Hokejisti UMB Hockey team otvorili finálovú sériu univerzitnej EUHL domácim stretnutím proti obhajcom prvenstva z vlaňajšej sezóny, ktorým je tím Gladiators Trenčín. Úvodný duel ponúkol drámu až do konca, no napokon so šťastnejším koncom pre bystrickú UMB.

Ako prví sa do streleckej listiny zapísali práve domáci hráči, no na presný zásah sa čakalo až do 11. minúty. Na jej začiatku si puk prebral vo vlastnej tretine Forgáč, ktorý ukázal skvelé korčuliarske schopnosti a následne sa individuálne presadil pred ustupujúcou obranou hostí, keď aj s prispením šťastia dokázal zakončiť a poslať puk do siete – 1:0. V 15. minúte sa začínalo odznovu, Trenčania v útočnom pásme dobre zatlačili, následne Vladimirov poslal puk od mantinelu na Petliuka, ktorý tvrdou ranou od modrej čiary prekonal bezmocného Guštafíka – 1:1.

Gladiátori z Trenčína mali v rozmedzí 26. až do začiatku 30. minúty skvelú príležitosť ujať sa vedenia vďaka dvom po sebe idúcim presilovkám, no tie ostali napokon nevyužité. Následne sa hralo dlhší čas bez gólu, diváci si na ďalší zásah museli počkať až do záverečných pasáží prostrednej časti hry. Prišla však 38. minúta a s ňou aj kvalitný forček od domácich hokejistov, puku sa následne zmocnil Vlk, ktorý strelou z ľavej strany rozjasal prítomných divákov – 2:1.

Tretia tretina bola poriadne divoká a už jej prvá minúta ponúkla hneď dva góly, po jednom na oboch stranách. Už po pár sekundách si hráči UMB vybojovali puk vo vlastnom pásme, následne podnikli rýchlu kontru po ľavej strane, odkiaľ prišla strela Kamzíka a keďže Opatovskému puk vypadol pred voľného Janáčka, domáci išli do dvojgólového vedenia – 3:1. Hostí tento moment vôbec nezlomil a pustili sa do odvážneho napádania, z čoho pramenil zisk puku, Haščič spoza brány našiel medzi kruhmi voľného Gombarčíka, ktorý sa postaral o kontaktný gól – 3:2. V 46. minúte prišla odpoveď zo strany UMB, keď Kamzík posunul puk Gondovi, ktorý presne mierenou ranou opäť navýšil vedenie svojho tímu na rozdiel dvoch gólov – 4:2. Aj naďalej sa hral kvalitný hokej z obidvoch strán a Trenčania neboli ochotní predať kožu lacno, čo sa ukázalo aj v 54. minúte, keď nedali domácim veľa času nazvyš, vybojovali si puk a po neprehľadnej situácii znižoval Osvald – 4:3. Tento moment „gladiátorov“ naštartoval ešte viac a začali byť čoraz nepríjemnejší v osobných súbojoch, skvelo forčekovali a po jednej z takých situácii sa zhruba tri minúty pred koncom riadnej hracej doby ujal puku Haščič, ktorý po peknej individuálnej akcii vyrovnal na 4:4, čím poslal stretnutie do predĺženia. Tomu však prechádzal faul Matúša Zemka, ktorý prišiel iba 19 sekúnd pred sirénou, čo umožnilo zverencom trénera Opátha, aby si zahrali v početnej výhode.

Predĺženie malo byť vo formáte troch proti trom, lenže početná výhoda zabezpečila, že domáci mali na ľadovej ploche štyroch hráčov. Hneď ako sa hokejisti reprezentujúci Univerzitu Mateja Bela usadili v pásme, roztočili „kolotoč“, z ktorého pramenila strela, odrazený puk poslal Novodomec na bránu a ku gólovej dorážke sa dostal Svitek – 5:4. Banskobystričania sa tak ujali vedenia vo finálovej sérii, ktorá sa hrá na tri víťazné zápasy.

Lukáš Opáth, hlavný tréner UMB Hockey team: „Ťažký zápas, je to finále a tam už každý ide na doraz a snažia sa urobiť pre to všetko. Som rád, že nám to vyšlo. Povedal som chlapcom, že sa tu stretneme po minúte a rozhodneme to (v predĺžení). Samozrejme, zápas bol ako na hojdačke, mali sme dobré momenty, ale aj horšie. Trošku sme sa začali báť, keď sme vyhrávali 4:2. Aj za stavu 3:1 sme dostali rýchly gól, čo sa nemôže stávať. Máme však veľa mladých chlapcov a ja som za nich rád, som na nich hrdý, pretože pre nich sú toto veľké skúsenosti. Postúpili z ťažkej série v Rumunsku a my to budujeme, učíme ich, že si musia veriť. Som spokojný, ideme ďalej, no potrebujeme ešte dve víťazstvá.“

Branislav Jánoš, hlavný tréner Gladiators Trenčín: „Faul som nevidel, boli tam iné veci na pískanie… žiaľ, nestalo sa, ale taký je šport. Rozhodcovia sú páni na ľade a rozhodli sa tak, ako sa rozhodli. Nie sme smutní, odohrali sme dobrý zápas. Prvú tretinu sme boli lepší, prestrieľali sme súpera. V druhej tretine bola Bystrica lepšia, do polky tretej tretiny tiež, no záver patril nám. Škoda toho vylúčenia, ale taký je šport. Myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť, som vcelku spokojný s výkonom chalanov, najmä že ukázali charakter a nevzdali sa.“

EUHL – finále play-off – 1. zápas – utorok 28.03.2023 – Tipsport Aréna Banská Bystrica

UMB Hockey Team – Gladiators Trenčín 5:4 pp (1:1, 1:0, 2:3 – 1:0)

Góly: 10. Forgáč, 38. Vlk (Gonda), 41. Janáček (Kamzík), 46. Gonda (Kamzík), 61. Svitek (Novodomec) – 15. Petliuk (Vladimirov), 41. Gombarčík (Haščič), 54. Osvald (Vladimirov), 57. Haščič (Zemko). Rozhodovali: Valach, Rojík – Kalnický, Mišek.

Zostava UMB Hockey team: Guštafík (Niko) – Kadlečík, Vlk, Bukovina, Petrík, Šoltés, Štec – Pokrievka, Chamula, Rybár, Kamzík, Gavura, Slivka, Gonda, Svitek, Janáček, Forgáč, Sapár, Novodomec, Tenkel, Jablonský.

Zostava Gladiators Trenčín: Opatovský (Šimo) – Chlebana, Šagát, Savara, Vladimirov, Trnavský, Párička – Škvarka, Švancara, Vakhrameev, Trenčan, A. Zemko, Petliuk, Osvald, Adamovič, Haščič, Zovčák, M. Zemko, Varačka, Gombarčík.

Druhý zápas finálovej série je na programe opäť na banskobystrickom ľade a odohrá sa už v stredu 29. marca, s úvodným buly o 18. hodine.