Zamestnanci Psychiatrického oddelenia Rooseveltovej nemocnice žiadajú, rok po medializovanej kauze, odvolanie primárky Kašparovej a návrat exprimára Nábělka.

Uznávaný odborník z oblasti psychiatrie Ludvik Nábělek odišiel z tejto funkcie vlani v lete po tom, čo nemocnica na základe rokovaní so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou znížila počet lôžok na oddelení a zvažovala i jej presun do „novej“ budovy nemocnice.

Zamestnanci oddelenia dnes v petícii obviňujú primárku Zuzanu Kašparovú zo zhoršenia vzťahov, dezorganizácie práce, podceňovania práce lekárov, ale hovoria aj o sťažnostiach na primárku zo strany pacientov.

„Keď prídu príbuzní z diaľky na návštevu raz za dva týždne, pretože nemajú peniaze na cestu. Keď sa chcú informovať o stave pacienta počas Vašej služby, jednoducho ich odmietnete a odporučíte im prísť za ošetrujúcim lekárom v týždni. …Odmietnutí príbuzní došli na oddelenie od Vás často so slzami na krajíčku a hovorili: ‚Sestrička veď, ale my nemáme zbytočné peniaze, veď dnes sme precestovali 10€ a to máme často na týždeň živobytia.‘ S ľútosťou v srdci konštatujeme, že takýchto sťažností je viacej a že pribúdajú,“ píše v otvorenom liste primárke jedna zo zdravotných sestier na oddelení a žiada Kašparovú, aby sama pomohla vytvoriť priestor na návrat Ludvika Náběleka. Jeho návrat je v petícii, za ktorou má stáť väčšina zamestnancov oddelenia, označený za jediné možné riešenie stabilizácie banskobystrickej psychiatrie.

Otázne ale je, či by sa samotný Nábělek chcel vrátiť do prostredia, z ktorého pred časom dobrovoľne odišiel. Návrat mu hneď po vyvrcholení kauzy odporúčal aj vtedajší minister zdravotníctva Ivan Uhliarik: „Odporúčal mi, aby som sa cestou konkurzu opäť uchádzal o funkciu primára. No možno sa mi už nechce, pretože moja úloha bola určitým spôsobom splnená. Som rád, že to nebolo márne a to bez ohľadu na to, či sa vrátim. Bol by to návrat k práci pod ľuďmi, od ktorých som vďačne odišiel. Možno si od toho treba dať na čas pokoj,“ povedal vtedy Nábělek. Po marcových parlamentných voľbách sa ale vedenie nemocnice zmenilo.

Petíciu smerovali zamestnanci psychiatrického oddelenia riaditeľovi nemocnice už v polovici augusta, ale dodnes sa nedočkali reakcie. Podľa našich informácií však možno neriešenie tohto problému pripísať najmä dovolenkovému obdobiu a vedenie FNsP F. D. Roosevelta prisľúbilo portálu BBonline.sk stanovisko už na piatok.

Aktualizácia 31.8.2012 – Vedenie nemocnice sa k problematike, vzhľadom na dovolenkové obdobie, vyjadrí až na budúci týždeň.

Prečítajte si priebeh vlaňajšej kauzy na BBonline.sk:
25.07.2011 – Nábělek po boji za psychiatriu: Niečo sa predsa podarilo
05.07 – Banskobystrická psychiatria mala zaniknúť celá!
01.07 – Kauza okolo psychiatrie pokračuje: Prečo sa Roosveltka podriaďuje len najväčšej poisťovni?
29.07 – O sťahovaní psychiatrie zatiaľ rozhodnuté nie je