Finálová séria univerzitnej EUHL, v ktorej majú svoje zastúpenie aj hráči UMB Hockey team, pokračovala deň po výhre banskobystrického celku druhým stretnutím. V ňom sa však ukázali kvality ich súpera, ktorým je tím Gladiators Trenčín, konkrétne útočníka Haščiča. Ten hetrikom „zostrelil“ UMB-čku a postaral sa tak o to, že séria sa do Trenčína presťahuje za vyrovnaného stavu 1:1.

Úvodná tretina bola poriadne bohatá na góly, aj na vylúčenia a práve presilové hry boli rozhodujúcim faktorom. Domáci hokejisti nevyužili dve presilové hry, ktorý sa im naskytli už v 4. a 6. minúte, a tak udreli v 12. minúte Trenčania. Matúš Zemko posielal puk od modrej čiary smerom na Guštafíka, ktorý síce vyrazil puk do strany, no iba pred osamoteného Haščiča a ten už nemal problém upratať puk do opustenej brány UMB. Podobná situácia sa v 16. minúte zopakovala na opačnej strane, keď Sapár najprv v ťažkej pozícii dokázal vystreliť, následne sa puku zmocnil Štec, ktorý vyrovnával na 1:1.

Na konci 16. minúty Gonda oslabil domáce mužstvo a v následnej presilovke sa Haščičovi strelou od modrej čiary podarilo poslať svoj tím druhýkrát v stretnutí do vedenia. Krátko na to sa previnil voči pravidlám aj Štec a opakoval sa veľmi podobný scenár, ako v 17. minúte. Savara opäť nabíjal Haščičovi, ktorý strelou z prvej nedal Guštafíkovi šancu a bolo 1:3. Zhruba minútu pred koncom hostia prepadli v útočnom pásme, hokejisti UMB potiahli rýchlu kontru a Chamulovi sa strelou spomedzi kruhou podarilo znížiť stav na 2:3.

V prostrednej časti hry sa situácia s gólmi upokojila, no aj naďalej prichádzali vylúčenia, a to najmä na strane banskobystrického tímu. V 36. minúte sa Pokrievka previnil hrou so zdvihnutou hokejkou, za čo si „vyslúžil“ až štvorminútový trest. Z neho následne pramenila početná výhoda pre „gladiátorov“ z Trenčína, čo sa rozhodol potrestať Smolka. Ten dostal v 39. minúte prihrávku spoza bránu a po okamžitom zakončení rozvlnil sieť za domácim brankárom.

V tretej časti sa toho už príliš veľa neudialo, hráči UMB sa mohli pokúsiť o návrat do stretnutia cez presilové hry, ktorým sa však hostia ubránili. Necelé dve minúty pred záverečnou sirénou prišiel oddychový čas realizačného tímu UMB a spolu s tým aj vabank v podobe hry bez brankára. Počas nej bol blízko k piatemu gólu hostí Trenčan, ktorého však doslova „okradol“ o presný zásah domáci Vlk. Podobný scenár sa opakoval aj pár sekúnd neskôr, no skóre zápasu sa už viac nemenilo a Trenčania si tak spod Urpína vezú cenné víťazstvo, ktorým vyrovnali stav finálovej série na 1:1.

Lukáš Opáth, hlavný tréner UMB Hockey team: „Rozhodli presilovky, to je jasné. Celkovo, žiaľ, nebola tá hra ako sme chceli. Je ťažké s Trenčínom prehrávať, majú tam dobrých hráčov a vedia si to postrážiť. Možno jeden šťastný gól by nás vrátil do hry. Škoda toho štvrtého gólu, na konci tej štvorminútovej oslabovky, ktorú sme mali už skoro ubránenú… Veľa faktorov, nedá sa byť toľko vylučovaní, lebo potom sa nedá dostať do zápasu, nemôžeme hrať svoju hru. V Trenčíne očakávame veľmi podobné zápasy, je to finálová séria a je to ťažké.“

Branislav Jánoš, hlavný tréner Gladiators Trenčín: „Myslím si, že ten zápas bol v podstate podobný tomu predchádzajúcemu. Bystrica hrala ten istý hokej, ako včera. My sme si možno trochu viac postrážili niektoré situácie a hrali sme možno trochu viac zodpovedne v defenzíve. Bol to dobrý hokej, ani jedno mužstvo sa nemá za čo hanbiť. Máme dvoch vyrovnaných brankárov, dôveru mančaftu majú obaja. Prišli dvaja hráči, ktorí neboli desať dní na ľade, ale prišli nám pomôcť. Síce pomohli, ale nebolo to len o dvoch hráčoch, ktorí by to vytrhli. Víťazstvo je zásluhou kolektívu, všetky formácie splnili svoje úlohy. Sme spokojní, je 1:1 na zápasy a takto nejak sme si to predstavovali. Chlapci síce mali trochu väčšie sebavedomie, chceli vyhrávať 2:0 na zápasy, ale ja som im povedal, že ak bude jedna výhra, bude to dobré. Ja som veľké oči nemal, vieme aký tréningový proces má Bystrica, vieme aký sme mali my.“

EUHL – finále play-off – 2. zápas – streda 29.03.2023 – Tipsport Aréna Banská Bystrica

UMB Hockey Team – Gladiators Trenčín 2:4 (2:3, 0:1, 0:0)

Góly: 16. Štec (Sapár, Tenkel), 20. Chamula (Kamzík, Novodomec) – 12. Haščič (M. Zemko), 17. Haščič (Savara, Trenčan), 18. Haščič (Savara, Smolka), 39. Smolka (M. Zemko, Trenčan). Rozhodovali: Štefík, Čahoj – Jakubec, Mišek.

Zostava UMB Hockey team: Guštafík (Niko) – Kadlečík, Bukovina, Petrík, Šoltés, Štec – Vlk, Pokrievka, Chamula, Rybár, Kamzík, Gavura, Slivka, Gonda, Svitek, Janáček, Forgáč, Sapár, Novodomec, Tenkel, Jablonský.

Zostava Gladiators Trenčín: Šimo (Šurín) – Chlebana, Šagát, Savara, Vladimirov, Párička – Škvarka, Švancara, Vakhrameev, Trenčan, A. Zemko, Petliuk, Osvald, Jánoš, Smolka, Adamovič, Haščič, Zovčák, M. Zemko, Varačka, Gombarčík.

Tretí zápas finálovej série je na programe už v sobotu 1. apríla, tentokrát však v opačnom garde a aktérov čaká dvojzápas na trenčianskom ľade. Úvodné buly zápasu číslo tri je na programe o 19.00 h.