Nižšie futbalové súťaže pokračovali počas víkendu ďalším kolom a v III. lige – STRED bol na programe derby duel medzi Rakytovcami a Podkonicami. Pre redakciu BBonline.sk išlo o jasný šláger kola, a tak sme tam nemohli chýbať, aby sme vám ponúkli už tradične fotoreportáž s vyjadreniami zástupcov obidvoch tímov.

V čase stretnutia sa počasie v meste pod Urpínom na malý čas umúdrilo a v Rakytovciach bola prítomná na tamojšie pomery veľmi početná a kvalitná kulisa. Tá sledovala od úvodných minút opatrný duel, z hry oboch mužstiev bolo badať, že ide o veľa a ani jeden z tímov sa nechcel dopustiť závažnejšieho pochybenia. Zhruba po desiatich minútach prišlo prvé nebezpečenstvo, ktoré sa črtalo po centri domácich z pravej strany, krátko na to mali Rakytovce k dispozícii priamy kop, no lopta z kopačky domáceho hráča tesne minula ľavú tyč. Onedlho sa hra na niekoľko minút prerušila, dôvodom bolo nepríjemné zranenie hosťujúceho Baliaka, ktorý musel byť prevezený do banskobystrickej nemocnice.

V 20. minúte Konder hľadal svojou loptou Šteingera, obrana hostí síce loptu dokázala upratať, ale len pred voľného Bobrovského, ktorý tvrdou ranou z bezprostrednej blízkosti preveril pozornosť brankára Gábriša. Nasledovali pasáže plné medzišestnástkového, no kvalitného a bojovného futbalu.

Zhruba po polhodine hry hostia skúšali prekonať Högera, no Kubina sa ani na dvakrát nedokázal presadiť. Ten istý hráč vyslal pokus na domáceho brankára aj v 35. minúte, tentokrát však z väčšej vzdialenosti a lopta napokon smerovala v podstate do prostriedku brány. V úvodnom dejstve tak gól nepadol a do šatní sa odchádzalo za bezgólového stavu.

V úvode druhého polčasu sa očakával tlak domácich Rakytoviec, no opak bol pravdou. Lepšie sa zhruba do 60. minúty prezentovali hostia z Podkoníc, ktorý vybehli na svojho súpera a boli aktívnejší. V 57. minúte prenikal po ľavom krídle Kostúr, no keď už sa dostal do sľubnej streleckej pozície, zrejme neostali po dlhom šprinte sily nazvyš na prudšie a presnejšie zakončenie. Zhruba o päť minút na to začali preberať iniciatívu domáci futbalisti, v 63. minúte prišiel center z kopačky Kollátiho, no hlavička Sojku letela tesne popri ľavej tyči.

Niečo vyše štvrťhodiny pred koncom si loptu narazili Marchuk a striedajúci Starší, ktorého zakončenie taktiež neletelo do priestoru brány. V 81. minúte sa „žltilo“ pred očami Vávra, ktorý nešetrne zastavil prenikajúceho Seleckého. Nasledoval priamy kop z veľmi výhodnej pozície, no lopta z kopačky Gajana trafila múr.

Tempo hry sa v záverečnej desaťminútovke začalo stupňovať, no spolu s tým pribúdali aj nedovolené, častokrát taktické fauly, po ktorých nasledovali žlté karty. Aj napriek snahám oboch celkov otvoriť v závere skóre diváci gól nevideli, a tak sa v Rakytovciach zrodila bezgólová remíza 0:0. Sumár ostatných výsledkov nižších futbalových súťaží z posledného kola nájdete tu.

Peter Venglarčík, tréner FK Rakytovce: „Myslím si, že príchuť derby zápasu nás ovplyvnila. Nechcem hovoriť, že výsledok 0:0 je sklamanie pre nás, aby sme neboli nejako zbytočné neskromní. Tak isto aj s úctou k súperovi, ktorý podal dneska podľa mňa výborný výkon. Mali za sebou nejakú negatívnu sériu, ale nie nadarmo sú v strede treťoligovej tabuľky. My sme trošku v hlave asi uleteli ako ideme každého porážať a ideme pätnásť zápasov vyhrať. To by sme samozrejme chceli, ale myslím, že nám tento výsledok pomôže sa trošku upokojiť v hlave a začať hrať rozvážnejší futbal. Dneska to bolo zbrklé, niektoré situácie sme riešili opačne ako sme mali. To sú zápasy, ktoré sa z dlhodobého hľadiska udejú, pre nás škoda, že sa to stalo dnes v derby. Chcel by som poďakovať fanúšikom obidvoch táborov, vytvorili výbornú kulisu, už dávno nebolo v Rakytovciach toľko divákov. Remizovali sme 0:0, získali sme bod s dobrým súperom, stále sme doma neprehrali, takže ideme pokračovať ďalej. Mrzí ma zranenie hosťujúceho hráča zo začiatku zápasu, veríme že bude v poriadku. Hráči obidvoch mužstiev hrali tvrdý, férový, súbojový futbal, ale hlavne korektný.“

Lukáš Höger, brankár FK Rakytovce: „Klasický derby zápas, ktorý nemá favorita, čo sa potvrdilo aj v dnešnom zápase. Zápas bol bojovný vyrovnaný. Súper prišiel s taktikou brániť, ťažko sa nám presadzovalo, Podkonice hrali na brejky. Diváci v zápase nevideli veľa šancí, po jednej na oboch stranách, čo je pre nás dosť malo, pretože doma chceme vyhrávať. Dnes to hodnotím tak, že sme dva body doma stratili. Teší ma, že som nedostal gól. Ale viac by ma potešilo inkasovať jeden alebo dva góly a keby zápas vyhráme. Nič sa nedeje, cez týždeň sa pripravíme a do Krásna pôjdeme ukázať, že futbal hrať vieme a skúsime tam zabodovať naplno.“

Patrik Gábriš, brankár FK Podkonice: „Prišli sme sem bodovať, predsa len derby, Rakytovce… čo sa nám aj podarilo. Pre diváka to možno nebol úplne oku lahodiaci zápas, no mali sme šance aj my, aj súper a myslím, že remíza tomu svedčí. My osobne sme s bodom spokojní, teoreticky to mohli byť aj tri, mali sme tam priamy kop z nebezpečného miesta, chýbalo tomu dotiahnutie do konca, čo nám dosť dlho chýba. Aj proti Oravskému Veselému sme vyhrávali 2:0 a skončilo to 2:2, prišli sme o body, dnes sme získali jeden naspäť si myslím. Dnes to bol však určite náš najlepší výkon na jar.“

Matúš Turňa, kapitán FK Podkonice: „Sme radi, že sme zobrali nejaký bod aj z vonka, hlavne sme dnes mali lepší výkon ako zápasy predtým. Bol to bojovný zápas, obe mužstvá to mohli rozhodnúť, ale myslím si, že deľba bodov je spravodlivá a my sme určite spokojní aj s bodom a musíme sa sústrediť na ďalší zápas. Každé mužstvo chce streliť gól, nebol konkrétny plán, aby sa nám to podarilo v druhom polčase. V prvom polčase asi boli lepšie Rakytovce, ktoré nás chceli zatlačiť a dať skorý gól, aby sme to otvorili. Im sa to nepodarilo a v druhom polčase sme mali pár brejkových situácií, ktoré sme nevyužili, no ako som už povedal – deľba bodov je spravodlivá.“