročníku cenu za prínos v oblasti enológie a vinárstva. Prevezme si ju uznávaný enológ, ktorý vo viniciach na kopcoch nad Mužlou vypestoval najlepšie ohodnotený rizling a dal vďaka neoblomnosti a vytrvalosti druhý život slovenskej odrode Breslava. Slávnostné udelenie ceny prebehne počas Vínšpacírky, 22. apríla 2023.

Prípravy na najkratšiu a najbohatšiu cestu pomaly finišujú a počet potvrdených vinárov dokazuje, že bude skutočne bohatá a plná nezameniteľných chutí. Viac ako 400 vzoriek prinesú na Námestie SNP vinári z celého Slovenska. Svoje zastúpenie budú mať aj distribútori zahraničných vín, a tak návštevníci budú môcť porovnávať aj svetovú produkciu. ,,Veríme, že výberom vinárstiev ulahodíme každému milovníkovi vína. Teší nás, že záujem o Vínšpacírku je veľký. To hovorí o tom, že vinári majú radi Banskú Bystricu a ešte radšej sa k nám, do nášho regiónu, vracajú. Vznikajú tu priateľstvá, a tie k dobrému vínu patria,“ hovorí predseda Cechu hostinských Martin Repaský.

Aj tento ročník bude ruka v ruke s United Europe Jazz Festivalom, ktorý privíta na námestí legendárneho Petra Lipu. Počas Vínšpacírky tiež odštartuje letná sezóna v meste. Slávnostným odpočítavaním a spustením fontány tak urobí primátor mesta Ján Nosko. „Som rád, že ľudia po roku opäť zaplnia najkrajšie slovenské námestie a budú môcť degustovať množstvo kvalitných vín zo Slovenska, ale aj zahraničia. Ako už býva zvykom, podujatie sa spája aj s festivalom, ktorý patrí medzi prioritné podujatia v Banskej Bystrici. Pravidelne sa tu stretávajú jazzové kapely miest V4. Vyvrcholením sobotného programu bude spustenie fontány, ktoré odpočítame spolu s Banskobystričanmi i návštevníkmi nášho mesta. Verím, že počasie nám bude priať a letnú sezónu odštartujeme ako sa patrí. Všetkých srdečne pozývam,“ dopĺňa primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Po trojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa organizátori vracajú aj k oceňovaniu osobností enológie a vinárstva. Piate ocenenie sa usporiadatelia rozhodli udeliť Miroslavovi Petrechovi, ktorý Slovensko preslávil unikátnym Rizlingom rýnskym, ročník 2001. Vo svetovom hodnotení obávaného Roberta Parkera, pred ktorým majú rešpekt najväčšie vinárske domy, získal najvyššie hodnotenie, ktoré doteraz nezískal a neprekonal nikto zo Slovenska, Čiech či Moravy. Aj preto je právom označovaný za kráľa slovenských rizlingov.

Na sklonku minulého roka sa mu podaril ďalší svetový úspech v Latinskej Amerike, kde jeho Breslava 2019 získala najvyššie hodnotenie spomedzi bielych vín a celkovo najvyššie hodnotenie v rámci zahraničných vín v súťaži. Miroslav Petrech je jednou z legiend slovenského vinohradníctva. Spolu s Dorotou Pospíšilovou a priateľom Ondrejom Korpásom sa zaslúžili o obnovu spomínanej Breslavy.  Svoju prirodzenú autoritu a rešpekt si vybudoval nielen celosvetovým úspechom, ale najmä svojou celoživotnou poctivou prácou vo viniciach.

„Sme naozaj veľmi radi, že môžeme oceniť človeka, ktorý je pojmom a skutočným odborníkom. Skvelé referencie, ktoré získava nielen v zahraničí, ale aj doma, len potvrdzujú jeho vinárske kvality. Je to zároveň človek, ktorý má pevne stanovené hodnoty a za tým všetkým stojí jeho tvrdá práca, vytrvalosť a dokonalé poznanie hrozna a vína,“ hovorí Martin Turčan, mestský poslanec a člen organizačného výboru. Ocenenie osobnosti bude prebiehať o 16,00 hod na Námestí SNP a počas Vínšpacírky bude možné ochutnať aj vína z pivnice Chateau Belá, v ktorej Miroslav Petrech uchováva svoje vzácne špeciality.

Lístky na Vínšpacírku sú v predpredaji už aj dnes, v kaviarni Beniczky. Zakúpiť si ich bude možné aj počas podujatia na dvoch predajných miestach od 14.00 h. Cena lístka je 10 eur. Návštevník dostane degustačný set a náramok a následne voľne degustuje. Vzorky sa kupujú u jednotlivých vinárov za hotovosť. Oficiálne ukončenie podujatia je naplánované na 20-tu hodinu.

O Miroslavovi Petrechovi

Miroslav Petrech je prvým a dodnes jediným vinárom zo Slovenska, Čiech a Moravy, ktorý získal prestížne medzinárodné ocenenie Roberta Parkera, americkej degustátorskej ikony. Ocenenie, pred ktorým majú rešpekt aj najväčšie vinárske domy, získal v roku 2003 za svoj Rizling rýnsky, ročník 2001, a tým ukázal celému svetu mimoriadny potenciál slovenských vín. Od zrodu slávneho rizlingu už  uplynulo 20 rokov, ale ešte nikomu zo slovenských vinárov sa nepodarilo pritiahnuť pozornosť sveta k svojmu vínu tak ako Miroslavovi Petrechovi. Na sklonku roka 2022 v najtvrdšej medzinárodnej konkurencii opäť potvrdil, že patrí k svetovej elite. Na najvýznamnejšej súťaži vín a destilátov v Latinskej Amerike Catad´ Or World Wine Awards získala jeho Breslava 2019 najvyššie hodnotenie spomedzi bielych vín a celkovo najvyššie hodnotenie v rámci zahraničných vín v súťaži. Vinár dozrieva spolu s vínom a platí to aj o práci a víne Miroslava Petrecha. Napokon, takmer polstoročie vo vinohrade nad obcou Mužla a Pivnici Chateau Belá ho naučilo trpezlivosti, vycibrilo skúsenosti a znalosti zrelého vinára, ktorý právom patrí medzi slovenskú vinársku elitu. Miroslav Petrech si svoju prirodzenú autoritu a rešpekt vybudoval nielen celosvetovým úspechom, ale najmä svojou celoživotnou poctivou prácou vo viniciach a stal sa legendou slovenského rizlingu.

Vínšpacírka udelí Miroslavovi Petrechovi cenu

Stane sa tak za prínos v oblasti šľachtenia slovenských odrôd, najmä odrody Breslava a mimoriadny úspech slovenského rizlingu vo svetovom hodnotení vín.

Viac informácií nájdete na www.vinspacirka.sk.