Futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica čaká ostrý štart jarnej časti najvyššej slovenskej súťaže. V piatok na Štiavničkách sa stretnú v súboji priamych konkurentov v boji o prvú šestku s AS Trenčín. Pred kľúčovým duelom sme po štvrtkovom dopoludňajšom tréningu vyspovedali trénera Michala Ščasného a Martina Rymarenka, ktorý sa gólovo podieľal na augustovej výhre Dukly v Trenčíne.

Mužstvo Dukly odohralo v rámci zimnej prípravy 5 zápasov s bilanciou 3 výhry a 2 prehry, pričom absolvovalo aj sústredenie v Prahe. Bystrickí futbalisti majú za sebou už aj prvý súťažný zápas v roku, keď v utorok v dohrávke osemfinále Slovenského pohára podľahli Slovanu. „Času medzi zápasmi je extrémne málo, takže skôr išlo o regeneračný tréning pre chlapcov, ktorí hrali celý zápas. Skôr ide o to, aby sme sa na zápas s Trenčínom pripravili v hlavách. Sústredili sme sa viac na analýzu, videá a tieto veci. Nikto sa nezranil, nikto ani dodatočne neochorel, takže okrem „Depa“ (David Depetris) a Tima Záhumenského, ktorý má trest za karty, sú všetci k dispozícii,“ povedal k príprave počas stredy a štvrtka tréner Michal Ščasný.

Mužstvá čakajú v piatok na Štiavničkách neľahké podmienky, keď teploty vzduchu počas zápasu klesnú na -4 až -6 °C. Bystričania môžu mať miernu výhodu, keďže hru v podobných mrazoch si už vyskúšali v utorok proti Slovanu. Hráči z oboch celkov si pochvaľovali aj kvalitu trávnika, vzhľadom na ročné obdobie. „Nemyslím si, že to bude výhoda, oba tímy majú rovnaké podmienky. Jasné, bude zima, všetci to čakáme, ale musíme sa s tým vysporiadať a odohrať ten zápas najlepšie ako vieme,“ vyjadril sa Martin Rymarenko, ktorý ako jeden z mála odohral utorkový duel so Slovanom v krátkych rukávoch. „Mám to tak zaužívané. Dlhé termo veľmi nepoužívam, takže keď som už rozhorúčený, tak je to už v pohode,“ reagoval s úsmevom 23-ročný ofenzívny hráč Dukly.

Kľúčový zápas jari

Banskobystrická Dukla sa tesne pred štartom ligovej jari posilnila o skúseného 34-ročného argentínskeho obrancu Nicolása Gorosita. Tréner Ščasný si príchod novej posily pochvaľuje: „Javí sa zatiaľ super, myslím, že to nemusím ani komentovať. Je to hráč, ktorý hral španielsku ligu a dlhodobo španielsku druhú ligu, takže kvalitatívne nám pomôže, aj výškovo pri štandardkách. Som rád, že ho máme v mužstve.“

MFK Dukla sa po jeseni nachádza s 21 bodmi na 7. priečke, zatiaľ čo deviaty Trenčín má o bod menej. Pôjde tak o súboj priamych konkurentov v boji o prvú šestku, teda skupinu o titul, v ktorej sa hrá aj o pohárovú Európu. V prvom vzájomnom stretnutí sa v závere augusta pod hradom Matúša Čáka radovali z výhry chlapci spod Urpína. Bystričania si udržali čisté konto, strelecky sa presadil Róbert Polievka a Martin Rymarenko. „Dobré spomienky, odohrali sme tam dobrý zápas, mne sa tam zadarilo, takže spomínam na to len pozitívne a dúfam, že na to nadviažeme aj v piatok,“ reagoval na pripomenutie prvého vzájomného duelu Martin Rymarenko. „Bol to vynikajúci kolektívny výkon chalanov. Pokiaľ ide o bežecké, taktické a celkovo futbalové výkony, bol to jeden z našich najlepších zápasov v jesennej časti. Treba na to nadviazať. Vieme, čo chce hrať Trenčín a vieme, čo chceme hrať my. Bude to veľmi ťažký zápas, ideme do neho s veľkým rešpektom voči súperovi, lebo tú kvalitu má. Pre nás je to kľúčový zápas jari,“ dodal k uplynulému aj nastávajúcemu vzájomnému zápasu s Trenčínom kormidelník Dukly Ščasný.

Zdroj foto: MFK Dukla

Zatiaľ čo Róbert Polievka je s 8-mimi gólmi momentálne tretím najlepším strelcom Fortuna ligy a Dukla má v prvej pätnástke kanonierov súťaže aj 6-gólového Michala Faška a 5-gólového Davida Depetrisa, najlepší strelci Trenčína Kelvin Pires a Filip Bainović dali po 3 góly.

Ščasný prosí fanúšikov, aby prišli

Stretnutie 19. kola Fortuna ligy medzi MFK Dukla Banská Bystrica a AS Trenčín má naplánovaný úvodný výkop na piatok 10. februára o 17.30 h na Národnom atletickom štadióne na Štiavničkách. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze. Fyzický predaj vstupeniek na štadióne deň pred zápasom nebude k dispozícii. Pokladne sa otvoria až v deň duelu, o 15.30 h.

V MFK Dukla veria, že ľudia si napriek televíznemu prenosu a zime nájdu cestu na Štiavničky, pretože potrebujú, aby ich fanúšikovia v kľúčovom zápase podržali. Prečo by priaznivci Dukly mali prísť v piatok na futbal? „Je to zápas o prvú šestku. Hráme proti kvalitnému súperovi, AS Trenčín je stále značka. Síce je teraz v útlme oproti tým najlepším rokom, ale stále je to AS Trenčín. Chcel by som poprosiť fanúšikov, aby nás prišli podporiť, lebo naozaj, keď pomôžu, tak dajú tú emóciu hráčom. V tých štyroch kolách to určite budeme potrebovať, aby sme dosiahli svoj cieľ,“ odpovedal tréner Ščasný. Fanúšikom sa prihovoril aj Rymarenko: „Určite budeme potrebovať ich podporu, na jeseň boli výborní. Chodili nás povzbudzovať, za čo im ďakujeme. My sa budeme snažiť rozdávať na ihrisku také výkony, aby nás chodili podporovať v čo najväčšom počte.“

Tabuľka Fortuna ligy pred 19. kolom

# KLUB Z V R P G+ G- RG B
1 18 13 2 3 39 18 21 41
2 18 11 5 2 33 15 18 38
3 18 10 4 4 33 17 16 34
4 18 8 5 5 25 19 6 29
5 18 5 9 4 21 19 2 24
6 18 6 4 8 28 29 -1 22
7 18 6 3 9 25 34 -9 21
8 18 6 3 9 20 29 -9 21
9 18 5 5 8 16 25 -9 20
10 18 4 7 7 25 32 -7 19
11 18 3 7 8 14 26 -12 16
12 18 1 6 11 15 31 -16 9