Celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 sa uskutoční cez víkend 31. októbra až 1. novembra. Obavy z nedostatku dobrovoľných zdravotníkov sú aj v Banskej Bystrici.

Zdravotnícke kapacity majú v celoplošnom testovaní zabezpečiť dobrovoľníci. Pilotné testovanie na Orave a v Bardejove však ukázalo, že ich nemusí byť dostatok. Aj v Banskej Bystrici sú počty dostupných zdravotníkov zatiaľ otázne.

Podľa hovorkyne ministerstva obrany Martiny Kovaľ Kakaščíkovej je jedným z predpokladov úspešného zvládnutia operácie dostatočné množstvo personálu z jednotlivých rezortov, predovšetkým zdravotníkov. Podľa slov hovorkyne, na Orave a v Bardejove ministerstvo riešilo nedostatok zdravotníckeho personálu prerozdelením toho dostupného a s využitím zdravotníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Ilustračná snímka z oficiálneho odberného miesta Rooseveltovej nemocnice.

V meste Banská Bystrica malo byť aktívnych pôvodne 68 odberných miest v 24 lokalitách. To však kvôli evidovanému nedostatku zdravotníckeho personálu nemusí byť isté. „Keďže každá samospráva eviduje nedostatok zdravotníkov a vojakov, dnes ešte nevieme s určitosťou povedať, či budú otvorené všetky vytypované odberné miesta,“ uvádza hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Jednotlivých zdravotníkov oslovujú Ozbrojené sily Slovenskej republiky. „Cestou webov a médií sme oslovili všetkých zdravotníkov. Následne kontaktujeme tých, čo sa nám spätne prihlásia a overujeme, či o pozície majú záujem aj naďalej,“ uvádza hovorca Ozbrojených síl Slovenskej republiky, Štefan Zemanovič. Oslovovanie nemocníc môže byť, podľa Zemanoviča, o niečo zložitejšie ako v prípade súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. V čase testovania budú mať totiž viacerých zamestnancov vo výkone práce.

Dôvody, prečo sa zdravotníci testovania ako pomocné sily nemusia zúčastniť, môžu byť rôzne. „Veľa lekárov je v dôchodkovom veku a patria k ohrozenej skupine obyvateľov. Mnohí kolegovia budú aj počas testovania slúžiť v nemocniciach alebo budú v pohotovosti „na telefóne“. A nie každý má možnosť zapojiť sa do testovania z rodinných dôvodov,“ uvádza lekár Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta, Jozef Baláž.

Na testovanie neposkytne personálne sily ani Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Podľa hovorkyne RÚVZ Banská Bystrica Márie Tolnayovej, organizátori plošného testovania  oslovili verejných zdravotníkov, aby preverili miesta, kde sa budú konať odbery. Cieľom je posúdiť, či vybrané priestory spĺňajú podmienky pre odberovú činnosť.

Ďalšou úlohou RÚVZ je príprava na spracovanie údajov z plošného testovania, ale aj kontaktovanie pozitívnych osôb a sledovanie ich zdravotného stavu. Úrad tak bude mať na plošnom testovaní nepriamu účasť.

Ilustračná snímka z oficiálneho odberného miesta Rooseveltovej nemocnice.

Kapacity zdravotníkov na testovaní môžu pozostávať aj zo zamestnancov či študentov zdravotných škôl. „Oslovili sme lekárske a farmaceutické fakulty vysokých škôl, ale aj stredné školy, pretože zákon stanovil, že štvrtáci môžu danú činnosť vykonávať,“ uvádza Zemanovič.

Testovania sa na personálnej úrovni zúčastní napríklad aj Stredná zdravotnícka škola v Banskej Bystrici. „Boli sme v tejto súvislosti oslovení už minulý týždeň. Sprostredkovali sme to žiakom štvrtých ročníkov, ktorí už výuku v tomto smere absolvovali. Z dvadsiatich ôsmich žiakov sa prihlásilo dvadsaťjeden dobrovoľníkov plus tri učiteľky. Žiaci budú môcť robiť administratívne práce a v krajnom prípade aj výtery, avšak len za asistencie učiteľky,“ uvádza asistentka riaditeľa školy Zuzana Kaššová.