Pohronské derby. To je niečo, o čom väčšina banskobystrických hokejových fanúšikov vie svoje. Či už z vlastných skúseností na štadióne, spred televíznej obrazovky, rozprávania rodičov, či kamarátov v škole.

Po úvodnej časti seriálu článkov o nezabudnuteľných meraniach síl z predošlých desaťročí sme sa v druhej časti pozreli na prvé roky po postupne novodobého banskobystrického klubu do najvyššej súťaže, ktoré začali prinášať omnoho viac vzájomných meraní síl.

Predchádzajúcu časť seriálu sme končili pri septembrovom zápase v roku 2009. Tento sa zapísal do historických záznamov ešte jedným významným momentom. Prvýkrát v histórii Slovenska sa jeden z táborov rozhodol zorganizovať cestu na pôdu rivala v člnoch.

Banskobystričania na to mali ideálnu príležitosť, keďže do Zvolena sa dá dostať splavom rieky Hron. „Prvé derby v sezóne 2009/2010 vyšlo na 11. september. Keďže v tom termíne malo byť ešte pekné počasie, rozhodli sme sa, že si derby spestríme a do Zvolena sa dopravíme na člnoch. Bol to spontánny nápad ako ukázať, že máme pred svojim hlavným rivalom veľký náskok v počtoch, nápadoch a aj v ich realizácii. Vedeli sme, že predtým nikto podobným spôsobom na výjazd nevycestoval a môžeme sa tak zapísať do histórie. Tejto akcie sa zúčastnilo okolo 50 ľudí a bol to skvelý zážitok. Po príchode do Zvolena sme sa pripojili k pochodu Bystričanov, ktorí pricestovali vlakom,“ opisuje Fanda. Po úpešnom výjazde na člnoch chceli akciu zopakovať aj o niekoľko rokov neskôr, no žiaľ neúspešne. „Po pár rokoch sme chceli podobnú akciu zopakovať, keďže termín zápasu vo Zvolene bol tiež pomerne skoro. Všetko už bolo vybavené, žiaľ, kvôli veľkým dažďom bolo povodie Hrona natoľko vysoké, že nám to prevádzkovateľ člnov musel zakázať,“ popisuje pre BBonline.sk zakladateľ fanklubu, známy pod prezývkou Fanda.

Prvé playoff ako hrom

V tretej sezóne po postupe banskobystrického celku do extraligy sa fanúšikovia oboch miest dočkali aj vzájomných zápasov v playoff.

V roku 2011 sa odvekí rivali stretli v štvrťfinálovej sérii. Na tieto playoff zápasy sa spomína doteraz, pre niektorých ide dokonca o najlepšiu sériu akú zažili. Nesmierne nasadenie, elektrizujúca atmosféra v hľadisku, súboje hráčov na hranici zdravého rozumu, tesné výsledky. Skrátka sedem zápasov, ktoré mali všetko, čo má derby séria v playoff mať.

Bystričania do nej šli ako mierny favorit, keďže od postupu hrali svoju najlepšiu sezónu. Avšak Zvolen bol po základnej časti šiesty a v štyroch predchádzajúcich zápasoch v sezóne proti Banskej Bystrici ani raz nevyhral, navyše tesne pred playoff vymenil trénera. Po prvých dvoch zápasoch to pritom vyzeralo na jednoznačnú nadvládu bryndziarov. Oba zápasy pod Urpínom vyhrali, aj keď len tesne (3:5 a 3:4). Toto merianie síl prinieslo aj viacero pästných súbojov, na čom však nie je nič nezvyčajné, navyše za Bystricu vtedy hrali hráči ako Miroslav Lažo, Lukáš Bambúch, Michal Hudec, Miroslav Hlinka či Richard Šechný.

Baranov to však nezložilo a do Zvolena cestovali opäť za výdatnej podpory svojich fanúšikov. Viacero červenobielych spomína na štvrťfinálové výjazdy aj ako na sústavnú buzeráciu od SBS. Domáca usporiadateľská služba to opäť nezvládla a musela použiť násilie. V treťom zápase Iskra vstala z popola a vďaka víťazstvu 0:3 dala svojim fanúšikom nádej. Deň na to zvíťazili hokejisti spod Urpína znova aj napriek poriadnej dráme.

Zvolenčania viedli od 11. minúty 2:0. V 54. minúte znížil Roman Tománek, o minútu na to Richard Šechný vyrovnal na 2:2. Necelé štyri minúty do konca sa Zvolen opäť dostal do vedenia, aby 19 sekúd pred koncom tretej tretiny hrdina Michal Hudec opäť vyrovnal skóre na 3:3. Predĺženie gól neprinieslo a v samostatných nájazdoch sme vďaka Tománkovi vyrovnali stav série na 2:2. Táto séria by sa dala charakterizovať ako séria zápasov, ktoré sa hrajú do odznenia záverčného klaksónu. Banskobystričania ukázali na súperovom ľade, že bojujú až do posledných zbytkov síl. Hoci sme väčšinu oboch zápasov prehrávali, v záverečných minútach dokázali zápasy otočiť a ukázať, že My sme Bystrica a my sa nevzdávame. Séria sa vrátila pod Urpín a všetci očakávali, že domáci uspejú a naklonia misky váh na svoju stranu, čo sa však nestalo. Zvolen bol opäť vo vedení. Remízu zariadil 99 sekúnd pred koncom Miroslav Lažo, no trentokrát sme v nájazdoch neuspeli, vďaka čomu mal Zvolen doma postupový mečbal.

V šiestom zápase už tradične stanovili divácky rekord sezóny vo Zvolene Bystričania – zápas sledovalo 5290 fanúšikov. A bola to opäť dráma. V prvej tretine po štyroch vylúčených na oboch stranách. Šesť z ôsmich trestov boli bitky. Bambúch, Kútny a Češík versus Pucher, Valach a Chovan. Stav stále bez gólov. V 34. minúte poslal domácich do vedenia Ďaloga a fanúšikovia v sektore hostí začali tŕpnuť.

V úvode tretej tretiny vyrovnal Hvila. Nanešťastie Zvolen 3 minúty pred koncom poslal do vedenia Leskovjanský a my sme boli presne 175 sekúnd od vypadnutia. Minútu a pol pred klaksónom sme však dostali výhodu trestného strieľania a napätie sa dalo krájať. Na to, čo spravil v tej chvíli a v následujúcich samostatných nájazdoch mladý Jano Sýkora so Škrečkom, spomínajú mnohí Bystričania dodnes. Najdôležitejšie však bolo, že sme si vynútili rozhodujúci siedmy zápas a séria sa sťahovala opäť pod Urpín.

Šesť zápasov, šesťkrát obrovská dráma, šesťkrát výhra hostí a siedmy zápas v Bystrici bol pred nami. Bystričania konečne zlomili prekliatie domáceho ľadu. V sérii sa prvý a zároveň poslednýkrát radovali Barani. Víťazstvo zariadili Branislav Kubka s Jurajom Cebákom a Bystričania sa tak celkom zaslúžene mohli radovať z postupu do semifinále cez svojho najväčšieho rivala.

Lockout NHL nám doprial poriadnu mastenicu

O dva roky neskôr sme boli svedkami veľmi zaujímavej sezóny, ktorá bola obohatená o viacerých hráčov NHL vďaka výluke v zámorí. V kádri Banskej Bystrice boli center Tampy Bay Lightning Dana Tyrell, zadák Minnesoty Wild Clayton Stoner, ľavý krídelník Winnipegu Jets Tanner Glass a domáci rodák Michal Handzuš, hrajúci vtedy za San Jose Sharks a neskôr za Chicago Blackhawks. Práve spomínaní Kanaďania vniesli do hry Banskej Bystrice ešte väčšiu tvrdosť v súbojoch, z ktorej v nasledujúcich sezónach ťažili aj naši mladí hráči.

Bystričania posilnení kvartetom hráčov zo zámoria deň pred silvestrom odohrali ďalšie nezabudnuteľné derby na ľade súpera. Zvolen bol v najlepšej možnej forme a väčšinu času vyrovnaný zápas dokázal dotiahnuť do víťazného konca. Za stavu 3:2 pre domácich hrali Bystričania powerplay, počas ktorej Podkonický s Brabencom kombinačne vyšachovali našu obranu. Vo vybičovanej atmosfére to Barani nenechali len tak a postupne sa do seba pustili Tyrell s Chovanom, Hudec s Hraškom a Ťavodovi poriadne naložil známy bitkár z NHL Tanner Glass.

Po udelení trestných minút vyjadrili svoju nespokojnosť fanúšikovia, ktorí na striedačku hostí hádzali rôzne predmety a častovali hráčov vulgarizmami. V tomto zápase sa „vyznamenal“ aj brankár Slipčenko, ktorý provokoval kotol Zvolenčanov imitovaním onanovania vlastnej hokejky ich smerom. To samozrejme nenechalo domácich chladnými a na Slipčenka leteli dokonca aj sklenené fľaše. Reportáž zo zápasu si môžete pozrieť v prvých troch minútach nasledujúceho videa.

Zaujímavosťou je, že Michala Handzuša pár mesiacov po návrate do NHL, začiakom apríla, San Jose Sharks trejdovalo do Chicaga Blackhawks, s ktorým následne v tejto sezóne vyhral Stanley cup. Trofej v lete doniesol aj do svojho rodného mesta a potešil tým srdce bystrických fanúšikov.

Zvolenské majstrovské salónky

Štvrťfinále znovu doprialo tvrdé strety na ľade medzi pohronskými celkami. Situácia bola ale úplne odlišná, Zvolen bol jednoznačným víťazom základnej časti a mal namierené vysoko.

Naopak Banská Bystrica bola za playoff rada, postúpila doň z posledného, ôsmeho miesta. Očakávania boli veľké hlavne na strane súpera a čakalo sa, nakoľko im to Banskobystričania dokážu skomplikovať. Prvý zápas sme vo Zvolene zvládli a zvíťazili, no potom sa akoby Banská Bystrica Zvolenčanov zľakla a všetky ďalšie zápasy prehrala.

Za stavu 1:1 na zápasy sa však séria presúvala pod Urpín a ikona zápasov Lukáš Bambúch začal mať na bryndziarov ťažké srdce.

Podľa neho Zvolenčania padali na ľad až príliš ochotne, nazval ich, že padajú ako salónky. Jeho vyjadrenie vyvolalo reakciu aj u fanúšikov, ktorí ich v ďalších zápasoch pravidelne hádzali na ľad a na tribúnach sa objavili aj transparenty na salónkovú tému. Po postupe Zvolena vrátil úder Bystričanom Andrej Podkonický, ktorý sa im vysmieval z kartónovej krabice s nápisom „Bambúch 62“ a dokreslenými salónkami. Vyjadrenia hráčov sú vo videu v čase 3:15.

Majstrami už oba tímy niekoľkokrát boli, jediné čo pohronskému derby v playoff chýba, je finálová séria. Niekoľkokrát už bola naozaj na dosah, no Zvolen to nakoniec vždy spackal. Prvýkrát tomu bolo v sezóne 2015/2016. Banská Bystrica svoje semifinále proti Košiciam zvládla 4:2 na zápasy a čakala na svojho finálového súpera. V druhom semifinále viedol Zvolen nad Nitrou 3:2 na zápasy, mal dva postupové mečbaly a hrať sa malo pod Pustým hradom. Zvolen však doma prehral 2:5, v Nitre 4:0 a bolo po.

Druhýkrát bolo k finálovej derby sérii blízko o dva roky neskôr, v sezóne 2017/2018. Banská Bystrica postúpila do finále poľahky cez Nitru, ktorú zdolala 4:0 na zápasy a opäť sa čakalo na Zvolen. Ten hral svoje semifinále proti Trenčínu. Po štyroch zápasoch bola séria vyrovnaná 2:2. Zvolen však nezvládol tlak a podľahol Trenčínu rovnako doma aj von 2:3 a finále sa opäť nekonalo.

Naposledy bolo finálovej sérii medzi Banskobystričanmi a Zvolenčanmi blízko v poslednom hranom playoff, v ročníku 2018/2019. Barani zvíťazili vo svojom semifinále nad Popradom 4:2 na zápasy a tretí raz sa čakalo na Zvolen. Ten mal rovnako, ako v sezóne 2015/2016 na hokejkách dva postupové mečbaly a domáci zápas pred sebou. Nitre však prišlo pomôcť niekoľko stoviek fanúšikov a Zvolen to zase nezvládol. Doma prehral 1:4, v Nitre rovnako 4:1 a na bryndziarsko-pažravské finále teda ešte stále čakáme.

História pohronského derby priniesla nezabudnuteľné chvíle aj v nasledujúcich rokoch. Ďalšie silné momenty si pripomenieme v ďalšom príspevku na BBonline.sk v nasledujúcich dňoch.