Basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotu 29. októbra v stretnutí 6. kola extraligy proti Popradu pokorili stobodovú hranicu. Prvý polčas bol ešte pomerne vyrovnaný, no po zmene strán už mali výrazne navrch pumy. V článku nájdete aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Prvá štvrtina priniesla vyrovnaný priebeh. Po druhej trojke Laury van Dalen odskočili domáce na 19:15, ale vďaka 5-tim bodom Timey Slivkovej v závere prvej 10-minútovky sa Popdradčanky dostali do 1-bodového vedenia. V druhej štvrtine už mali pumy mierne navrch. Po 6-bodovej sérii v 13. minúte viedli o 7 bodov a neskôr po 5-tich košoch v rade aj o 13 bodov. Hostky však stále hrýzli a do prestávky znížili na 46:40.

Po zmene strán už hráčky Slávie jasne dominovali. Iggy Allen naštartovala svojou druhou presnou strelou spoza oblúka 21-bodovú šnúru, v ktorej pridala svoju tretiu trojku Laura van Dalen a spoza perimetra sa trafila aj Lucia Striešová. Tretiu štvrtinu napokon pumy vyhrali až 34:6.

Pred poslednou časťou tak Bystričanky za stavu 80:46 mohli pomýšľať na pokorenie trojcifernej hranice, ktoré napokon na začiatku 39. minúty spečatila Tamara Podhradská. Jej kôš však nebol posledný, Slávia zvíťazila o 48 bodov, teda 105:57.

V aktuálnej sezóne Niké Extraligy žien sme sa tak dočkali štvrtej stovky. Hráčky Slávie sa zaradili k Piešťanským Čajkám a košickým Young Angels, teda družstvám, ktorým sa tento počin v aktuálnej sezóne podaril. Pumy siahali na stovku už v 3. kole proti UMB, no v derby im k tomu chýbal bod.

Svojich štandardných 27 bodov opäť nastrieľala Iggy Allen. Dvojcifernú hranicu opäť pokorila aj 16-bodová Nina Janštová, ktorá pridala 8 doskokov. „Mala som pred zápasom obavy, ako to zvládnem. Nevedela som, či nastúpim, pretože som chorá, aj hlava ma celkom bolí, ale potom ma to nejak prešlo. Možno to bol aj adrenalín, potom to už bolo fajn,“ dodala k svojmu výkonu Janštová. Milica Deura sa prezentovala 15-timi bodmi.

Body Popradu si medzi sebou rozdelili najmä štyri hráčky základnej päťky, ktoré zaznamenali dvojciferné číslo. Emma Kmetoniová si pripísala double-double, keď k 12-tim bodom pridala aj 10 doskokov. Domáce družstvo donútilo hostky až k 40-tim stratám a nazbieralo pekných 26 ziskov. Popradčanky sa naopak pumám takmer vyrovnali v doskokoch (38 – 36).

Miloslav Michálik, tréner Slávie: „Veľmi pomaly sme sa rozbiehali, nebola tam energia, chýbalo mi tam všetko. Veľmi som bol sklamaný z výkonu v prvom polčase. Neviem, či je to o mentálnom pripravení hráčok, lebo keď spravia takúto zmenu medzi polčasmi, tak je dôležité sa na to opýtať, prečo sa tak stalo a ja teraz čakám odpovede od dievčat. Cez polčas som povedal dve vety, že nebránime, a že nedoskakujeme. V druhom polčase už naša hra spĺňala kritériá, pracovali sme na agresívnejšej forme obrán, v druhom polčase to už bolo fajn. Boli sme agresívni, chceli sme ísť po lopte, chceli sme súpera ubrániť na jeho polke, takže tam to už bolo dobre. Proti Čajkám to bude o niečom inom, tam budeme potrebovať dobre zvolenú taktiku v obrane. Myslím si, že s útokom nemáme problém, lebo sme schopní dávať body, ale skôr sa budeme musieť zamerať na tréningy obrany.“

Nina Janštová, pivotka Slávie, 16 bodov v zápase: „Pred dvomi dňami sme hrali ťažký zápas v Istanbule, hráme často, takže z toho plynie aj únava. Možno aj preto sme začali veľmi kostrbato, dovolili sme súperkám veľa rýchlych protiútokov. V prvom polčase sme dostali 40 bodov, čo bol v podstate náš cieľ dostať počas celého zápasu, a nie v prvom polčase. Potom sme sa už ale dostali do toho, začali sme byť agresívnejšie v obrane, padali nám strely, robili sme rýchle protiútoky, už to bolo lepšie.“

Tamara Podhradská, pivotka Slávie, 8 bodov v zápase: „Na začiatku zápasu sme neboli agresívne v obrane a nepadali nám strely. Postupom času sme pridali na agresivite a popadali nám strely. Takisto sme zlepšili rýchly protiútok, po ktorom nám vyšli veľmi pekné akcie. Hralo sa mi veľmi dobre, ďakujem za to, že som mohla hrať. Všetkých pozívam na štvrtkový zápas Eurocupu proti Piešťanom. Príďte nás podporiť.“

Tibor Kmetoni, tréner BAM Poprad: „V prvý polčase, kým sme vládali, sme Bystricu trápili. V druhom polčase sme kopili veľa chýb aj z toho dôvodu, že kondične sme sa už začali strácať. Bystrica má silnejšiu lavičku ako my. V prvom polčase som videl energiu, ktorú by sme si mali zapamätať a budovať na nej do ďalších zápasov. Niečo nám aj padlo, ale hlavne v obrane som bol s prvým polčasom veľmi spokojný.“

Niké Extraliga žien – 6. kolo – sobota 29.10.2022 – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – BAM Poprad 105:57 (19:20, 46:40, 80:46)

Štvrtiny: 19:20, 27:20, 34:6, 25:11. Rozhodovali: Bartoš, Izák, Višniarová. Diváci: 145

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 27, Deura 15, Grigerová 7, Striešová 7, J. Mandič 6 (Janštová 16, van Dalen 9, Podhradská 8, Kaliuzhna 6, Holíková 4, Da Cruz 0, Neuschlová 0).
Tréner: M. Michálik

Zostava BAM Poprad a body: Kmetoniová 12, Paulechová 12, Drobná 11, Vyšňová 10, Barillová 6 (Slivková 5, Rothová 1, N. Kollarová 0, Húsková 0, Langová 0). Vyfaulovaná: 37. Barillová
Tréner: T. Kmetoni

TH: 11/13 – 18/25, trojky: 8/24 – 1/4, fauly: 21 – 18, doskoky: 38 – 36, asistencie: 34 – 14, zisky: 26 – 7, straty: 11 – 40, bloky: 0 – 0, streľba z poľa: 43/83 (52%) – 18/48 (36%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 258:475 0/3 (0,00%) 0/3 (0,00%) 0/6 0,00%

Bystrické pumy sa najbližšie predstavia opäť na domácej palubovke v hale na Štiavničkách, kde vo štvrtok 3. novembra o 19.00 h privítajú v rámci 2. kola skupinovej fázy FIBA Eurocupu Piešťanské Čajky.