Do kádra HC’05 Banská Bystrica pribudli v uplynulých dňoch traja noví hráči. S baranmi však už nebude pokračovať jeden z lídrov kabíny, ktorý nosil na hrudi aj kapitánske céčko.

V rámci výmeny s Michalovcami prichádza pod Urpín 25-ročný útočník Roman Žitný, ktorý v minulej sezóne nazbieral v základnej časti a play-off spolu 30 kanadských bodov (18+12) za 61 zápasov. Žitný hral v Michalovciach dve sezóny, predtým pôsobil v Nitre, bratislavskom Slovane a Košiciach. Svoje posledné juniorské roky strávil vo Fínsku.

Opačným smerom, teda z Banskej Bystrice na Zemplín, sa presúva 27-ročný Michal Kabáč, ktorý odohral za baranov 6 sezón, získal dva majstrovské tituly a na konte má aj bronz z Majstrovstiev sveta do 20 rokov z roku 2015. Za tie roky pod Urpínom sa banskobystrickým priaznivcom zapísal do pamäte najmä svojou bojovnosťou a obetavosťou. Postupne sa vypracoval na jedného z lídrov kabíny, stal sa asistentom kapitána a v 26 dueloch mal na hrudi aj kapitánske céčko. Za HC’05 odohral 294 stretnutí, v ktorých si pripísal 64 kanadských bodov (34+30).

„V Bystrici som zažil najlepšie roky mojej kariéry, preto by som chcel poďakovať všetkým fanúšikom a ľuďom okolo hokeja (aj tým, ktorí boli okolo neho v čase, keď som prišiel), že za tých skoro 6 rokov, čo som tu strávil, som sa mohol cítiť ako doma. Stretol som tu veľa dobrých ľudí a našiel nových priateľov, preto budem spomínať len v tom najlepšom a držať palce,“ rozlúčil sa Michal Kabáč.

Výmenu Michala Kabáča za Romana Žitného okomentoval pre klubový web aj Ľuboš Pisár, generálny manažér HC ’05 pre športovú časť: „Chcel by som poďakovať obom hráčom a rovnako aj manažmentu Michaloviec za vysokú profesionalitu v procese tejto výmeny, ktorý nikdy nie je ľahký, pretože sa týka nielen samotných hráčov, ale aj ich rodín a najbližších. Keď sme s Dougom (Sheddenom) začali skladať tím na novú sezónu, vedeli sme, že nás budú čakať ťažké rozhodnutia s cieľom zlepšiť náš tím v rámci nastavenia, ktoré máme. Myslím si, že sme sa rozhodli správne a som presvedčený, že to je dobrý hokejový obchod pre oba tímy.“

Ešte predtým, 23. mája, oznámilo vedenie HC’05 príchod 27-ročného obrancu Branislava Pavúka. Pravoruký zadák odohral poslednú sezónu v predposlednom Liptovskom Mikuláši, kde si pripísal 4 asistencie a v kolónke +/- bodov mu svieti hodnota -3. „V Branislavovi prichádza do nášho tímu obranca s dobrou mobilitou, skúsenosťami a pracovitosťou. Verím, že bude pre náš klub platným členom a že zapadne do našej kabíny a aktívneho štýlu hry,” vyjadril sa Ľuboš Pisár pre hc05.sk.

„Po minulej sezóne prebehol kontakt medzi mnou a pánom Pisárom. Následne prebral komunikáciu môj agent až to dospelo k vzájomnej dohode na zmluve. Je to pre mňa nová výzva a zároveň česť hrať za klub, ktorý má takú bohatú históriu akú má Banská Bystrica. Čo sa týka ambícií pred novou sezónou, fanúšik Banskej Bystrice je zvyknutý na úspešné sezóny a preto verím, že sa nám v novom ročníku podarí s tímom uhrať také výsledky, po ktorých budeme spokojní ako tím, tak aj fanúšikovia. Moje osobné očakávania sú, aby som podal čo najlepší výkon, ktorým môžem dopomôcť k tímovému úspechu,“ zneli prvé slová Branislava Pavúka ako hráča baranov.

Pred týždňom, 25. mája, bol zas spečatený príchod do ofenzívy. Baranov posilnil aj 20-ročný útočník Roman Faith. Rodák z Košíc podpísal s HC ’05 zmluvu na jednu sezónu s opciou na ďalší rok. V uplynulom ročníku obliekal dres Nových Zámkov a v základnej časti nastúpil do 38 duelov, v ktorých získal 11 bodov (1+10). V piatich vystúpeniach štvrťfinálovej série proti Zvolenu dokázal dvakrát skórovať a pridal aj jednu asistenciu.

„Som za to rád, keďže mám podpísané pred začiatkom letnej prípravy. S pánom Pisárom som sa stretol osobne a potešilo ma, že sme sa dohodli. Tímové očakávania nechávam na prvé mesiace v mužstve, no dúfam, že ambície budú tie najvyššie. Osobné ciele sú každý rok, dúfam že sa ich podarí taktiež naplniť,“ vyjadril sa po príchode Roman Faith.

Generálny manažér pre športovú časť Ľuboš Pisár na margo príchodu Romana Faitha pre klubový web povedal: „Roman aj napriek tomu, že bude mať len 21 rokov, už ukázal, že vie byť platným hráčom, a to aj v kvalitnej súťaži ako je ICEHL (Bratislava Capitals), kde dokázal bodovať a hrať za Draisaitla prvú presilovku. Jeho minulá sezóna bola poznamenaná zranením, ale my veríme, že teraz už zotavený Roman nadviaže na svoje výkony v ICEHL a bude u nás úspešný.“

V budúcej sezóne už v drese s baranom na hrudi neuvidíme Gilberta Gabora, ktorý sa po vzájomnej dohode s vedením klubu rozhodol pokračovať budúcu sezónu vo švédskom tíme Väsby IK. „V prvom rade by som sa chcel poďakovať vedeniu klubu, za to že som mohol reprezentovať HC ´05 a tiež všetkým fanúšikom za ich podporu na ľade i mimo neho v uplynulej sezóne. Budúcu sezónu budem reprezentovať Brödernas Väsby, čo je moje rodné mesto, kde som vyrastal a klub, v ktorom som začal s hokejom na čo sa tiež veľmi teším,” okomentoval svoj odchod Gilbert Gabor, ktorý odohral po Urpínom 5 sezón. Reprezentant Alex Tamáši sa zas pre budúcu sezónu upísal českému Hradcu Králové. Alex Výhonský si to zas namieril do bratislavského Slovana.

Aktuálny káder HC ’05 Banská Bystrica pre sezónu 2023/2024

Brankár: Filip Belányi.

Obrancovia: Ivan Ďatelinka, Patrik Bačík, Patrik Luža, Matúš Holenda, Branislav Pavúk.

Útočníci: Andrej Bíreš, Rastislav Gašpar, Tomáš Matoušek, Dominik Sojka, Andreas Štrauch, Matej Macek, Roman Žitný, Roman Faith.