Banskobystrická Tipsport aréna hostila vo štvrtok tradičné hokejové derby medzi Gymnáziom Andreja Sládkoviča a Gymnáziom Jozefa Gregora Tajovského. Jednu z najväčších študentských športových udalostí v meste pod Urpínom opäť sprevádzala búrlivá atmosféra. Zo stretnutia, v ktorom zvíťazilo „Gasko“, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové reakcie aktérov.

Duel medzi Gaskom a Tajákom prilákal na tribúny banskobystrického zimáku viac ako tisícku stredoškolákov, absolventov, ale aj divákov, ktorí sa prišli pozrieť len zo zvedavosti. Stretnutie sprevádzala od úvodu skvelá atmosféra, pričom protiľahlé „kotle“ aktívne fandili nepretržite.

Hráči GAS položili základy víťazstva v prvej tretine, ktorú ovládli jednoznačne 4:0. Skóre stretnutia otváral v 7. minúte obranca Ján Koštial. V 10. minúte sa presadila jediná dáma na ľade Fašková, ktorej brat v 14. minúte strieľal štvrtý gól Gasákov. Medzi presnými zásahmi súrodeneckej dvojice sa v 11. minúte presadil Valent.

Na oko sa hral pomerne vyrovnaný hokej, avšak tím GAS držal v pohodlnom vedení najmä výborne chytajúci brankár Patrik Kliment, ktorého viacerí spoluhráči aj členovia realizačného tímu označili po stretnutí za muža zápasu. Taják v 30. minúte znížil na 4:1 zásluhou Legíňa.

V záverečnej 15-minútovke si GAS prinavrátilo 4-gólové vedenie, keď po druhýkrát skóroval Valent. Tretiu tretinu okorenila pästná výmena, po ktorej mali hráči GJGT k dispozícii dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov. Taják však túto šancu na zdramatizovanie derby nevyužil a znížil až v samom závere, keď v 45. minúte upravil stav na konečných 5:2 kapitán Matej Lörincz. Pohár tak bude, minimálne do budúcoročného derby, vo vitríne gymnázia na Kačici.

Povedali o derby gymnázií pre BBonline.sk

Matúš Burčík, tréner GAS: „Vyhrali sme, takže veľká úľava, a určite sme za to radi. V prvej tretine sme hrali veľmi dobrý hokej, v druhej a tretej bolo na nás vidieť únavu, ale nakoniec sme to dokázali dotiahnuť do víťazného konca. Pravdepodobne rozhodla tímovosť, že sme sa dokázali zomknúť aj po inkasovanom góle a nepoľavili sme. Pripravili sme si aj komplikovanejšie taktické úlohy, ale na začiatku zápasu sme zistili, že nám to asi nebude vychádzať, takže sme improvizovali. Atmosféra bola vynikajúca, ďakujem fanúšikom oboch škôl, je to veľmi veľký zážitok. Oslavy budú vyzerať veľmi zaujímavo, neviem si to predstaviť.“

Alex Maruška, tréner GJGT: „V prvom rade musím povedať, že som na chalanov extrémne hrdý za to, akú robotu odviedli na ľade, ako sa podporovali po celý zápas. Aj keď sa to nevyvíjalo v náš prospech, ten tímový duch tam bol, a to sa mi na tom páči, že sme sa nezlomili, stále sme tlačili, išli sme… Aj keď tam bol štvorgólový rozdiel, nikdy sme si nepovedali, že kašleme na ten zápas, stále sme makali. V prvej tretine dali Gasáci z dobrých príležitostí góly, a my sme na to doplatili. Od druhej tretiny sme to trochu stiahli, okresali sme zostavu. Vedeli sme, že jeden, dva góly by nás nakopli. V tretej tretine sme volali po obrate, ale prišli blbé vylúčenia, šiesty hráč na ľade, jedno s druhým… Gasko hralo zrazu presilovku, v ktorej nám dalo gól, a z 5:1 sa už ťažko zápas otáča. Chalani sa však nemajú za čo hanbiť, mali sme veľa šancí, tyčiek, aktívne sme útočili. Šťastena dnes bola priklonená na gasácku stranu. Atmosféru tohto derby si pamätám ešte ako študent Tajáku, keď to tu bolo pred tromi rokmi, vtedy sme to Gasákom natreli 4:0. Na také zápasy sa nezabúda. Musím pochváliť obidve školy, študenti prišli pripravení, oblečení, pomaľovaní na tvári, s bubnami a vlajkami. Za takúto atmosféru by sa nemuseli hanbiť ani niektoré extraligové kluby.“

Patrik Kliment, brankár GAS: „Takáto atmosféra sa nevidí každý zápas, vedel by som si na to zvyknúť. Chytalo sa mi super, so super fanúšikmi, ktorí mi dodali energiu, a preto som rád, že zápas skončil v náš prospech. Prvú tretinu sme rozbehli neskutočným tempom, a udržali sme to do víťazného konca. V druhej a tretej tretine mal Taják viacero šancí, ale aspoň som si viac zachytal. Momenty, keď nás súper pritlačil, som si ako brankár užil, takže mám za sebou tréning, teraz pôjdem spať a pripravovať sa na dvojzápas, ktorý ma čaká cez víkend.“

Matej Lörincz, kapitán GJGT: „Začali sme trošku horšie, nevstúpili sme do zápasu na sto percent, hneď sme dostali štyri góly, ale potom to už bola vyrovnaná hra. Posledné dve tretiny sme vyhrali 2:1, takže škoda, že sme nezačali lepšie. Chýbalo nám šťastie v zakončení, ja sám som mal viacero šancí, ale podarilo sa mi premeniť až tú päť sekúnd pred koncom. Aspoň za jeden gól som vďačný, ale musíme zlepšiť efektivitu v zakončení. Atmosféra bola perfektná, diváci boli úžasní. Teraz si dáme, tí čo môžeme, jedno poriadne, čapované pivko.“

Derby banskobystrických gymnázií – štvrtok 26.01.2023, 18.00 h – Tipsport aréna – Banská Bystrica

GAS – GJGT 5:2 (4:0, 0:1, 1:1)

Góly: 7. J. Koštial, 10. Fašková, 11. Valent, 14. Faško, 36. Valent – 30. Legíň, 45. Lörincz. Rozhodovali: L. Turčan a J. Trnka. Hralo sa 3×15 minút.

Zostava GAS: Kliment – Bezděka, Bais, Faško, Lehocký, J. Koštial, P. Koštial – Valent, Kanoš, Babčan – Vida, Jedliček, Fašková – Filipko, Chaban, Chromek.

Zostava GJGT: Bojtoš – Baranka, Pataj, Švantner, Fedor, Gaens – Lörincz, Rusko, Hanes – Šťavina, Legíň, Kristály – Baláž, Buda.