Futbalisti banskobystrickej Dukly odohrali v nedeľu 24. apríla od 10.30 h v Žiline stretnutie 26. kola II. ligy. Zverenci trénera Stanislava Vargu zvíťazili proti domácej rezerve tamojšieho MŠK najtesnejším rozdielom a pripísali si tak tretiu výhru v rade.

Dukla vstúpila do zápasu aktívne a v úvodnej 15-minútovke si vypracovala niekoľko nebezpečných príležitostí. V 4. minúte poslal z ľavej strany do šestnástky center Záhumenský, Polievka loptu minul, no za ním číhal Lukáš Migaľa, ktorý z prvej prudkou strelou preveril brankára domácich Samuela Petráša. V 9. minúte odcentroval Timotej Záhumenský z ľavého krídla opäť a lopta sa odrazila k Róbertovi Polievkovi, no kapitán Dukly minul nastavenú nohu Mateja Franka aj ľavú tyč brány žilinského B-tímu. O ďalší nádejný strelecký pokus hostí sa v 13. minúte postaral Willwéber, ktorý z diaľky vypálil prudko, avšak len do náručia Petráša. Dukle sa ofenzívna aktivita v úvode stretnutia vyplatila v 15. minúte, kedy kapitán hostí Polievka naviedol loptu na os ihriska, vystrelil spoza šestnástky, brankár domácich loptu neudržal a z dorážky otvoril skóre Matej Franko, ktorý tak skóroval v druhom zápase v rade – 0:1.

Žilinčania mohli odpovedať v 20. minúte, kedy takmer využili zaváhanie v obrane Dukly, ktorá nechala odkrytú pravú stranu pokutového územia, kam si na center z ľavého krídla nabehol Mário Sauer, ale ten krížnou strelou minul pravú tyč brány Matúša Hrušku. Brankár Dukly musel zasahovať v 27. minúte, kedy si na zadnú tyč po centri z pravej strany nabehol Vladimír Trabalík, ktorého zakončenie zblízka však nebolo dostatočne razantné. Ďalšiu príležitosť si Bystričania vypracovali v 31. minúte, kedy sa Polievka výborne uvoľnil v šestnástke a prudkou strelou vyprášil Petrášove rukavice.

Prvú vážnejšiu príležitosť po zmene strán si vypracoval opäť Polievka, ktorý sa preštrikoval obranou žilinského B-tímu a z blízkosti ľavého rohu päťky poslal pred bránu loptu, ktorá ale nemala adresáta. V 60. minúte mali hostia k dispozícii priamy kop približne z 30 metrov a k lopte sa postavil Ľubomír Willwéber, ktorý potvrdil, že má výbornú strelu z diaľky, keď vypálil do brvna žilinskej brány. Ihneď po naskočení do hry sa mohol v 64. minúte presadiť Jakub Šulc, ktorý si nabehol pred bránu na center Záhumenského z ľavej strany, no nehlavičkoval presne.

Krátko na to si na dlhý nákop brankára Petráša nabehol Trabalík, ktorý vrazil do Matúša Hrušku a gólman Dukly musel byť ošetrovaný, no v hre pokračoval. V 74. minúte sa po rohu z kopačky Polievku zavesil do vzduchu stopér Marian Pišoja, ktorý hlavičkoval z dobrej pozície nad brvno. Pišoja sa dostal k ďalšiemu zakončeniu v 85. minúte, keď sa vo vnútri šestnástky dostal k lopte v skrumáži po rohovom kope, ale minul bránu domácich. Hráči Dukly si už v závere zápasu čisté konto postrážili, keď nedovolili Žilinčanom vypracovať si gólovú príležitosť po štandardných situáciách. Bystričania si tak po výhre najtesnejším rozdielom odviezli spod Dubňa všetky tri body.

Stanislav Varga, tréner MFK Dukla v pozápasovom rozhovore pred futbalnet.tv: „Samozrejme, bol to ťažký zápas. Hrali sme teraz tretí zápas za deväť dní, ešte na umelej tráve, takže bolo vidieť, že chlapci už toho majú trošku dosť. Som rád, že siahli na dno svojich síl a že sme tento zápas vyhrali, hoci si myslím, že sme ho mohli rozhodnúť skôr. Vyzeralo to, že sme mali zápas pod kontrolou, ale sami vieme, ako to chodí vo futbale, že sa môže niečo stať v poslednej minúte, alebo z nejakej štandardky, odrazená lopta… Preto hovorím, že sme mohli dať gól na 2:0 a už by sme mali asi pokoj, ale na druhej strane, asi pri takýchto zápasoch sa rodia hráči. Pokiaľ ide o umiestnenie v tabuľke a boj o postup, snažím sa navnadiť svoje mužstvo tak, aby sa každý najbližší zápas snažilo vyhrať a uvidíme, čo sa stane.“

Matej Franko, strelec víťazného gólu pre mfkdukla.sk: „Bol to veľmi ťažký zápas, ale zvládli sme ho, vyhrali sme, dali sme ten gól, čo bolo kľúčové, rovnako ako i to, že sme vyhrávali súboje. Rozhodli aj väčšie skúsenosti na našej strane. Teší ma, že som sa strelecky presadil. Robo Polievka si tam pekne prebral loptu, vystrelil spoza šestnástky a ja som predviedol dobrý inštinkt, že som išiel po odrazenej lopte a dokázal ju trafiť medzi žrde.“

Ľuboš Kupčík, stopér MFK Dukla Banská Bystrica pre mfkdukla.sk: „Vedeli sme, čo chcú domáci hrať. Pripravili sme sa na to a dobre sme plnili stanovené úlohy. Mali sme viaceré šance ešte v prvom polčase, mohli sme duel rozhodnúť druhým gólom skôr. Pomohol nám pomerne skorý prvý gól. Po ňom mali Žilinčania miernu prevahu, ale dostali sa iba po šestnástku, situácie pred našou bránou sme dobre riešili. Kľúčom k výhre bol aj náš prístup, ako sme pristúpili k tomuto duelu, čo si myslím, že bolo dobré. Škoda len, že sme vyhrali iba 0:1.“

Vladimír Veselý, tréner MŠK Žilina B pre mfkdukla.sk: „Naše akcie dnes končili pred šestnástkou, do nejakej väčšej šance sme sa nedostali. Absentovala na našej strane kvalita prevedenia v pokutovom území. Súper nás do ničoho nepustil. Chalani bojovali, rozhodli však skúsenosti na strane Banskej Bystrice. Hostia majú nesmiernu kvalitu. Pre našich mladých chalanov to bola dobrá škola. Dukla je predsa len top mužstvom druhej ligy.“

II. liga – 26. kolo – nedeľa 24.04.2022 – Žilina

MŠK Žilina B – MFK Dukla Banská Bystrica 0:1 (0:1)

Góly: 15. Franko. ŽK:  40. Tandara. Rozhodovali: Glova – Ádám, Hrebeňár. Diváci: 73

Zostava MŠK Žilina B: Petráš – Kopásek (83. Chyla), Kopas (C) (70. Jaššo), Stojchevski, Tandara – Myslovič, M. Sauer, L. Sauer, Bortoli, Talakov (70. Šnajder) – Trabalík. Tréner: V. Veselý

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Prikryl, Kupčík, Pišoja – Záhumenský, Ľupták, Willwéber, Migaľa – Polievka (C) (88. Uhrinčať), Franko (63. Šulc), Mazan (74. Jurčišin). Tréner: S. Varga

26 2 3 21 18:74 9

Futbalisti banskobystrickej Dukly sa najbližšie predstavia na domácich Štiavničkách, kde v sobotu 30. apríla o 16.30 h privítajú v rámci 27. kola II. ligy Bardejov.