Basketbalistky banskobystrickej Slávie v stredu 29. marca pred vyše päťsto divákmi porazili Ružomberok aj v druhom zápase semifinálovej série play-off extraligy. Bystrické pumy tak od postupu do finále delí už len jedno víťazstvo.

V prvom zápase série zvíťazila Slávia v Ružomberku o 20 bodov. V stredu na domácej palubovke tak bojovali o postupový mečbal.

Po prvých košoch zápasu sa o prvú trojku duelu postarala hosťujúca Andrea Andělová, ktorú ale vzápätí na opačnej strane napodobnila Erika Holíková (7:7). Pumy si 11-bodovou šnúrou vypracovali vedenie 15:7 a trénera hostiek Juraja Suju prinútili zobrať si prvý time-out. V druhej polovici prvej štvrtiny si hráčky Slávie aj napriek dvom ďalším trojkám Ružomberčaniek 8-bodový náskok udržali, keďže prvú 10-minútovku zakončila svojou druhou presnou strelou spoza perimetra Holíková.

V úvode druhej štvrtiny si domáce vypracovali 14-bodové vedenie (35:21), ale hostky následne stiahli späť na 8-bodový rozdiel (37:29). Po Žirkovej time-oute mali vo zvyšnej časti druhého dejstva mierne navrch Bystričanky. Pumy viedli po polčase o 11 bodov najmä vďaka solídnej, 55-percentnej úspešnosti streľby z poľa. Ružomberčanky sa spoliehali najmä na trio Andělová – Buknová – Svetlíková. Všetky tri pokorili v zápase dvojcifernú bodovú hranicu a celkovo sa postarali o približne dve tretiny bodov hosťujúceho družstva.

Po zmene strán sa obraz hry príliš nezmenil. Hráčky Slávie bodík po bodíku navyšovali svoj náskok, až v 26. minúte viedli po prvýkrát o 20 bodov (57:37). Tento odstup napokon platil aj po konci tretej štvrtiny (62:42). Sláviu nepribrzdila ani absencia zranenej pivotky Ruth Sherrill. V útoku vyčnievala Žofia Hruščáková, ktorá v zápase nastrieľala 21 bodov a pridala aj 12 doskokov, takže zaznamenala double-double. Darilo sa aj Ceejey Nofuente, ktorá si pripísala 16 bodov, 9 doskokov či 7 asistencií. Vydarený deň mala i Erika Holíková, ktorá v rámci svojich 14-tich bodov premenila oba svoje pokusy spoza oblúka.

Štvrtú štvrtinu otvorila trojkou kapitánka Slávie Laura van Dalen a krátko na to ju napodobnila aj Lindsey Pulliam. Napriek tomu Bystričanky poslednú 10-minútovku nevyhrali, keď v nej zaostali tesne o 2 body. Domáce však mali komfortný náskok a trénerka Žirková dopriala minúty aj najmladším hráčkam z lavičky. Bystrické pumy tak zvládli domácu úlohu a vybojovali druhý semifinálový bod. Basketbalistky banskobystrickej Slávie môžu spečatiť postup do finále v treťom zápase série, ktorý sa odohrá v sobotu 1. apríla od 17.00 h v Ružomberku.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Prvá minúta nám opäť ušla, ale bola to otázka toho, kedy sa chytíme v útoku. V obrane sme robili to, čo sme mali a bod po bodíku išli hore. Potom sa súperky zase na chvíľku vrátili do zápasu, ale aj to sa dalo čakať. O to lepšie pre nás, lebo sme museli ostať koncentrované celých 35 minút. Vďaka tomu sme mohli na konci prestriedať, čo je super, že si zahrali aj mladé hráčky. Pokiaľ ide o Ruth, tak už v Ružomberku sme hrali druhý polčas bez nej. Vysporiadali sme sa s jej absenciou už tam a dnes sme vedeli, do čoho ideme. Možno sme stratili pozíciu v hre pod košom, ktorú sme doteraz mali, ale dokázali sme sa s tým vysporiadať. Žofi išla veľmi dobre, mala veľa doskokov a v podstate to fungovalo tak, ako malo. Atmosféra bola výborná. Toto je presne tá odmena pre divákov za to, že prišli. Dali sme im pekný zápas a môžu sa tešiť spolu s nami. Áno, sériu chceme ukončiť v Ružomberku, ale chcieť je pekné… Je to stále 2:0, aj z tohto stavu to môže súper otočiť. Takže pre nás je to 0:0 a ideme vyhrať ďalší zápas. Musíme ísť do toho sústredené, lebo samé to nepôjde. Nesmieme poľaviť.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, 21 bodov a 12 doskokov: „Čakali sme trošku väčší odpor od Ružomberka. Taký, aký ukázali v tom prvom zápase. Ale tak, dnes to bolo… nechcem povedať, že ľahšie, to by vyznelo hlúpo, ale náskok sme si ukontrolovali, čiže spokojnosť. Oproti prvému zápasu sme hrali disciplinovanejšie. Uvedomili sme si, že nám chýba Ruth a musíme ju zastúpiť. Každá baba, ktorá prišla na ihrisko, prispela svojou troškou, snažila sa a bola platná hráčka. Podali sme kolektívny výkon. Pokiaľ ide o atmosféru, tak si pamätám, keď som sem chodila s Košicami a bola tu prázdna hala. Dnes to bolo niečo úžasné. Dúfam, že fanúšikovia budú chodiť takto aj naďalej. Verím, že túto sériu ukončíme už v Ružomberku a potom… no nechcem predbiehať, ale diváci boli fantastickí. Určite ešte nie je nič rozhodnuté. Vieme, že Ružomberok je nepríjemné družstvo, bojovné. V prvom zápase ukázali, že sa nevzdávajú za žiadnych okolností. Môže to byť diametrálne odlišný zápas. Musíme nastúpiť sústredené a myslím si, že máme kvalitu na to, aby sme to zvládli.“

Erika Holíková, hráčka Slávie, 14 bodov v zápase: „Padli mi strely, fanúšikovia reagovali, a to mi pomohlo k tomu, aby som podala dobrý výkon. Chytila som sa prvou trojkou, potom som dala nejaké ľahké koše a už to išlo. Som rada, že sme dokázali v domácom prostredí vyhrať, a že prišlo toľko fanúšikov. Povzbudzovali nás, dodávali nám energiu a som rada, že sme ich potešili víťazstvom a takýmto dobrým výkonom. Nedovolili sme Ružomberčankám vrátiť sa do zápasu nejakými ľahkými strelami, alebo druhými šancami. Dali sme si pozor, aby sa to už nestalo, a preto sme už mali pohodu po celý zápas. Prvý pokyn bol, že máme vyhrať pre Ruth, keďže nehrala kvôli zraneniu. Snažili sme sa robiť všetko pre to, aby sme dokázali nahradiť jej hru.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Bez obrany sa nedá hrať play-off. Dnes sme sem prišli s výkonom v obrane, ktorý bol žalostný. Takto nemáme šancu na úspech ani so slabším súperom ako je Banská Bystrice. Rešpektujeme silu Bystrice. Sú vyššie, fyzickejšie, majú širšiu rotáciu a sú aj kvalitnejšie. Treba to všetko rešpektovať, ale na druhej strane, našou cestou je dobrá obrana a dnes sme ju neukázali v žiadnej fáze zápasu. Súper nám dal 82 bodov, v prvej štvrťke nám dal 25, urobili sme chudobné tri fauly, to je katastrofa. Samozrejme verím, že sériu môžeme ešte otočiť. Keď sa nám podarí to otvoriť trošku v obrane a byť disciplinovanejší, lebo robíme kopec individuálnych chýb. Jasné, že verím. V sobotu sme boli na dve strely, rozhodla jedna situácia. Doma budeme chcieť hrýzť a pokúsiť sa o nejaký malý zázrak. Sústredil som sa na zápas, takže som atmosféru popravde veľmi nevnímal, ale hala bola slušne zaplnená. Ďakujem aj fanklubu z Ružomberka, ktorý meral cestu a stojí za nami v dobrom aj v zlom.“

Niké Extraliga žien – semifinále play-off – 2. zápas – streda 29.03.2023, 19.00 h – ŠH Dukla na Štiavničkách

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 82:64 (25:17, 44:33, 62:42)

Štvrtiny: 25:17, 19:16, 18:9, 20:22. Rozhodovali: Šarišský, Bartoš, Cibulka. Diváci: 516. Stav série: 2:0 (na 3 víťazné zápasy).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 21/12 doskokov, Nofuente 16,  Holíková 14, Pulliam 12, Kozáková 4 (Striešová 8, van Dalen (C) 5, Nagyová 2, Grigerová 0, da Cruz 0, Podhradská 0, D. Kollárová 0). Trénerka: Z. Žirková. Asistent: M. Suriak.

Zostava MBK Ružomberok a body: Svetlíková 15, Buknová (C) 13, A. Andělová 13/3 trojky, Havranová 5, Jarošová 5 (Štefančová 5, Dovčíková 4, Urbanová 4, Uramová 0).  Tréner: J. Suja. Vyfaulovaná: 40. Havranová. TCH: 30. Suja.

TH: 12/18 – 4/6, trojky: 6/14 – 8/30, fauly: 17 – 18, doskoky: 44 – 35, asistencie: 21 – 15, zisky: 5 – 8, straty: 14 – 12, bloky: 0 – 2, streľba z poľa: 32/65 (49%) – 26/70 (37%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.