HC ’05 Banská Bystrica v uplynulých dňoch oznámil zotrvanie viacerých hráčov, ktorí pôsobili pod Urpínom v minulej sezóne, a takisto aj príchody nových posíl. Prinášame vám prehľad mien, o ktorých už dnes vieme, že budú v sezóne 2023/2024 v kádri baranov.

Fanúšikovia banskobystrického hokejového klubu sa najprv dozvedeli o hráčoch, ktorí v Banskej Bystrici ostávajú. Už v priebehu minulej sezóny podpísal kontrakt aj na tú nasledujúcu útočník a banskobystrický rodák Andrej Bíreš. Po konci sezóny zas priaznivcov baranov potešila správa o zotrvaní kapitána a legendy klubu Ivana Ďatelinku, pre ktorého to bude už deviata sezóna pod Urpínom. Za HC ’05 odohral robustný zadák 445 zápasov, v ktorých si pripísal 125 bodov (46+79). „V Banskej Bystrici sme doma a ja som veľmi rád, že sme sa dohodli na ďalšej spolupráci. Verím, že sa tu do novej sezóny poskladá kvalitný tím, ktorý bude hrať o popredné priečky,“ povedal o svojom zotrvaní pre klubový web Ivan Ďatelinka, ktorý v marci oslávil štyridsiatku.

V pondelok 15. mája informoval HC ’05 o zotrvaní hneď šiestich hráčov z minulosezónneho kádra. O miesto v bránkovisku bude naďalej bojovať 22-ročný odchovanec Filip Belányi.

V klube, ktorý získal tri majstrovské tituly, pokračuje aj zohratý obranný pár – dvaja 28-roční Patrikovia Luža a Bačík. „Som veľmi rád, že ostávam v Banskej Bystrici, rozhodne aj kvôli trénerom a hráčom, ktorí pokračujú ďalej. Myslím si, že počas sezóny sme ukázali, hlavne v závere základnej časti, kde mohla patriť Bystrica po sezóne, a to, že sme to nepotvrdili v štvrťfinále, považujem za nedokončenú úlohu, ktorú sme si dali. A teda to je aj moje očakávanie a cieľ do budúcej sezóny – hrať hokej aj na Veľkú noc a dlhšie,“ povedal na margo pokračovania pre hc05.sk obranca Patrik Luža. Štvrtým bekom do partie je zabávač kabíny i fanúšikov Matúš Holenda, ktorý má taktiež 28 rokov a rovnako ako Bačík s Lužom bol súčasťou slovenskej reprezentácie do 20 rokov, ktorá v roku 2015 získala bronz.

Spomedzi útočníkov pokračuje v tíme baranov dvojica odchovancov. O svoje pevné miesto v zostave bude opäť bojovať 22-ročný center Dominik Sojka. K lídrom ofenzívy by mal patriť 28-ročný Rastislav Gašpar, ktorý pre klubový web povedal: „Teším sa, že môžem znovu hrať s týmito chlapcami. Chcem si to opäť užiť a verím, že sa mi bude dariť viac ako v minulej sezóne, pretože z môjho pohľadu mi to tam nepadalo tak, ako posledné sezóny.“

V uplynulých dňoch sme sa dozvedeli aj o trojici útočníkov, ktorí posilnia baranov do sezóny 2023/2024. Z Liptovského Mikuláša prišiel 29-ročný krídelník Andreas Štrauch, ktorý v uplynulom extraligovom ročníku zaznamenal 18 bodov (9+9) za 44 zápasov. „Prvý kontakt s pánom Pisárom prebehol už v strede sezóny, keď som odchádzal zo Spišskej Novej Vsi. Po sezóne sme mali osobné stretnutie, po ktorom už agent dotiahol pár detailov. Teším sa na novú výzvu, Banská Bystrica je úspešný klub a dobrá organizácia. Verím, že prispejem svojimi výkonmi k spoločnému cieľu. Teším sa na nové prostredie,” vyjadril sa Andreas Štrauch.

Svojimi výkonmi v prvoligovej Žiline si vypýtal zmluvu s banskobystrickým extraligistom 24-ročný útočník Matej Macek. „Matej k nám prichádza z top prvoligového tímu Žilina, kde bol lídrom mužstva. Mal veľmi dobrú sezónu, ukazoval pravidelne, že má výnimočné hokejové schopnosti na to, aby hral v extralige. Po pár sezónach v prvej lige je to pre neho šanca a príležitosť presadiť sa na najvyššej úrovni a dokázať, že na to má. Ja v neho verím a som presvedčený, že nášmu tímu odplatí dôveru svojimi výkonmi a bude pre nás platným hráčom,“ vyjadril sa na margo novej posily generálny manažér pre športovú činnosť Ľuboš Pisár.

Najčerstvejšou a pre fanúšikov baranov azda najpríjemnejšou novinkou je návrat odchovanca Tomáša Matouška, ktorý získal v drese s baranom na hrudi dva majstrovské tituly a jeden oslavoval aj s bratislavským Slovanom, jeho predchádzajúcim zamestnávateľom. „Veľmi sa teším, že si opäť zahrám pred domácimi divákmi, čiže pocity z môjho návratu sú určite skvelé. Moje očakávania sú najvyššie a cieľom bude spraviť všetko preto, aby sme zvíťazili v každom zápase. Verím, že vytvoríme dobrú partiu a bude sa nám dariť,“ povedal po podpise zmluvy 30-ročný Matoušek, ktorý sa do Banskej Bystrice vracia po štyroch sezónach.

Pokiaľ ide o realizačný tím, tak už dávnejšie sme sa dozvedeli, že baranov aj v nasledujúcej sezóne povedie Doug Shedden s asistentom Hunorom Martonom. Realizačný tím doplnil mladý český tréner brankárov Jakub Dohnal.

Aktuálny káder HC ’05 Banská Bystrica pre sezónu 2023/2024

Brankár: Filip Belányi.

Obrancovia: Ivan Ďatelinka, Patrik Bačík, Patrik Luža, Matúš Holenda.

Útočníci: Andrej Bíreš, Rastislav Gašpar, Tomáš Matoušek, Dominik Sojka, Andreas Štrauch, Matej Macek.