Minulý týždeň sa pre futbalistov Dukly Banská Bystrica skončila tvrdá letná drina. Ligový ročník 2016/17 odštartovali uplynulý víkend zápasom v Nitre. S akým kádrom, v akej finančnej situácii a na akom štadióne ho vojaci odohrajú?

Futbal - FK Dukla Banska Bystrica - zaciatok letnej prirpavy 2016 - 27.06.2016 - Banska Bystrica
Pre Ľubomíra Faktora (vľavo) je prvotným cieľom do novej sezóny stabilizovanie kádra

Banskobystrickí futbalisti vstúpili do sezóny nesprávnou nohou. Z Nitry aj napriek viacerým dobrým šanciam odchádzali po prehre 1:4 bez bodu. Hlavný tréner A mužstva Ľubomír Faktor napriek tomu zostáva pozitívne naladený.

Ako hodnotíte duel v Nitre?

Zápas sme si prehrali za dve minúty. Začiatok duelu bol vyrovnaný, potom sme dali gól a prebrali sme opraty zápasu do svojich rúk. Počas toho sme si vypracovali dve veľké šance, ktoré sme nepremenili. Nemôže sa však stať, že dostaneme pred záverom polčasu dva rýchle góly (v 42. a 45. minúte, pozn.). To nás zrazilo na kolená. V druhom polčase sme mali ešte jednu veľkú šancu, ale Stanković netrafil bránu. Domáci potom dali gól na 3:1 a bolo rozhodnuté.

Vráťme sa ešte k letnej príprave. V nej ste odohrali šesť zápasov s vyrovnanou bilanciou tri výhry a tri prehry pri skóre 7:10. Ako ju hodnotíte?

Ako po minulé roky, aj tentokrát sme ju zamerali hlavne na skúšanie nových hráčov. Zo základnej zostavy nám odišlo osem hráčov a hľadali sme vhodné typy, ktoré by tieto miesta vyplnili.

Aj pred novým ročníkom nastal v kabíne prievan. Veľa hráčov odišlo a zároveň aj prišlo. Ako hodnotíte súčasný káder?

Káder ešte nie je uzavretý. Stále hľadáme nových hráčov. Optimálnu zostavu sme ešte nenašli. V priebehu tohto týždňa prídu noví hráči, ktorí sú už takpovediac „hotoví“ a rovno naskočia do základnej zostavy. Verím, že potom tú optimálnu zostavu nájdeme.

Príchod koľkých hráčov ešte očakávate?

Očakávame ešte minimálne dva-tri príchody. Vybaveného máme už útočníka Josefa Čtvrtníčka z Brna. Ďalej ešte hľadáme krajného záložníka a jedného hráča do defenzívy.

V tíme skončili viacerí skúsení hráči ako Peter Boroš či Michal Pančík. Nebudú tímu chýbať skúsenosti?

Ak si pozrieme zostavu z Nitry, tak v základe hrali dvaja futbalisti, ktorí minulý rok ešte kopali za dorast. Vekový priemer, najmä v zálohe, bol nízky a tie skúsenosti tam chýbali. Ak by sme mali v zostave skúsenejších futbalistov, tak verím, že ten prvý polčas v Nitre ustrážime. To ale nič nemení na fakte, že hráči podali v prvom stretnutí dobrý výkon.

Futbal - DOXXbet liga - FK Dukla Banska Bystrica vs. OFK Dunajska Luzna - 21.05.2016 - Banska Bystrica
Saša Savić – nový kapitán Dukly

Po Petrovi Borošovi sa stal novým kapitánom tímu Saša Savič. Prečo ste sa rozhodli práve pre neho?

Nevybral som ho z toho dôvodu, že je vekovo najstarším hráčom v mužstve (má 32 rokov, pozn.). Svoju kvalitu dokazoval počas tréningov aj zápasov. Veľkú formu ukazoval aj v minulej sezóne, kde podľa mňa patril k najlepším hráčom celej súťaže.

Aká je momentálne nálada v kabíne?

Už po tom prvom polčase v Nitre bolo na chlapcoch badať veľké sklamanie. Ten výsledok je pre nás krutý. Nikto momentálne nevyskakuje od radosti. Chceme sa ale poučiť z minulého roku. Aj vtedy sme prvý duel prehrali 1:4, za ktorým nasledovala séria piatich prehier. Verím, že sa to nebude opakovať  a v najbližšom zápase spravíme všetko pre to, aby sme bodovali.

S akými cieľmi idete do sezóny?

Našim prvotným cieľom je stabilizovať káder.  Na tom budeme pracovať. Určite to ale nejaký čas potrvá. Čo sa týka výsledkov a umiestenia, určite sa chceme vyhnúť bojom o záchranu. To znamená, že musíme skončiť v prvej šestke.

Futbal - DOXXbet liga - FK Dukla Banska Bystrica vs. OFK Dunajska Luzna - 21.05.2016 - Banska Bystrica

Už dlhšie sa v médiách či medzi fanúšikmi prepierajú finančné ťažkosti klubu. Aká je momentálna situácia?

Pred sezónou bolo z každej strany veľa rečí. O tom, že do ligy nenastúpime, sa hovorilo po celom Slovensku, od Košíc až po Bratislavu. Ja som to však nevnímal a nebral tieto „kecy“ vážne. Do prípravy a sezóny sme nastúpili v normálnom režime. Ľudia z prostredia klubu sa zaručili, že Dukla bude fungovať aj naďalej. Ja, rovnako ako všetci hráči, im veríme, že tieto sľuby splnia.

Má klub ešte nejaké podlžnosti aj voči vám?

Veľa slovenských klubov má v súčasnosti finančné problémy. Fungujeme v rovnakom režime ako počas minulého roka. Tá situácia nie je zlá. Mali sme tu už aj horšie časy.

Majiteľ klubu a zároveň prezident SFZ Ján Kováčik  minulý týždeň prišiel do Banskej Bystrice objasniť situáciu ohľadom jeho pôsobenia v klube. Čo sa vyriešilo počas jeho návštevy?

Pán Kováčik prišiel na poradu, kde prebral zodpovednosť za všetky finančné záväzky klubu. Je ochotný ďalej sa podieľať na chode FK Dukla Banská Bystrica.

Hrozí Dukle predčasný odchod zo Štiavničiek?

stiavnicky3-700x400

V kuloároch sa začalo povrávať, že na Štadióne SNP na Štiavničkách majú od 1. augusta začať rekonštrukčné práce. Tým pádom by hrozilo, že banskobystrickí futbalisti by museli dočasne zmeniť svoj domovský stánok. Podľa slov trénera A mužstva Ľubomíra Faktora však minimálne do jesene žiadny odchod zo Štiavničiek nehrozí. „Štadión sa bude prerábať. Termín začatia prestavby ale ešte nie je uzavretý. Celú jesennú časť tak odohráme na Štiavničkách. Aj v prípade stavebných prác by sme však mali stále hrávať na našom štadióne.“ O rekonštrukcii štadióna na Štiavničkách sme informovali aj v našom staršom príspevku.

Súčasný káder Dukly Banská Bystrica na sezónu 2016/17:

Príchody: Christián Faltáni, Daniel Cvik, Roland Valent, Dávid Daniel (dorast), Ján Ďurčo (Podbrezová), Marián Jarabica (Frýdek-Místek), Vladimír Fuják (MŠK Žilina), Josef Čtvrtníček (FC Zbrojovka Brno)

Odchody: Peter Boroš (koniec kariéry), Nikolaos Pantidos (koniec zmluvy), Michal Pančík (ukončenie hosťovania), Ľubomír Willwéber (ukončenie hosťovania), Tihomir Kostadinov (Zlaté Moravce-Vráble), Martin Válovčan (ukončenie hosťovania), Mário Kurák (ukončenie hosťovania), Endy Opoku Bernadina (Podbrezová)

Brankári: Ján Ďurčo, Andrej Maťašovský, Christián Faltáni

Obrancovia: Saša Savić, Filip Ungar, Haris Memić, Marián Jarabica, Erik Gaško, Juraj Chupáč, Daniel Cvik, Gabriel Snitka

Záložníci: Miroslav Neušel, Roland Valent, Tomáš Zázrivec, Aleksandar Stanković, Dávid Daniel, Denis Urgela, Faris Handžić, Eldar Bašović

Útočníci: Belmin Vila, Josef Čtvrtníček, Vladimír Fuják

Realizačný tím:

Vedúci A mužstva: Ivan Šimko a Ján Plško

Tréner: Ľubomír Faktor

Asistent trénera: Peter Venglarčík

Tréner brankárov: Norbert Juračka

Kondičný tréner: Miroslav Okáľ

Masér: Filip Sobotník

Doktor: MUDr. Peter Straňák

Športový riaditeľ: Martin Poljovka

Prípravné zápasy pred sezónou 2016/17:

OFK 1950 Priechod vs. FK DUKLA 0:2 (0:1)

Góly: Klepáč, Urgela

MFK Lokomotíva Zvolen vs. FK DUKLA 0:1 (0:0)

Gól: Klepáč

FK Dukla Banská Bystrica vs. MŠK Rimavská Sobota 2:0 (2:0)

Góly: Baletić, Urgela

FC Nitra vs. FK Dukla Banská Bystrica 4:0 (1:0)

FK Dukla Banská Bystrica – TJ Družstevník Veľké Ludince 2:4 (0:3)

Góly: Fuják, Osmić

FK Poprad – FK Dukla Banská Bystrica 2:0 (0:0)