Vo sviatočný utorok 29. augusta sa odohralo derby medzi Podkonicami a RSC Hamsik Academy. Dohrávka 1. kola III. ligy Západ sa musela divákom páčiť.

Skóre stretnutia sa menilo už vo 8. minúte, keď Patrik Abrahám vysunul z polovice ihriska za obranu domácich Mateja Rosenbergera, ktorý zakončil svoj nájazd presne, povedľa brankára Attilu Petríka – 0:1.

Hamšíkovci pohrozili opäť v 12. minúte, keď z prvej vypálil spoza šestnástky Denis Jančo a Petrík sa musel natiahnuť k ľavej tyči svojej svätyne. Ďalší dôležitý moment z pohľadu výsledku prišiel v 17. minúte, kedy Michal Mózer odcentroval z ľavej strany a trafil do ruky v šestnástke stojaceho Mareka Netolického. Podkonice tak mali k dispozícii penaltu, ktorú premenil strelou do stredu brány kapitán Matúš Turňa – 1:1.

Vyrovnaný stav však platil len do 23. minúty. Rosenberger pred bránou výborne odhadol odraz lopty po zblokovanej strele Mareka Výbošťoka a zoči-voči gólmanovi domácich pridal svoj druhý presný zásah – 1:2. Podkoničania zakončovali aj z väčších vzdialeností. V 27. minúte sa peknou strelou spoza pokutového územia prezentoval Oleksander Lovyniuk a lopta zapadla len tesne vedľa ľavej tyče brány hostí. V 36. minúte zas Mózer z blízkosti ľavého rohu šestnástky tesne minul vzdialenejší horný roh svätyne Adriána Slančíka.

V závere prvého polčasu videlo približne 350 divákov nie úplne bežný gól. Kapitán hostí Abrahám si všimol, že gólman Petrík stojí vyššie, a tak ho z približne 30-tich metrov prehodil pekným oblúčikom – 1:3. V nadstavenom čase prvého dejstva mohol Abrahám ešte zvýšiť na rozdiel troch gólov, ale po centri z pravej strany v podaní Adama Jackuliaka trafil hlavičkou pravú tyč brány Podkoníc.

Do druhého polčasu vstúpili lepšie domáci, ktorí v 52. minúte takmer znížili, ale proti skvelej strele z diaľky z kopačky Lovyniuka zasiahol výborne brankár Slančík. V 53. minúte sa zas na opačnej strane ihriska prezentoval dobrým pokusom Rosenberger, ktorý si na ľavej strane šestnástky vylepšil palebnú pozíciu a loptu poslal tesne nad brvno. Vzápätí sa hra presunula na opačnú stranu ihriska a šancu si vypracovali Podkonice, no strelu Adama Kostúra z otočky z hranice päťky zblokoval stopér Alex Holub.

V 57. minúte sa už ale domácim podarilo znížiť na 2:3, keď sa Lovyniuk uvoľnil pred pokutovým územím a z halfvoleja vystrelil nádherne do pravého horného rohu brány RSC Hamsik Academy. Hráči Podkoníc pretavili svoju aktivitu v druhom polčase aj do vyrovnávajúceho zásahu. V 70. minúte odcentroval Vladimír Kukoľ zo štandardky z ľavej strany ideálne a pred bránou sa hlavou presadil Tomáš Mihálik – 3:3.

Oba celky si ešte vypracovali šancu na víťazný gól. V 78. minúte mohli Podkoničania zavŕšiť obrat, keď sa po Lovyniukovej aktivite na ľavej strane šestnástky dostal k dorážke Dárius Rusko, ktorý však zblízka trafil len spoluhráča Dávida Seleckého. V 89. minúte zas striedajúci útočník hamšíkovcov Saveliy Somov spoza šestnástky vystrelil tesne vedľa ľavej tyče Petríkovej brány. Atraktívne derby, v ktorom sme videli aj množstvo vybičovaných súbojov a veľkú bojovnosť na oboch stranách, tak prinieslo šesť gólov a deľbu bodov.

Nasledujúci zápas odohrajú hráči RSC Hamsik Academy doma v Rakytovciach, kde v sobotu 2. septembra o 16.00 h privítajú FK Slovan Duslo Šaľa. Podkonice privítajú v nedeľu 3. septembra o 16.00 h Raču.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Peter Venglarčík, tréner FK Podkonice: „Som mimoriadne spokojný s tým druhým polčasom, len škoda, že sme to nevyšperkovali štvrtým gólom. Musíme zistiť, prečo hráme prvý polčas zle a druhý výborne. Je škoda mrhať tým potenciálom, lebo keď vieme hrať dobre 45 minút, tak prečo by sme tak nemohli hrať celý zápas? Pre divákov fajn, pre trénerov trošku iný zápas. V prvom polčase to veľa futbalovej kvality z trénerského hľadiska neprinieslo, aj keď z hľadiska divákov áno, videli góly, súboje, nasadenie… V druhom to už ale malo celkom fajn parametre. Cez prestávku som ostal pokojný, lebo viem, čo v tých chlapcoch je. Ešte sme spolu možno krátko, ale potenciál tam je.“

Matúš Turňa, kapitán FK Podkonice a autor prvého gólu domácich: „Remíza je asi spravodlivá. Škoda toho prvého polčasu, lebo začiatok sezóny sa nám nevydaril a dostávame takéto zbytočné góly. Cez prestávku sme si povedali, že ešte nie je nič stratené a musíme zabojovať kvôli ľuďom, ale aj kvôli sebe, aby sme si prinavrátili sebavedomie. Po prvom polčase z nás opadol nejaký stres. V druhom polčase sa chalanom viac darilo zakrývať lopty, podržať ich, individuálne sa presadiť a hlavne byť nebezpeční v šestnástke. Dali sme nakoniec dva pekné góly, ešte sme mohli nejaký pridať, samozrejme aj dostať, ale ten druhý polčas bol z našej strany lepší, lebo sme boli pokojnejší a už sme nemali čo stratiť.“

Oleksander Lovyniuk, autor druhého gólu FK Podkonice: „Bol to vyrovnaný zápas, útoky zo strany na stranu, hral sa rýchly futbal. Nepovedal by som, že to bol úrovňou treťoligotvý zápas, kvalita bola vyššia. V šatni sme sa cez prestávku nabudili a išli sme do druhého polčasu dobre namotivovaní. Pokiaľ ide o môj gól, tak keby už dám tú strelu predtým, to by bol krajší gól. Nepozeral som sa ani na brankára, len lopta mi dobre padla na nohu. Ale tak, dá sa… Dám ešte pár takých gólov, verím tomu.“

Denis Tomaškovič, tréner RSC Hamsik Academy: „V prvom polčase to bolo výborné, vyšlo nám skoro všetko. Ešte sme mohli dať jeden gól, škoda, že to tam nepadlo, možno by už bolo o zápase rozhodnuté. Na druhej strane, v druhom polčase boli lepší domáci, keď to začali hrať extrémne jednoducho, čo nám robilo problémy. Ale keď súper nakopne tridsať lôpt za zápas, tak určite nejaký súboj vyhrá, takže nemám hráčom čo vyčítať. Pri druhom góle domácich to Lovyniuk trafil excelentne, bol to krásny gól. Tretí gól sme dostali po štandardke, ktorá ale nemusela byť. Vytvárali sme súperovi extrémne veľa štandardných situácií. Na druhej strane, rozhodca zvolil meter… no nebolo to 50 na 50. Boli tam situácie, kde podľa mňa súperov hráč mal byť vylúčený, a možno ten zápas by sa vyvíjal inak. Ale v pohode, rozhodcovia takisto robia chyby, nie sú neomylní. Ideme ďalej, pripraviť sa na ďalší zápas, ktorý nás čaká v sobotu.“

Patrik Abrahám, kapitán RSC Hamsik Academy, autor tretieho gólu hostí: „Bol to zápas dvoch polčasov. Prvý bol v našej réžií, dali sme góly a viedli 1:3. V druhom polčase sme chceli brániť výsledok, čo bola chyba. Aj rozhodca nás trošku potrápil, dostal nás pod tlak zbytočnými štandardkami, ale tak to už vo futbale jednoducho chodí. Derby dopadlo dobre hlavne pre diváka. Rozdelili sme si to po bode, takže si myslím, že pre diváka to bol naozaj fantastický zápas. Pri mojom góle som si prebral loptu, dal som hlavu hore a videl som, že je brankár vybehnutý na šestnástke, tak som to dal ponad neho a padlo to tam.“

Matej Rosenberger, autor dvoch gólov RSC Hamsik Academy: „Odohrali sme veľmi dobrý prvý polčas, dali sme tri góly. Škoda, že sme nepridali štvrtý na konci polčasu. Prvý polčas bol ale super, postrážili sme si to aj vzadu. V druhom polčase sme podľa mňa nezvládali osobné súboje, prehrávali sme ich vzadu aj v strede. Robili sme veľa štandardných situácií, aj keď sme vedeli, že sú v tom silní. Myslím si, že 3:3 je pre nás ešte dobrý výsledok, lebo v druhom polčase sme toho naozaj veľa prehrávali, a domáci tam mali ešte ďalšie šance. Ale tak, berieme bod zvonku, čiže celkom spokojnosť. Pri prvom góle som bol sám prekvapený, že rozhodca nezapískal ofsajd. Chcel som brankára najprv prehodiť, ale ešte som si loptu zobral a dal som ju ľavačkou na zadnú tyč. Pri druhom góle som len čítal odrazenú loptu a z prvej som ju dobre trafil.“

III. liga Západ – dohrávka 1. kola – utorok 29.08.2023, 16.30 h – Podkonice

FK Podkonice – RSC Hamsik Academy 3:3 (1:3)

Góly: 17. Turňa (pen.), 57. Lovyniuk, 70. Mihálik – 8. a 23. Rosenberger, 43. Abrahám. ŽK: 26. Selecký, 88. Očenáš, 90. Kostúr – 31. Abrahám, 90. Holub. Rozhodovali: Kukan – Slatárovič, Vörös. Diváci: 350.

Zostava FK Podkonice: Petrík – Hudák, Mihálik (77. Gonda), Očenáš – Selecký, Melich (46. D. Rusko), Turňa (C), Mózer (61. Patrnčiak) – Lovyniuk – Kukoľ, Kostúr. Tréner: P. Venglarčík.

Zostava RSC Hamsik Academy: Slančík – Jenat, Holub, Kapor (58. Somov) – Netolický, Kliment, Jančo, Griglak (10. Výbošťok) – A. Jackuliak (72. Ceniga), Abrahám (C), Rosenberger (72. Šteiniger). Tréner: D. Tomaškovič.

4 0 0 4 2:11 -3

Sumár nižších súťaží z predchádzajúceho kola nájdete tu. Sumár III. ligy Západ z uplynulého kola nájdete tu.