Basketbalistky banskobystrickej Slávie podľahli majstrovským Piešťanským Čajkám aj v treťom finále. Bystrické pumy sa však radujú z cenného striebra. Zo sobotňajšieho konca sezóny v basketbalovej extralige žien vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové reakcie.

Po stredajšom stretnutí v hale na Štiavničkách sa finálová séria presunula za stavu 2:0 pre Čajky do Piešťan. Úradujúce majsterky tak mali na domácej palubovke majstrovský mečbal. V samom úvode sa prejavovala nervozita v koncovke, keď prvé body padli až v 3. minúte. Čajky reagovali na prvé štyri koše Slávie a po 8-bodovej šnúre viedli v 8. minúte 14:8. Pumy v závere prvej štvrtiny stiahli stratu na 4 body, ale vzápätí dala prvú trojku zápasu Dominika Rusiňáková. V poslednej sekunde prvej 10-minútovky však znížila na 22:18 košom s faulom Lindsey Pulliam.

Druhú štvrtinu otvorila presnou strelou spoza perimetra Ke’Shunan James, ale pumy sa držali na kontakt. Ceejay Nofuente najprv prvou trojkou Slávie znížila na 3 body, a krátko na to, v 15. minúte, druhou už na 2-bodový rozdiel (30:28). Piešťanské družstvo si následne prinavrátilo 8-bodový náskok, no zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej dokázali skóre druhej štvrtiny vyrovnať a do polčasu znížiť na 38:34.

Do druhého polčasu vstúpili lepšie domáce, keď v prvej 3-minútovke tretej štvrtiny predviedli úsek 9:4 (47:38). Na začiatku 25. minúty bol rozdiel po prvýkrát v zápase dvojciferný, keď Gabriela Andělová dala trojku na 52:40. Hráčky Slávie v tretej 10-minútovke neudržali s Piešťankami krok tak, ako v prvých dvoch, keď ju prehrali o 9 bodov, pričom domáce trafili v tejto časti tri 3-bodové strely.

V štvrtej štvrtine sa hra spočiatku opäť vyrovnala a Slávistky v 35. minúte znížili na 10-bodový rozdiel (67:57). Vzápätí však Češka Andělová už svojou treťou trojkou naštartovala 11-bodovú šnúru, ktorou Čajky definitívne rozhodli. V závere sa zápas už len dohrával, pričom do hry sa dostali aj najmladšie hráčky oboch družstiev. Piešťanské Čajky tak oslavujú druhý majstrovský titul v rade, zatiaľ čo Slávia získala cenné striebro, po Slovenskom pohári druhé v sezóne.

Povedali o zápase

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Finálová séria bola ťažká. Vedeli sme, že Banská Bystrica nemala čo stratiť. Musím vyzdvihnúť veľký prínos Žofie Hruščákováej, ktorá stále ukazuje obrovskú kvalitu. Robila nám značné problémy, ale napokon sme to zvládli, za čo som veľmi rád. Dievčatám patrí veľké ďakujem za to, že nepodcenili žiadny zápas, že išli naplno a chceli hrať aj v tých relatívne ľahších zápasoch v sezóne. Vďaka patrí hlavne im, lebo ony si to museli odbehať, odmakať a počúvať tie moje hlúpe reči o tom, ako musia a nesmú nič podceniť. Teším sa aj z toho, že aj v Banskej Bystrici začali chodiť ľudia na ženský basketbal. Určite je pre ligu dobré, že v Banskej Bystrici rastie náš vyzývateľ. Myslím si, že čas Banskej Bystrice prichádza. Už v budúcej sezóne určite ukážu, že majú silu. Pre slovenský basketbal je to len dobrá vec. Ja len verím, že aj tam ale celkovo v lige bude čo najviac slovenských hráčok.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Nevzdali sme sa. Hrali sme konkurencieschopný basketbal aj v tomto výbornom prostredí. Diváci si to užili. Výsledok je taký, aký je. Dali sme šancu všetkým dievčatá, keďže zápas sa zlomil v určitom momente, ktorý ďalej nebudem komentovať. Všetky tri finálové zápasy boli úplne rozdielne a ťažko sa porovnávajú. Naša rotácia bola už taká, aká bola. Čajky tento rok nemali konkurenciu, ale myslím si, že sme im boli adekvátnym, dobrým, finálovým súperom. Ja som už pred zápasom, hovorila dievčatám, že som hrád a chcem ostať hrdá aj po zápase. Preto sme aj hneď po konci zápasu oslavovali. Aj keď sme prehrávali, tak som za nimi chodila a hovorila im, že sa nemáme za čo hanbiť. Či bude v budúcej sezóne cieľom vrátiť to Čajkám? Posnažíme sa.“

Žofia Hruščáková, pivotka Slávie, 16 bodov v zápase: „Urobili sme všetko, čo je v našich silách. Nemáme si čo vyčítať, takže sme spokojné. Hlavný cieľ bol postup do finále, preto som sem prišla. Myslím si, že sme v tejto sezóne splnili všetky ciele, ktoré klub určil. Zaplnili sme bystrickú halu a dostali sme sa do finále, takže určite spokojnosť.“

Laura van Dalen, kapitánka Slávie: „Striebro je veľmi cenné, za tú robotu, ktorú sme odviedli. Na titul to síce nebolo, ale veľmi si vážime, tento výsledok, medailu aj pohár. Dnes sme sa do polčasu držali, v tretej štvrtine sme stále boli v hre, ale mali sme tam výpadok. Piešťany si už išli potom za svojim. Pokiaľ ide o absenciu Ruth Sherrill, Lucie Striešovej a Niny Janštovej, tak nám chýbali najmä v rotácií. Chýbali nám najmä pod košom. Piešťany mali širšiu lavičku a ich kvalita sa ukázala. Ja Čajkám gratulujem, veľký klobúk dolu, lebo to, čo predviedli v tejto sezóne, je niečo úžasné.“

Vanda Kozáková, hráčka Slávie, v minulej sezóne oslavovala titul s Čajkami: „Na jednej strane je to taká nostalgia, vidieť také minuloročné repete v tejto hale, len na opačnej strane. Na druhej strane, po tom začiatku sezóny, po tých všetkých zmenách, ktoré sa udiali, sme skončili na 2. mieste a hrali sme s Čajkami vyrovnane, aj keď nie celých 40 minút, ale väčšinu zápasu áno. Je to krásny úspech. Môžeme sa od toho odraziť, v budúcej sezóne napredovať a stavať na tom. Myslím si, že toto striebro je veľmi cenné pre celý klub aj všetky hráčky. Všetky hráčky dali zo seba pot, krv aj slzy, takže tento kov je pre nás veľmi cenný.“

Ceejay Nofuente, rozohrávačka Slávie, 12 bodov v zápase: „Radosť zo striebra má pre mňa horkú príchuť. Dostali sme sa takto ďaleko, čo je skvelé, ale výsledok nie je taký, aký sme chceli. Chceli sme vyhrať aspoň jeden zápas, možno to dotiahnuť do piateho zápasu, ale pracovali sme urputne celú sezónu na tom, aby sme sa sem dostali. Ako môžete vidieť, sme šťastné. Aj druhé miesto je veľkým úspechom pre tím aj klub. V dnešnom zápase sme bojovali. Napriek niektorým rozhodnutiam sme sa snažili udržať sa v hre o víťazstvo. Čokoľvek sa v zápase stane, musíte sa cez to preniesť. Ďakujeme všetkým fanúšikom, ktorí nás prišli podporiť sem do Piešťan, ale aj na všetky ostatné zápasy v sezóne. Milujeme vás.“

Carlota Sofia Da Cruz, 16-ročná rozohrávačka Slávie: „Bol to neskutočný zážitok vôbec byť v tejto hale. Toľko divákov, koľko povzbudzovalo Čajky aj nás, vytvorilo úžasnú atmosféru, ktorú som si užívala. Tým pádom som prežívala zápas ešte viac. Dnes sme sa v prvom polčase držali, ale v druhom nám nepadali niektoré potrebné strely, ktoré by nám pomohli. Im zas padali dôležité trojky, ktoré im dvihli sebavedomie a cítili sa ako na koni. Podľa mňa sme v každom zápase série ukázali zlepšenie. Tento rok sme na ne nestačili, ale o rok si pôjdeme za víťazstvom. Ďakujem fanúšikom veľmi pekne za to, že merali cestu do Piešťan aj do iných miest s nami.“

Niké Extraliga žien – finále play-off – 3. zápas – sobota 22.04.2023, 18.00 h – Diplomat aréna – Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 81:59 (22:18, 38:34, 62:49)

Štvrtiny: 22:18, 16:16, 24:15, 19:10. Rozhodovali: Fanfara, Obertová, Donovalová. Diváci: 900. Konečný stav série: 3:0.

Zostava Piešťanské Čajky a body: G. Andělová 20/3 trojky, Jurčenková (C) 19/16 doskokov, James 14, Mujović 4, A. Mandić 4 (Rusiňáková 10, Martišková 7, Chovaníková 2, Vandlíková 1, Moravčíková 0, Kraislová 0, Taušová 0). Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 16, Pulliam 15, Nofuente 12, Kozáková 8, Holíková 6 (van Dalen (C) 2, Da Cruz 0, Grigerová 0, Kollárová 0, Podhradská 0, Nagyová 0). Trénerka: Z. Žirková. TCH: 35. Nofuente.

TH: 17/21 – 13/17, trojky: 6/23 – 2/12, fauly: 18 – 23, doskoky: 49 – 31, asistencie: 17 – 11, zisky: 4 – 6, straty: 11 – 11, bloky: 1 – 0, streľba z poľa: 29/67 (43%) – 22/60 (36%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.