Pohronské derby. To je niečo, o čom väčšina banskobystrických hokejových fanúšikov vie svoje. Či už z vlastných skúseností na štadióne, spred televíznej obrazovky, rozprávania rodičov, či kamarátov v škole.

Po úvodnej časti seriálu článkov o nezabudnuteľných meraniach síl z predošlých desaťročí sme sa v druhej časti pozreli na prvé roky po postupne novodobého banskobystrického klubu do najvyššej súťaže a v predchádzajúcej tretej časti zas na ďalšie z pohľadu fanúšikov nezabudnuteľné chvíle.

Vzájomné derby so Zvolenom však prinášali aj ďalšie nezabudnuteľné momenty, pri ktorých sa dokonca písala aj história slovenského hokeja.

Prípravné zápasy mali od priateľských ďaleko

O tom, že prípravné zápasy pohronských celkov sa hrajú vo výbornej atmosfére sme sa presvedčili prvýkrát už v auguste 2009, kedy sa jeden takýto zápas odohral na Banskobystrickom ľade.

Zimný štadión vtedy akurát prechádzal svojou prvou výraznejšou rekonštrukciou, najmä jeho južná tribúna a zázemie. Banskobystrickí fanúšikovia už boli presunutí na svojom novom mieste, za bránou (predtým sa kotol fanúšikov nachádzal na južnej tribúne medzi striedačkami tímov pod „búdou“). Na pomery prípravných zápasov to bola na Slovensku novinka, ktorú sme dovtedy bežne nezažívali. Na stretnutie so Zvolenom sa vyformovala skupina približne sto ľudí, ktorá povzbudzovala hráčov celý čas.

O päť rokov neskôr dostala Banská Bystrica pozvánku na letný Memoriál Pavla Zábojníka vo Zvolene s medzinárodnou účasťou. Predstavil sa tu aj domáci HKM a vzájomné meranie síl pohronských celkov si samozrejme nenechali ujsť ani fanúšikovia z Banskej Bystrice, ktorých prišlo niekoľko desiatok. Turnaj je považovaný za bežnú súčasť prípravy Zvolena a koná sa v priateľskom duchu.

Pri pohronskej rivalite ale použiť slová ako priateľský zápas nemožno. Výsledok nebol podstatný, zápas vyhral Zvolen, turnaj Banská Bystrica. Petra Kafku museli s ťažkosťami zbierať z ľadu, neskôr nič nedaroval Chovanovi Max Nicastro, a ten putoval rovno do nemocnice s otrasom mozgu. Nič dlžní neostali svojej povesti ani fanúšikovia oboch klubov, ktorí využili podcenenú usporiadateľskú službu zo strany domáceho klubu a uštedrili si pár faciek na tribúnach. Ako to v zápase vyzeralo si môžete pozrieť na začiatku nasledujúceho videa.

Nedohratý zápas kvôli pyrotechnike

Mesiac po „priateľskom“ Memoriále Pavla Zábojníka prišli na ligu do Zvolena opäť stovky Banskobystričanov, tentoraz po dlhej dobe aj s výraznou zásobou pyrotechniky.

Presne 87 sekúnd pred koncom zápasu za stavu 4:3 pre Zvolen sa rozhorelo niekoľko bengálskych ohňov v bystrickom sektore a keď zhasli, všetkým už bolo jasné, že sa nedohrá. Nebolo totiž vidieť ani na pár metrov. Hlavný rozhodca zápas prerušil a poslal hráčov do šatne. Dym neustúpil ani po polhodine čakania a úplne zahalil celý štadión. Zápas tak bol predčasne ukončený.

„Čo sa týka samotného incidentu s pyrom, myslím si, že väčšina z tých, ktorí to mali na svedomí, ani netušili aké silné dymovnice kúpili a aký to bude mať následok. V mene organizátorov výjazdu sme sa následne na našom webe ospravedlnili prítomným Bystričanom, ktorých sa to dotklo. Každopádne, je na čo spomínať,“ opisuje situáciu po nedohratom zápase jeden z účastníkov.

Disciplinárna komisia určila, že zápas, respektíve jeho posledných 87 sekúnd, sa dohrá vo Zvolene, a to bez prítomnosti divákov. Za vinníka bol označený Zvolen, ktorý ako organizátor „nedokázal zabrániť vzniknutej situácii a mal zaplatiť pokutu 4500 eur plus náklady na cestu svojho súpera v dohrávke“. Prezident zvolenského klubu Dušan Mráz bez vlastných fanúšikov najprv hrať odmietol, následne však od tohto kroku ustúpil, keď sa podarilo identifikovať jedného z Banskobystrických fanúšikov, ktorý svetlice odpálil. Zápas sa tak dohral za „zatvorenými dverami“. Za 87 sekúnd sa napriek veľkému tlaku Banskobystričanov skóre nezmenilo a Zvolen si pripísal na svoje konto víťazstvo 4:3.

Prvé slovenské Winter Classic

V sezóne 2018/2019 sa uskutočnilo vôbec prvé Winter Classic na Slovensku a bolo to, ako inak pohronské ligové derby.

Podujatie bolo nazvané Kaufland Winter Classic Games 2019 a jeho súčasťou bol aj súboj legiend. Prvý ročník zápasov pod holým nebom vyvrcholil v nedeľu 3. februára, keď sa na banskobystrických Štiavničkách hralo práve pohronské derby medzi domácim celkom HC´05 Banská Bystrica a HKM Zvolen.

Zápas bol okorenený aj tým, že išlo o súboj o prvé miesto v tabuľke aktuálneho ročníka. Na zápas sa teda patrične pripravili i obe fanúšikovské skupiny. Tie sa prezentovali vo veľmi zlom počasí skutočne výborne a zápasu dodali ten správny šmrnc. Daždivé počasie spôsobilo už pred sobotným súbojom legiend problémy s ľadovou plochou. Vytrvalý dážď pokračoval aj počas celej nedele a hráči preto bojovali so stojatou vodou na ľadovej ploche. Napriek zlému počasiu si na Štiavničky našlo cestu 7 500 divákov, čím zaplnili celkovú dostupnú kapacitu na tento zápas.

Hostia zo Zvolena začali rozprávkovo, v 22. minúte zápasu vyhrávali už 3:0. Potom však zapli Bystričania. Vďaka gólom Asselina a Bartánusa sa im podarilo stav stretnutia znížiť na 2:3, no vytúžený tretí gól už bohužiaľ neprišiel. Spomienky na výbornú atmosféru, vietor a lejak všetkým zúčastneným ale ostanú navždy. Pripomenúť to najzaujímavejšie si môžete v nasledujúcom videu od času 13:15.

Všetky články o histórii pohronského derby, ktoré sme publikovali na BBonline.sk v rámci nášho seriálu nájdete v samostatnej rubrike.