Najvyššia hokejová súťaž pokračovala v piatok 27. januára svojím 33. kolom a hráčov Banskej Bystrice čakal náročný duel na ľade Košíc. Po vyrovnanom priebehu a po jednom presnom zásahu na oboch stranách muselo o víťazovi rozhodovať predĺženie. Tam sa usmialo viac šťastia na „baranov“, ktorí vezú z horúceho košického ľadu cenné dva body.

Už po minúte sa prezentoval nebezpečnou šancou hosťujúci Šoltés, ktorý si však vylámal zuby na Janusovi v bráne Košíc. Prvú päťminútovku uzatváral snahou o zakončenie Urbánek, jeho strelu však zblokoval brániaci Linet. V 12. minúte mal dobrú príležitosť Kojo, no okrem toho diváci veľa nádejných pokusov v prvej časti nevideli.

Na začiatku 23. minúty rozvlnil bočnú sieť po ofenzívnom výlete Šedivý a ten istý hráč sa pri svojom ďalšom striedaní nechal vylúčiť, z čoho pramenila presilovka „baranov“. Z toho dokázali hostia vyprofitovať vedúci presný zásah, o ktorý sa v 27. minúte postaral presnou strelou obranca Bačik. Necelú minútu na to zastavil Brejčák nedovoleným spôsobom Pollocka, ktorý sa ocital vo veľkej šanci, za čo putoval obranca v drese Bystrice na trestnú lavicu. Následnú presilovku „oceliari“ využili vo svoj prospech, na 1:1 vyrovnával v polovici zápasu Pollock, ktorému naservíroval puk bývalý hráč Banskej Bystrice Jääskeläinen. Vo veľmi krátkom čase mohli ísť Košice dokonca do vedenia, lenže Lamper svoju príležitosť nepremenil. V 37. minúte ešte vyslal dobrý pokus Luža, no puk nenašiel cestu za chrbát pozorného Janusa a aj po druhom dejstve ostával stav stretnutia vyrovnaný.

V 45. minúte zaváhal pred vlastnou bránou domáci Novota, čo chceli potrestať Watling so Šoltésom, napokon však ku gólu neprišlo. Krátko na to sa Bystričania ocitli vo väčšom prečíslení, zodpovednosť zobral na seba streleckým pokusom Bača, dobre však zasiahol Janus a brankár „oceliarov“ pohotovo riešil aj dorážku Holendu. V 52. minúte mali domáci obrovskú príležitosť na rozhodnutie, v presilovej hre sa vo vyloženej príležitosti ocitol Leskinen, no Belányi podržal svoj tím. Keďže v riadnom hracom čase gól už nepadol, duel smeroval do predĺženia. V ňom stačilo Banskobystričanom iba 43 sekúnd, aby napokon o všetkom rozhodol reprezentačný útočník Tamáši. Jeho individuálny gólový prienik znamenal, že zverenci trénera Sheddena napokon vydolovali v Steel Aréne cenné dva body.

Doug Shedden, hlavný tréner Banskej Bystrice: „Myslím, že to bol dobrý zápas na sledovanie, pripomínalo to play-off. Oba celky hrali výborne vzadu, obom tímom sa podarilo využiť presilovku, brankári podržali svoje tímy keď bolo treba. Myslím, že dnes sme boli trochu iným tímom, než tomu bolo, keď sme tu hrali naposledy. Bojovali sme, hráme tvrdo. Tamáši to v predĺžení urobil skvele, hýbeme sa v tabuľke smerom nahor a toto sú pre nás dôležité dva body.“

Alex Tamáši, útočník Banskej Bystrice: „Tak, myslím si, že sme odohrali veľmi kvalitný zápas. Košice sme nepustili do nejakých väčších šancí. Treba si vždy zvyknúť na to väčšie ihrisko, lebo nie sme na ňom zvyknutí hrávať, no popasovali sme sa s tým, myslím si, že veľmi dobre a získali sme dôležité dva body. Už v prvej tretine sme mali viacej dobrých šancí, ale nie vždy sa to premieňa, ale ako som povedal – dôležité dva body. V predĺžení je dôležité vyhrať to prvé buly, potom ten tím väčšinou kontroluje puk. My sme tam zahrali fakt dobre, neodhadzovali sme zbytočne puky. Bačik mi to tam posunul, ja som videl, že ich hráč nemal nejakú rýchlosť, tak som to skúsil cez neho prejsť, poslať na bránu a padlo to tam. Teraz máme veľmi dobre našliapnuté, v šatni sme si povedali nejaký cieľ, ktorý chceme splniť a toho sa držíme. Ideme od zápasu k zápasu alebo skôr od tretiny k tretine. Vždy sa sústredíme na tých ďalších dvadsať minút, aby sme podali vždy sto percent.“

Tipos extraliga – 33. kolo – piatok 27.01.2023 – Steel Aréna Košice

HC Košice – HC ’05 Banská Bystrica 1:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 30. Pollock (Jääskeläinen, Chovan) – 27. Bačik (Gašpar, Bíreš), 62. Tamáši (Bačik, Šoltés). Rozhodovali: Moller, Smrek – Drblík, Durmis, vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 1958

Zostava HC Košice: Janus – Southorn, Romančík, Olsson, Novota, Šedivý, Ferenc – Paršin, M. Chovan, Jääskeläinen – Pollock, Slovák, Bartánus – Leskinen, Linet, Lamper – Tybor, Havrila, Rogoň

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi – Bačik, Luža, J. Brejčák, Kojo, M. Bača, Holenda, Frídel – Urbánek, Kontos, Watling – J. Sukeľ, Bíreš, R. Gašpar – Jendek, Tamáši, Šoltés – Kabáč, G. Gabor, Výhonský

Najbližšie vystúpenie čaká hráčov Banskej Bystrice v nedeľu 29. januára, kedy odohrajú duel na ľade Spišskej Novej Vsi. Stretnutie 34. kola odštartuje o 16. hodine.