Banskobystrická psychiatria sa stala veľkou témou v lete 2011. Pre zazmluvnenie menšieho počtu lôžok najväčšou poisťovňou chcelo vtedajšie vedenie nemocnice presunúť oddelenie z historickej budovy v starom nemocničnom areáli do priestorov novej nemocnice a znížiť kapacitu oddelenia. To viedlo k odchodu dovtedajšieho primára a uznávaného odborníka Ludvika Náběleka.

ludvik nabelek psychiatria banska bystricaTen sa po troch rokoch vráti na primársku pozíciu psychiatrického oddelenia Rooseveltovej nemocnice. „Dvierka späť sa pootvorili pádom predchádzajúcej vlády a odchodom jej nominantov. Poslednou výzvou bolo vypísanie výberového konanie, do ktorého som sa nemohol neprihlásiť. Človek mal v sebe pocit z  nedokončenosti svojho diela. Odišiel som predčasne a na protest proti tomu čo sa s oddelením dialo. Nemal som pocit, že to bolo zbytočné, ale stále mi vŕtalo v hlave, že som to opustil, nechal napospas,“ povedal uznávaný odborník.

V roku 2012 vstúpili zamestnanci psychiatrie dokonca do štrajkovej pohotovosti. Až odstúpenie Nábělka z funkcie ale vyvolalo celospoločenský záujem o problematiku, kedy malo pri zhruba 70% vyťaženosti oddelenia dôjsť až k polovičnej redukcii jeho kapacity. V kuloároch sa hovorilo aj o záujme nemocnice následne odpredať budovu v areáli starej nemocnice. Samotný bývalý primár sa neskôr stretol s vtedajším ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom a tiež zástupcom Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Po tomto rokovaní bolo prisľúbené normálne fungovanie oddelenia, čo Nábělek označil za úspech. Zo šesťdesiatich lôžok tak napokon zostalo štyridsať. Vtedajší minister mu tiež odporúčal, aby sa opätovne uchádzal o primársku stoličku. „No možno sa mi už nechce, pretože moja úloha bola určitým spôsobom splnená. Som rád, že to nebolo márne a to bez ohľadu na to, či sa vrátim. Bol by to návrat k práci pod ľuďmi, od ktorých som vďačne odišiel. Možno si od toho treba dať na čas pokoj,” povedal vtedy . Medzičasom sa však zmenili vlády, a tak i vedenie nemocnice.

O psychiatrii sa hovorilo opätovne v lete 2012, kedy zamestnanci oddelenia v petícii obvinili primárku Zuzanu Kašparovú zo zhoršenia vzťahov, dezorganizácie práce, podceňovania práce lekárov, ale hovorili aj o sťažnostiach na primárku zo strany pacientov.

ludvik nabelek psychiatria banska bystrica 2Staronový primár si dáva za cieľ, aby sa opätovne navýšil počet lôžok aspoň na päťdesiat a tým vznikol priestor pre obnovenie liečby patologických hráčov, ktorú práve Nábělek v Banskej Bystrici pred rokmi rozbiebahl. „Toto nie je zavŕšenie, ale možno východiskový bod k určitej úplnej reštitúciu činnosti oddelenia. Mám na mysli liečbu nelátkových závislostí, ktorá bola zrušením lôžok postihnutá. Liečba patologických hráčov začala tu v Banskej Bystrici. Viem o ľuďoch, ktorí už nežijú možno aj preto, že tá liečba im v tej chvíli keď ju potrebovali, na tom mieste kde očakávali, poskytnutá byť nemohla,“ dodal.

Prečítajte si priebeh kauzy na BBonline.sk:
30.08.2012 – Opäť rušno na banskobystrickej psychiatrii
25.07.2011 – Nábělek po boji za psychiatriu: Niečo sa predsa podarilo
05.07.2011 – Banskobystrická psychiatria mala zaniknúť celá!
01.07.2011 – Kauza okolo psychiatrie: Prečo sa Roosveltka podriaďuje len najväčšej poisťovni?
29.07.2011 – O sťahovaní psychiatrie zatiaľ rozhodnuté nie je