Po rokoch prísľubov a deklarácií sa rekonštrukcia najväčšieho banskobystrického športového stánku stáva realitou. Vláda v stredu schválila rekonštrukciu Štadióna SNP na Štiavničkách, ako aj priľahlého areálu.

Zatiaľ posledná zverejnená vizualizácia možnej rekonštrukcie Štadióna SNP z roku 2015.

Areál Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica na Štiavničkách, do ktorého sa celé roky neinvestovalo, sa má podľa Ministerstva obrany prebudovať na špičkové športovisko.

Už roky verejne deklarovaným cieľom VŠC je vybudovanie moderného atletického stánku, ktorý má spĺňať súčasné technické normy, ako aj kritéria Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) pre medzinárodné a národné súťaže. Začiatok rekonštrukcie však oddialili aj majetkové vzťahy na štadióne, pri ktorých malo dôjsť ku dohodám ešte v minulom a tomto roku.

Teraz už rekonštrukcii Štadióna SNP nič nebráni. V stredu vláda rekonštrukciu schválila a na tento účel počíta s vyčlenením prostriedkov v celkovej sume 13-miliónov Eur.

Do konca roka 2020 by sa ale za túto sumu nemali zrekonštruovať len priestory hlavného štadióna a tribún, ale aj tréningové plochy za štadiónom, areálové a prístupové komunikácie, ako aj okolitá zeleň.

Na futbal myslia, kapacita sa ale zníži

Okrem atlétov patria Štiavničky dlhodobo aj futbalu. Práve vďaka niekdajšiemu a dnes už zaniknutnému klubu FK Dukla sa pred takmer pätnástimi rokmi realizovala posledná väčšia a viditeľná rekonštrukcia štadióna.

Súčasný druholigový klub MFK Dukla sa síce na Štiavničky vrátil, jeho budúcnosť sa však spája najmä s Radvaňou. Tam by malo mesto už v roku 2019 začať s realizáciou menšieho, najmä tréningového štadióna, ktorý by však pri kapacite tribúny cez tisíc divákov, mal slúžiť aj A tímu aktuálne najvyššie pôsobiaceho tunajšieho futbalového klubu.

V prípade potreby by pre futbalistov mohli byť k dispozícii aj Štiavničky. Ministerstvo obrany avizuje, že aj keď pri rekonštrukcii nespolupracuje so Slovenským futbalovým zväzom, štadión by mal pre potreby futbalu vyhovovať.

„Zrekonštruovaný atletický štadión bude spĺňať podmienky certifikácie UEFA pre futbalové štadióny kategórie 2,“ píše sa v aktuálnom vyhlásení ministerstva. Spolu s touto informáciou prišla aj informácia o predpokladanom počte diváckych miest na sedenie. Kapacita štadióna by mala byť približne na úrovni 4-tisíc miest.

Ešte vlani pritom z komunikácie jednotlivých zainteresovaných strán vyplývalo, že štadión by sa mal po rekonštrukcii zaradiť aspoň do vyššej kategórie 3 a kapacita diváckych tribún mala byť na úrovni okolo 6 500 miest. Napriek tomu by však nové Štiavničky mali postačovať minimálnym požiadavkám na účasť v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži.

Štadión SNP na Štiavničkách, ktorý otvorili v roku 1959, má v súčasnosti deklarovanú kapacitu 7 380 miest na sedenie, ktoré dopĺňa potenciál vyše dvoch tisíc diváckych miest na státie. Len necelých dvetisíc miest z celkovej kapacity je v súčasnosti krytých, v rámci hlavnej tribúny. Všetky tribúny sa však už v súčasnosti divákom, ani pri futbalových zápasoch, neotvárajú.

V úvode budúceho roka budú Štiavničky hostiť aj prvé slovenské hokejové Winter Classic.

FOTO: Winter Classic vo februári na Štiavničkách aj s derby proti Zvolenu