Mesto Banská Bystrica pokračuje v prípravách odberných miest na celoplošné testovanie verejnosti na Covid-19, v sobotu 31. októbra a v nedeľu 1. novembra.

Bystrica vytypovala 68 odberných miest. Podľa 1. zástupcu primátora Jakuba Gajdošíka (klub HLAS-SD) ich mesto aktuálne pripravuje tak, aby sa na nich mohlo zrealizovať celoplošné testovanie.

Zo všetkých 24 lokalít, v ktorých bude  66 odberných miest, sa väčšina nachádza v areáloch základných, stredných škôl a v jednej vysokej škole. „Snažili sme sa všetky odberné miesta zrealizovať tak, a aby tak bola zachovaná bezpečnosť obyvateľov,“ uvádza Gajdošík.

Podľa Gajdošíka mesto zriadilo aj dve mobilné odberové jednotky: „Jedna z nich bude v sobotu zabezpečovať odbery v mestskej časti Iliaš a v nedeľu sa presunie na internáty na Tajovského ulici, kde bude testovať takmer šesťsto zahraničných študentov Univerzity Mateja Bela. Druhá v sobotu zabezpečí výtery v osade marginalizovaných skupín v Senici a v nedeľu bude k dispozícii ostatným obyvateľom tejto mestskej časti.“

Ilustračná snímka z oficiálneho odberného miesta Rooseveltovej nemocnice.

Občania, ktorí sa zúčastnia na testovaní budú po celý čas v exteriéri: „Samotný odber bude prebiehať pod prístreškom. Potom zdravotnícky personál odovzdá vzorku z výteru do vnútra, kde sa vyhotoví výsledok. Na ten občan počká na zhromaždisku, ktoré sa bude nachádzať taktiež v exteriéri,“ dodáva druhý zástupca primátora, ktorý tvrdí, že čakacia doba bude približne pätnásť až tridsať minút. Čakať sa bude na školských dvoroch či parkoviskách.

Mesto bude informovať o vyťaženosti odberných miest

Aby sa občania vyhli radom, mesto odporúča, aby na testovanie prichádzali v abecednom poradí. O situácii na jednotlivých odberných miestach bude mesto priebežne informovať:

Ilustračná snímka z oficiálneho odberného miesta Rooseveltovej nemocnice.

„Na sociálnych sieťach a na webe mesta budeme informovať o kapacitnom využití jednotlivých odberných miest, aby sa občania vedeli dopredu zariadiť, do ktorého z nich pôjdu,“ uvádza Gajdošík, ktorý dodáva, že ak budú niektoré odberné miesta budú maximálne preťažené a iné zase nevyužité, môže dôjsť aj k presunu zdravotníckych pracovníkov.

Tehotné ženy, imobilné osoby alebo občania vo vysokom veku budú zástupcami Ozbrojených síl usmerňovaní na začiatok radov. Zároveň mesto ostatných občanov žiada, aby ich pred seba púšťali aj z vlastnej iniciatívy.

Tým, že sa testovanie bude odohrávať aj v skorých ranných a v neskorých večerných hodinách, vyvstávajú otázky ohľadom jeho osvetlenia. „V tejto chvíli prebiehajú všetky inštalačné práce tak, aby sme v piatok mohli osvetlenie otestovať,“ približuje Gajdošík.

Mesto má na každé odberové miesto zabezpečiť minimálne dvoch administratívnych pracovníkov. Podľa druhého zástupcu primátora Milana Lichého (BBA) sa na pozíciu prihlásilo sedemsto Banskobystričanov, z ktorých bolo vybraných dvesto.

Zdravotnícky personál má na starosti štát. Druhý zástupca primátora Gajdošík uviedol, že v tejto chvíli je na každom zo 466 odberových miest v Banskobystrickom kraji zabezpečený aspoň jeden zdravotník. Avšak ich celkový požadovaný počet ešte nie je naplnený.