Pohronské derby. To je niečo, o čom väčšina banskobystrických hokejových fanúšikov vie svoje. Či už z vlastných skúseností na štadióne, spred televíznej obrazovky, rozprávania rodičov, či kamarátov v škole.

Po úvodnej časti seriálu článkov sa tentokrát pozrieme na prvé roky postupne novodobého banskobystrického klubu do najvyššej súťaže, ktoré začali prinášať omnoho viac vzájomných meraní síl.

Ďalšie pamätné momenty prišli po postupe Bystričanov do vtedajšej Slovnaft extraligy v roku 2008 v Spišskej Novej Vsi. V meste zavládla dokonalá hokejová eufória.

Nováčikovská sezóna priniesla viacero vybičovaných zápasov, no za zmienku stoja najmä výjazdy, ktorým nikto nepovedal inak ako invázie. Tie sa konali väčšinou klasickými vlakmi, no výnimkou neboli ani vlakové špeciály výhradne pre fanúšikov Banskej Bystrice.

Účasti našich fanúšikov u bryndziarov v tej dobe počítali zväčša okolo tisíc, niekedy výrazne nad tisíc fanúšikov v sektore hostí. Pre Banskobystričanov bolo v prvých sezónach vyčlenené celé státie za jednou z brán a pravidelne bolo pri góloch hostí počuť radosť aj z okolitých sektorov na tribúnach pozdĺž ľadovej plochy. Ak teda zarátame všetkých ľudí, v niektorých zápasoch mohlo byť na zimnom štadióne vo Zvolene približne 2-tisíc Bystričanov.

Ako sa cíti pri pohľade na fotky a videá z toho obdobia zakladateľ fanklubu, známy pod prezývkou Fanda? „V tej dobe som mal okolo 20 rokov, bol som ešte mladý a užíval som si to plnými dúškami.

Som šťastný, že som bol súčasťou tých výjazdov, pretože po rokoch už viem, že tak skoro sa niečo podobné nezopakuje“. O tom, že vyše tisícové počty sú už minulosťou rozpráva s pokorou. „Vtedy sme si mysleli, že to tak bude stále, nebrali sme to zas až tak výnimočne. Žiaľ, ľudia spohodlneli, a tým, že sa derby začalo hrať príliš často, stratilo na svojej atraktivite a počty sa postupne znižovali. O to viac si teraz ceníme, my, tí, čo sme to zažili, že sme boli súčasťou niečoho veľkého, na čo sa bude roky spomínať“.

Hasenie vášní „požiarnika Sama“

Ako to už pri súbojoch Pohronského derby býva zvykom, súboje boli často tesné a vyrovnané, rozhodovali sa často až v samých záveroch. Inak tomu nebolo ani pri druhej invázii do mesta spod Pustého hradu. Dve tretiny nič – 0:0.

Na začiatku tretej otvorili skóre domáci, o pár minút vyrovnal Branislav Jánoš na 1:1 a v sektore hostí, ktorý bol vtedy rekordne zaplnený, prepukla radosť takých rozmerov, aké dovtedy ľudia na hokejovom výjazde ešte nezažili. Vyše dvetisíc červeno-bielych fanúšikov hučalo spustošeným zvolenským zimákom.

Keď však tesne pred koncom Zvolen strhol vedenie na svoju stranu, vášne prepukli vo frustráciu, ktorá vyvrcholila konfliktom niekoľkých Bystričanov s usporiadateľskou službou a neslávne známym zákrokom jedného z údržbárov zimného štadióna vo Zvolene. Ten do davu Bystričanov vypustil celý hasiaci prístroj. Na túto akciu si spomína aj vedúci fanklubu. „Legendárna akcia. Najskôr začala „pasovačka“ fanúšikov s SBS-kármi pomocou hokejovej bránky. Tí si asi mysleli, že chceme vtrhnúť medzi ostatných divákov, a následne pribehol premotivovaný starší pán s hasiacim prístrojom v ruke, aby vášne „uhasil“. Po tomto incidente vybudovali na státí za bránou oplotenie s plexisklom“.

V tých časoch boli problémy s bezpečnostnými službami na štadiónoch časté. „Neplatil ešte zákon o športových podujatiach a neboli tak prísne reštrikcie ako sú dnes. Bola to ešte vcelku „divoká doba“. Tomu zodpovedalo aj správanie sa usporiadateľov, ktorí často hľadali zámienku, aby mohli nabehnúť do sektoru a udrieť si. Samozrejme, bez viny sme často neboli ani my fanúšikovia“.

Derby v predvečer Radvanského jarmoku a ďalšie problémy s SBS

Pred ďalšou sezónou sa klasicky čakalo na vyžrebovanie. To prinieslo vytúžený výjazd do Zvolena už v prvom kole, navyše v predvečer Radvanského jarmoku.

Fanúšikovská základňa Banskej Bystrice nenechala nič na náhododu a mobilizovala mesiac dopredu. Forma na večer sa ladila už vo vlaku do Zvolena, pred takým víkendom sa predsa bolo treba posilniť.

Odpoveďou bol preplnený sektor hostí, veľká choreografia, víťazstvo, ale aj ďalšie problémy so zvolenskou sekuritkou. „Pamätám si to dobre, pretože chalan, ktorého vytiahli z davu, mi rozprával o tom, ako mu rozbili obuškom hlavu. Odvtedy už na derby vo Zvolene nebol a nikdy sa tam už ani nechystá. Takéto zákroky boli v tej dobe pomerne časté. SBS-kári si našli zámienku, aby mohli vojsť dnu, rozdali naokolo pár rán obuškom, vďaka čomu niektorí ľudia kládli odpor a nastali menšie „strkanice“. Pekné časy“. Zábery z incidentu si môžete pozrieť nižšie v druhom videu.

Priznáva, že časom sa vzťahy medzi Banskobystričanmi a miestnou SBS vo Zvolene zlepšovali. „Každopádne, za tie roky čo sme chodievali pravidelne na derby, tak sa aj naše vzťahy s niektorými SBS-kármi menili. Úsmevné bolo, že s mnohými z nich sme už po príchode prehodili pár viet, pozdravili sa, hoci ešte nie tak dávno nás masírovali obuškami. Nuž, aj to bola jedna z (ne)výhod toho, že sa derby hralo už pomerne často, vďaka čomu sme sa navzájom okukali a spoznali“.

História pohronského derby priniesla nezabudnuteľné chvíle aj v nasledujúcich rokoch. Ďalšie silné momenty si pripomenieme v ďalšom príspevku na BBonline.sk v nasledujúcich dňoch.