Kandidatúru na post primátora mesta Banská Bystrica prednedávnom ohlásil aj Peter Lačný. V piatok sa konala tlačová konferencia na ktorej priblížil svoje konkrétne ciele.

peter lacnyObčianskym povolaním stavebný inžinier, ktorý v súčastnosti pôsobí v oblasti energetickej certifikácie budov kandiduje za stranu KDH. Peter Lačný je známy komunálny politik. V rokoch 1995 až 1998 pôsobil ako zástupca primátora mesta a tiež ako poslanec Mestského zastupiteľstva v rokoch 1990 – 2010. Bol prednostom okresného úradu v Banskej Bystrici a od roku 2001 poslancom VÚC. Vo vlaňajších voľbách, kedy KDH kandidovalo v koalícii so stranou Smer-SD, ale post neobhájil. Získal 3504 hlasov, a napokon tak zostal až tretím náhradníkom za banskobystrický obvod.

Na piatkovej tlačovej konferencii priblížil Peter Lačný svoje hlavné ciele, za ktoré považuje hlavne pritiahnutie investorov do mesta Banská Bystrica: „Mesto Zvolen sa rozvíja neskutočným spôsobom a Banská Bystrica stojí najmä kvôli tomu, že investori, ktorí by tu možno chceli prísť, idú radšej inde. Za veľmi dôležité považujem to, aby investori mali podmienky aké potrebujú a aby mesto bolo aktívne v rôznych sférach ako je napríklad aj poskytovanie servisu pri stavebných povoleniach.“

Peter Lačný sa vyjadril aj o jeho protikandidátovi na post primátora, Jánovi Noskovi: „Pána Noska si vážim, stretli sme sa, ale my ponúkame alternatívu voči strane Smer-SD,“ a pokračoval: „Ľuďom treba dopredu poskytnúť jedno riešenie, musia mať možnosť voľby. Chceme vytvoriť určitú alternatívu, či už voči súčasnému vedeniu mesta alebo voči tomu budúcemu. Chceme vytvoriť stredo-pravicový priestor.“

KDH stále rokuje ohľadom spolupráce so stranami NOVA, OKS, KDS a SDKÚ, ktoré by sa podľa Lačného mali prikloniť na jeho stranu, keďže žiadna z týchto strán neplánuje postaviť svojho kandidáta na post primátora. „KDH je strana, ktorá je overená a funguje. SDKÚ stavať svojho kandidáta nebude, s pánom Turčanom rokujeme o podpore,“ upresnil  Peter Lačný. Ako uviedol kampaň si financuje najmä z vlastných zdrojov a zdrojov strany KDH. Tá chce ponúknuť aj vlastnú kandidátku pre voľby do zastupiteľstva.

Kandidatúru na najvyšší post v meste avizovali dosiaľ okrem Lačného i nezávislí kandidáti – súčasný primátor Peter Gogola, advokát Peter Múkera či Ján Nosko, ktorému minulý týždeň avizovala podporu aj strana Smer-SD. Očakáva sa, že svojho kandidáta ešte predstaví aj strana Sieť. O primátorské kreslo sa zrejme bude uchádzať aj Jozef Sásik za SĽS či ďalší poslaneckí kandidáti, ktorí sa záujmom o najvyšší post budú snažiť získať väčší mediálny priestor. Komunálne voľby sa uskutočnia 15. novembra.