Bystrické pumy priniesli basketbalové finále do Banskej Bystrice po dvadsiatich troch rokoch. Po úspešnej, striebornej sezóne banskobystrickej Slávie sme sa porozprávali s prezidentom klubu Jurajom Kovalom.

Reč bola o úspechoch v sezóne, záujme fanúšikov, trénerke Zuzane Žirkovej, legionárkach, ambíciách v budúcom ročníku, infraštruktúre či nových tvárach na funkcionárskych pozíciách. Prezident Slávie taktiež načrtol, že by si vedel predstaviť spoločnú ligu s Českom.

Pán Koval, poďme si na úvod zosumarizovať sezónu. Druhé miesto v extralige, druhé miesto v Slovenskom pohári, piate miesto na Federálnom pohári a postup do skupinovej fázy Eurocupu. Spokojnosť?

Áno, všetky tieto medzníky v sezóne vytvorili na našej strane spokojnosť. Ešte by som dodal jeden úspech. Podarilo sa nám zaplniť športovú halu, a to bol jeden z našich cieľov, keď sme začali robiť basketbal. Chceli sme dosiahnuť pekné umiestnenie, to druhé miesto je super, a naplniť športovú halu.

Ako ste Vy osobne prežívali finále extraligy proti Piešťanským Čajkám?

Finále som prežíval pragmaticky, pretože sme vedeli, že nám chýbali tri hráčky (Ruth Sherrill, Lucia Striešová a Nina Janštová, pozn. red.), ktoré by nám mohli napomôcť k tomu, aby sme Piešťanské Čajky potrápili viacej. Takže ako realisti sme vedeli, ako to asi dopadne. Aj napriek jednoznačnému výsledku 0:3 na zápasy som bol spokojný s tým, akou hernou fazónou a bojovnosťou sme sa prezentovali.

Spomenuli ste tú atmosféru, záujem o basketbal. V meste ako je Banská Bystrica, kde sa hrá na extraligovej úrovni aj hokej, futbal, ale aj ďalšie, menej populárne športy, sa dá udržať takýto záujem o basketbal dlhodobo?

Tak ja si ešte pamätám, keď tu bol enormný záujem o basketbal, ženský aj mužský. Veď v 90-tom roku boli Slávistky majsterkami Československa. Ako prvé slovenské družstvo získali federálny titul a porazili pražské družstvá. O rok neskôr postúpili muži do československej extraligy, takže to boli roky, kedy bol záujem o basketbal v Banskej Bystrici naozaj veľký. Potom postupne dochádzalo k úpadku tohto záujmu. Verím, že teraz sme naštartovali oživenie aj toho záujmu, lebo šport sa robí v prvom rade pre ľudí. Takže verím, že tento trend bude pokračovať a podarí sa nám vytvoriť silný fanklub, ktorý by dievčatám pomohol v budúcnosti k dosahovaniu lepších výsledkov.

Zatiaľ ten fanklub tvoria hlavne deti, čo je ale veľmi milé…

Áno, je to podľa mňa správne. Deti, ktoré chodia na zápasy, sú hráčky nášho klubu a ich kamaráti a kamarátky. Tým, že vidia basketbal na špičkovej Slovenskej úrovni, ich to aj láka skúsiť ho. Dochádza k podobnému efektu, aký nastal kedysi v hokeji, keď sme začínali. Čoraz viacej dievčat začína mať záujem o basketbal. To je naša budúcnosť, lebo čím viac dievčat bude tvoriť základňu, tým viac odchovankýň môže v budúcnosti hrať v A-tíme.

Ako ste už spomenuli, finále bolo jednoznačné. Aj semifinálovú sériu s Ružomberkom vyhrala Slávie jednoznačne, 3:0 na zápasy, aj keď to boli náročné zápasy. Asi však môžeme na rovinu povedať, že kvalitatívne rozdiely medzi družstvami na jednotlivých pozíciách v extralige sú citeľné. V hokejovej extralige je bežné, že aj posledný zdolá prvého. V basketbalovej extralige žien je to však momentálne nepredstaviteľné a zároveň, majsterky za celú sezónu neprehrali ani zápas. Nie je to trochu na škodu, že súťaž je taká nevyrovnaná?

Určite je to na škodu, ale asi ťažko s tým niečo urobíme. Pozrite sa ale na českú extraligu, kde USK Praha vyhrala 272 zápasov za sebou a je pevne zakotvená na prvom mieste. Na druhom sú bez konkurencie Žabiny Brno a až potom sú tam tímy, ktoré medzi sebou bojujú, takže je tam podobná situácia. Určite by bolo do budúcna ideálne pre rozvoj ženského basketbalu, keby tieto ligy našli nejaký model spolupráce a prípadne by sa uvažovalo o spoločnej lige.

V slovenskej  extralige žien pôsobí aj druhý bystrický tím – BK ŠK UMB Banská Bystrica, v ktorom hosťovalo počas sezóny hneď niekoľko hráčok Slávie. Ide o nejakú úzku spoluprácu, alebo len chcete nájsť herný priestor hráčkam, ktoré by ho v tíme Slávie toľko nedostali?

Keďže hráme spoločnú súťaž, tak v prvom rade sme športoví rivali. Na druhej strane, za súčasného rozloženia síl je výhodné pre nás, keď niektoré, najmä naše mladé hráčky môžu hrať extraligu a nemusia nikam cestovať. Na tomto sa my vieme s UMB bez problémov dohodnúť. Myslím si, že je to výhodné pre obidve strany, ale neviem sa vyjadrovať za UMB, aká bude ich budúcnosť a aké kroky zamýšľajú urobiť.

Keď si tú sezónu vezmeme od začiatku, tak takým prvým veľkým výsledkom bol postup do skupinovej fázy Eurocupu cez grécku Eleftheriu Moschatou. Potom prišli vysoké prehry v skupine, ale aj v lige s Čajkami, prvá prehra s Ružomberkom či boj o výhru nad Šamorínom do posledných minút. Výsledkom bolo ukončenie spolupráce s trénerom Miloslavom Michálikom…

Ja si myslím, že to bol správny a nevyhnutný krok, ale treba vyzdvihnúť, že ten postup z predkola Európskeho pohára FIBA bol na základe veľmi kvalitných výkonov. V konečnom dôsledku to bolo prekvapenie pre basketbalovú Európu a pre nás samotných trochu tiež. Takže sme boli veľmi radi, že sa nám to podarilo, aj keď už v tej skupinovej fáze sme ťahali za kratší koniec. Ale na to sme ani nemali stavaný káder, aby sme tam dosahovali lepšie výsledky. To bol taký jeden pomyselný vrchol sezóny. Potom, z viacerých dôvodov, dochádzalo k tomu, že sme museli pristúpiť k nejakým zmenám v realizačnom tíme, a v konečnom dôsledku je vidno, že to malo zmysel. My sme si pred sezónou stanovili cieľ, že chceme medailu, a tým sme sa aj prezentovali. Vlani nám tá bronzová medaila ušla o chlp (prehra 1:2 na zápasy v sérii s Young Angels Košice, pozn. red.). Po doplnení kádra bol interný cieľ to, že chceme hrať finále, a to sa nám podarilo.

Sezónu ste začali s trojicou legionárok Iggy Allen, Milica Deura a Jovana Mandić. Na ich miesto prišlo na začiatku roka nové zahraničné trio – Ruth Sherrill, Lindsey Pulliam a Ceejay Nofuente. Tieto tri zámorské posily už splnili to, čo od legionárok očakávate?

Ja si myslím, že každý, kto chodil na basketbal, videl, že tam bola kvalita na strane týchto legionárok. Nebyť zranenia Ruth Sherrill v závere sezóny, mohli sme Čajky potrápiť viac. Boli sme s nimi spokojní.

Je nejaká šanca, že aspoň niektorá z nich bude pokračovať v Slávii aj v budúcej sezóne?

Tak Ruth bude dlhšie v rekonvalescencii, takže k nej sa neviem vyjadriť, keďže my už pripravujeme káder na budúcu sezónu dlhšiu dobu. Je možné, že žiadna z nich nebude pokračovať v našom klube, ale ešte je všetko otvorené a môže sa stať výnimka. Určite najmä Lindsey a Ruth sú kvalitné hráčky, o ktoré by sme mali kedykoľvek záujem, ale napríklad Lindsey má po dobrej sezóne veľmi lukratívne ponuky, ktoré asi nebudeme môcť prebiť.

A čo hovoríte na prínos trénerky Zuzany Žirkovej?

Trénerka Žirková bola špičková hráčka a ukazuje sa, že je trénerka vysokých kvalít, ktorá má ambície, a v tom sa samozrejme zhodujeme. Neustále sa snaží zlepšovať, čo je nám veľmi sympatické. Sme radi, že máme uzavretú zmluvu do konca nastávajúcej sezóny. Určite sa budeme snažiť udržať ju v klube, aj keď je zrejmé, že po pôsobení u nás bude čeliť viacerým ponukám. My sme radi, že takéto meno ako Zuzana Žirková vôbec pôsobí v Banskej Bystrici. Má to veľký vplyv aj na to, že niektoré hráčky, ktoré nepoznali Banskú Bystricu na basketbalovej mape, si zvolia naše mesto a prídu sem. Však nie je žiadne tajomstvo, že Žofia Hruščáková prišla ku nám na základe rozhovorov s našou trénerkou.

Do Slávie prišla aj nová generálna manažérka Gabriela Chovaníková. Čo môžete povedať k jej príchodu?

Prišla k nám od prvého apríla, a to preto, že sme sa dohodli na ukončení spolupráce s predchádzajúcim generálnym manažérom Milanom Špinerom, ktorý pôsobil v klube dlhé roky. Pred minulou sezónou sme sa s ním dohodli, že už nebude robiť asistenta trénera, ale bude sa naplno venovať práci generálneho manažéra, aby bol zabezpečený chod klubu na profesionálnej úrovni. Vedeli sme, že budeme hrať Európsky pohár FIBA, s ktorým nikto z nás nemal skúsenosti. V priebehu sezóny však generálny manažér viackrát oznámil vedeniu, že chce ukončiť svoj kontrakt a nechce pokračovať v klube. Napokon sme sa dohodli na dátume 30. marec. Takže príchod niekoho na túto pozíciu bol vynútený. Pani Chovaníková pôsobila v organizácii Good Angels a Young Angels Košice jedenásť rokov, má veľké skúsenosti a my ako majitelia nemáme takmer žiadne skúsenosti s funkcionárskou robotou v basketbale. Takže sme ju oslovili, aby klub bez prerušenia svojej činnosti mohol pokračovať na dobrej úrovni. Očakávame od nej, že všetko v klube bude fungovať na najvyššej úrovni. Pokiaľ ide o športovú časť, tak hlavné slovo má trénerka Zuzana Žirková, keďže sme na budúcej sezóne pracovali už predtým. Takisto nám pomáha aj nový športový manažér Stanislav Onuška.

Pôjdete aj v budúcej sezóne do Európy?

Aj s trénerkou sme sa rozhodli, že ešte budúcu sezónu chceme hrať ten Európsky pohár FIBA, a to z rovnakých dôvodov ako vlani. A teraz sa nám otvorili ďalšie dôvody. Vidíme, že niektoré zápasy v slovenskej extralige nemajú požadovanú úroveň z hľadiska kvality, ktorú plánujeme mať v budúcoročnom kolektíve. Výkonnosť hráčok by mohla stagnovať, alebo klesať, takže ich potrebujeme udržať v permanentnom tempe, nech odohrajú čo najviac kvalitných zápasov, aby sme sa dobre pripravili na play-off. Takže opäť plánujeme hrať Európsky pohár, Slovenský pohár aj Federálny pohár.

V slovenskej basketbalovej verejnosti sa hovorí, že Slávia zbrojí na titul. Je to tak?

Určite by sme sa radi opäť dostali do finále, a tam by sme chceli byť dôstojnejším súperom ako sme boli tohto roku. Nemôžeme povedať, že ideme zbrojiť na titul, lebo tam vedie dlhá a ťažká cesta. Vieme, aké skóre sme mali s prvými tromi tímami v sezóne 2021/2022. V uplynulej sezóne sme mali s Čajkami skóre 0:10, takže najprv musíme zmeniť toto skóre a potom môžeme hovoriť o titule. Keby sme s nimi hrali napríklad 6:4, tak potom môžeme vyhlásiť, že na budúci rok ich ideme prevýšiť. Proste realita je taká. Určite chceme mať ešte konkurencieschopnejšie družstvo ako v minulej sezóne.

Na záver otázka na infraštruktúru. Na začiatku uplynulej sezóny ste v rozhovore pre BB FM rádio povedali, že by ste boli radi, keby v Banskej Bystrici vyrástla športová hala, a to nie len pre Sláviu. Zmenilo sa odvtedy niečo v tomto smere?

V tomto smere sa nezmenilo nič. Stále je to len v rovine myšlienok. Táto cesta je dlhá a pokúsime sa samozrejme nejakých partnerov osloviť, aby bol tento projekt v budúcnosti realizovaný.