Treťoligisti z Banskej Bystrice a okolia odohrali v sobotu 26. augusta stretnutia 4. kola III. ligy Západ. Hráči RSC Hamsik Academy bodovali naplno vonku, nováčik zo Zvolena má po troch zápasoch deväť bodov a Podkonice vonku prehrali.

Hamšíkovci vyhrali po penalte v Bánovej

A-mužstvo RSC Hamsik Academy odohralo v sobotu 26. augusta od 16.30 h stretnutie 4. kola III. ligy Západ na ihrisku TJ Jednota Bánová. Domáci pohrozili po prvýkrát v 7. minúte, keď sa na ľavej strane šestnástky uvoľnil Peter Jasenovský, ale z uhla trafil len bočnú sieť pri bližšej tyči. Hostia boli po prvýkrát bližšie ku gólu v 13. minúte po prízemnom centri Mareka Netolického z pravého krídla, keď lopta preletela päťkou až na zadnú tyč, kde Richard Griglak z uhla trafil brankára domácich Petra Kosu.

V priebehu prvého dejstva predviedli dva zaujímavé výpady po ľavej strane Griglak a Rosenberger, ale v oboch prípadoch zblokoval finálnu prihrávku sklzom Juraj Mráz. V 18. minúte mali hostia k dispozícii priamy kop približne z 25-tich metrov a Jančo vystrelil k pravej tyči brány domácich, kde však zasiahol gólman Kosa. Bánová zamestnávala obranu RSC Hamsik Academy v prvom polčase najmä po štandardných situáciách a rohových kopoch, ale domáci zakončovali nepresne, alebo situácie vyriešila defenzíva hostí. Práve po jednom z rohov hlavičkoval v 26. minúte z nebezpečnej pozície Matej Zavadzan, ale brankár hamšíkovcov Adrián Slančík loptu kontroloval.

Takmer po polhodine hry predviedli hráči banskobystrického celku peknú akciu, keď Jančo priťukol pred pokutovým územím pätičkou Patrikovi Abrahámovi, ten vysunul na ľavú stranu Rosenbergera, ktorého fauloval Patrik Bielik a hlavný arbiter Peter Gabštur ukázal na biely bod. Penaltu premenil strelou k pravej tyč brány Bánovej sám faulovaný Matej Rosenberger – 0:1.

O pár minút neskôr vysunul Rosenberger na ľavú stranu šestnástky Saveliyho Somova, ktorý z uhla vystrelil nádejne, ale Kosa loptu vyrazil. Domáci cítili krivdu za penaltu i červenú kartu, a možno aj vďaka tejto emócii aj o desiatich svoju aktivitu v ofenzíve zvýšili. V nadstavenom čase prvého polčasu podržal hamšíkovcov Slančík, ktorý zneškodnil strelu Ľuboša Horeckého z voleja z pravej strany pokutového územia.

Po zmene strán sa hostia snažili v početnej prevahe kontrolovať tesný náskok. V 48. minúte mohol zvýšiť vedenie Rosenberger, ale zvnútra šestnástky neprestrelil defenzívu domácich. V nasledujúcich minútach mužstvo RSC Hamsik Academy viackrát zatlačilo súpera, ale chýbalo tomu viac vyložených šancí. Jednu mal síce pred bránou Somov, ale v zakončení neuspel. Bánová mala naopak obrovskú príležitosť v 72. minúte, keď po prieniku Patrika Sekerku ľavou stranou veľkého vápna išla lopta do skrumáže pred bránu, ale obrana hostí na čele s gólmanom Slančíkom situáciu ustála.

V 83. minúte zas pri šanci domácich výborne zasiahol Milovan Kapor, ktorý sa pred bránou hodil pod nohy zakončujúcemu hráčovi a čisto mu odobral loptu. Nervózny zápas, ktorý priniesol až 11 žltých kariet, pričom jedna znamenala aj červenú, hamšíkovci napokon dotiahli do úspešného konca. A-mužstvo RSC Hamsik Academy pokračuje v nahustenom programe a už v utorok 29. augusta o 16.30 h nastúpi v Podkoniciach na dohrávku 1. kola III. ligy Západ.

Povedali o zápase pre webovú stránku RSC Hamsik Academy

Denis Tomaškovič, tréner RSC Hamsik Academy: „Nastúpili sme proti výborne pripravenému súperovi. Mali sme tentokrát veľmi dobrý vstup do zápasu, kde sme si hlavne z krídelných priestorov vypracovali veľa nebezpečných situácií. Potom prišiel gól a vylúčenie na domácej strane, ale vtedy sme nemali dobrú pasáž. Cez prestávku sme sa snažili hráčov hlavne upokojiť. Chceli sme v druhom polčase pridať druhý gól, čo sa nám ale nepodarilo a domáci hrozili do konca zápasu. Sme veľmi šťastní, že sme získali tri body. V utorok nás ale čaká ďalší zápas vonku, takže sa musíme čo najlepšie pripraviť na zápas, v ktorom určite spravíme zmeny v zostave vzhľadom na nahustený program.“

Matej Rosenberger, autor jediného gólu v zápase: „Prvých dvadsať-tridsať minút sme boli lepší, aj sme si vytvorili nejaké šance. Futbalovo sme boli určite lepší, oni hrozili rohmi a štandardkami, ktorých sme podľa mňa robili dosť veľa. Po góle a červenej karte sme sa nechali zatlačiť. Červená karta nám viac uškodila ako prospela, domáci mali aj nejaké šance. Druhý polčas bol podobný. Stačil by nám druhý gól, a nebola by to taká dráma. Oni tam mali ešte jednu veľkú šancu, ale aj my, keď „Sava“ mohol dať gól a bol by pokoj. Myslím si ale, že sme to dobre zvládli. Odviezli sme si tri body z ihriska súpera domov, a to je hlavné. Moje pocity pred penaltou boli jednoznačné. Mám to natrénované, takže som si veril a vedel som, že dám gól.“

Marek Netolický, pravý obranca RSC Hamsik Academy: „Z minulého kola sme si zobrali veľa vecí, ktoré neboli dobré. Chceli sme si zobrať späť tri body, ktoré sme stratili s Martinom. Od úvodu sme hrali to, čo sme chceli, no potom sa hra začala kúskovať, keď prišli karty. Atmosféra v zápase sa vybičovala a hra sa často prerušovala. Nevedeli sme sa teda dostať do tempa a cez polčas sme si v kabíne všetko povedali. V druhom polčase sme zlyhávali vo finálnej fáze. Veľakrát sa dostávame do dobrých pozícií, ale nevieme to premeniť. Súper samozrejme v druhom polčase hrozil, ale ustáli sme to všetci spoločne. Každý zabojoval za toho druhého. Jediné, čo si musíme zobrať do ďalších zápasov je to, aby sme boli lepší v koncovke. Myslím si ale, že sme podali dobrý výkon a dôležité tri body sú doma.“

III. liga Západ – 4. kolo – sobota 26.08.2023, 16.30 h – Bánová

TJ Jednota Bánová – RSC Hamsik Academy 0:1 (0:1)

Gól: 31. Rosenberger (pen.). ŽK: 21. Mráz, 36. Zavadzan, 69. Horecký, 83. Sekerka – 16. Netolický, 33. Kliment, 34. A. Jackuliak, 45. Griglak, 90. Slančík, 90. Faleye. ČK: 35. Mráz (po druhej ŽK). Rozhodovali: Gabštur – Mihalík, Gregorec. Diváci: 150.

Zostava TJ Jednota Bánová: Kosa – Zavadzan, Mráz, Káčer, A. Chupáň (82. Dusa), Nemček, R. Chupáň (59. Sekerka), Horecký (C), Jasenovský, Rutkiewicz (66. Špánik), Bielik. Tréner: M. Šajnoha.

Zostava RSC Hamsik Academy: Slančík – Netolický, Jenat, Holub (46. Kapor), Griglak (79. Ceniga) – A. Jackuliak, Kliment (50. Výbošťok), Jančo, Rosenberger (79. Faleye) – Somov, Abrahám (C) (58. Šteiniger). Tréner: D. Tomaškovič.

Podkonice prehrali rozdielom triedy v Šali

V sobotu o 16.30 h nastúpili hráči Podkoníc na súboj s domácou Šaľou, ktorá ešte neprehrala a vedie priebežnú tabuľku. Domáci sa ujali vedenia v 15. minúte zásluhou Michala Hudáka, ale Podkoničania v 26. minúte vyrovnali, keď sa hlavou po centri zo štandardky presadil Ivan Očenáš. Šaľa si v závere prvého polčasu prinavrátila vedenie gólom z priameho kopu v podaní Thomasa Hučka.

Domáci po zmene strán rozhodli o svojom triumfe ďalšími dvomi presnými zásahmi. V 55. minúte strelil dôležitý gól na 3:1 Samuel Orság a v závere stretnutia upravil na konečných 4:1 Radovan Kotlár. Podkonice budú hrať najbližšie na domácom trávniku, kde už v utorok 29. augusta o 16.30 h privítajú RSC Hamsik Academy.

Peter Venglarčík, tréner FK Podkonice pre BBonline.sk: „Podali sme asi najlepší výkon za ten čas, čo som pri mužstve. Kombinácia našich hrubých a lacných chýb s našou neefektivitou priniesla tento mimoriadne krutý výsledok.“

III. liga Západ – 4. kolo – sobota 26.08.2023, 16.30 h – Šaľa

FK Slovan Duslo Šaľa – FK Podkonice 4:1 (2:1)

Góly: 15. Mich. Hudák, 41. Hučko, 55. Orság, 89. Kotlár – 26. Očenáš. ŽK: 19. Krivošík, 59. Rogério, 89. Kotlár – 40. Mihálik, 50. Očenáš, 80. Turňa. Rozhodovali: Cvengroš – Vašš, Tománek. Diváci: 135.

Zostava FK Slovan Duslo Šaľa: Laky – Kotlár, Orság, Delov, Kochan (C), Krivošík, Krištof (90. Hubinák), Rogério, Kukučka (64. M. Turňa ml.), Mich. Hudák, Hučko (73. Effiong). Tréner: M. Šarmír.

Zostava FK Podkonice: Haviar – Očenáš, Mihálik, Mat. Hudák, Mózer, M. Turňa st. (C), Kukoľ, Melich, Selecký, D. Rusko (59. Patrnčiak), Kostúr. Tréner: P. Venglarčík.

Zvolen otočil hektický duel s Veľkými Ludincami

Približne 250 divákov určite neľutovalo návštevu stretnutia medzi Zvolenom a Veľkými Ludincami. Skóre stretnutia otvorili už v 4. minúte hostia, keď sa po centri sprava presadil pred bránou Sebastián Rák. Krátko na to odpískal hlavný arbiter David Bláha penaltu pre Veľké Ludince po súboji domáceho Samuela Molnára s hosťujúcim Michaelom Lloydom Philipom. Tréner MFK Zvolen Dušan Tóth protestoval, neodpustil si vulgarizmy, a tak ho rozhodca vylúčil. Pokutový kop premenil vo 8. minúte strelou k ľavej tyči brány domácich Peter Orávik.

Šance Zvolenčanov na obrat sa zvýšili v 28. minúte po druhej žltej, a zároveň červenej karte pre hráča hostí Sebastiána Ráka. Domáci využili početnú prevahu až po zmene strán. V 54. minúte znížil na 1:2 Matej Starší, ktorý sa tiesnený pred bránou skvele zorientoval a pätičkou poslal loptu do siete. Zvolen vyrovnal na 2:2 v 70. minúte, keď Milan Michal Sučák po rohu zľava zahranom nakrátko vystrelil zvnútra šestnástky a loptu doklepol za bránkovú čiaru Gabriel Snitka.

Domáci dokonali skvelý obrat v 77. minúte, keď kapitán Snitka premenil pokutový kop strelou k ľavej tyči brány hostí. Penaltu odpískal arbiter Bláha po faule na Staršieho. Zvolenčania už tesné vedenie ukontrolovali, a tak si ako nováčik v III. lige Západ pripísali tretiu výhru v treťom zápase. V dramatickom stretnutí ťahal rozhodca žltú kartu, okrem dvoch červených, až 13-krát. Futbalisti Zvolena sa najbližšie predstavia v utorok 29. augusta o 17.00 h v Seredi, a to v rámci dohrávaného 1. kola.

Fotogalériu z tohto duelu nájdete v sumári nižších súťaží na ZVonline.sk.

Dušan Tóth, tréner MFK Zvolen pre BBonline.sk: „Úvod bol pre nás ako zo zlého sna. Mal som zmiešané pocity aj z prvého gólu, ktorému predchádzala čistá ruka. Potom penalta, takže sme z toho boli dosť vykoľajení.  Myslím si, že ani mužstvo nevedelo ten prvý polčas nejako prijať. Po červenej karte súpera sme začali mať územnú prevahu, aj keď stále to nebolo ono. Ešte bolo na nás cítiť nervozitu a zaskočenie, lebo sme neboli zvyknutí, že vo 8. minúte prehrávame 0:2. Prestávka nám pomohla, hlavne pokiaľ ide o upokojenie hráčov. Urobil sme jednu zmenu a od úvodu druhého polčasu sme diktovali tempo. Bolo len otázkou času, kedy sa to pretaví aj do gólov. Všetkým trom našim gólom predchádzali štandardné situácie. S výsledkom a hrou v druhom polčase som spokojný. Myslím si ale, že toto nebol prvý takýto zápas. V tejto súťaži je veľmi veľa nevraživosti, nefér súbojov, akoby si tí hráči nevážili jeden druhého. Naši hráči chodia aj do roboty, majú doma rodiny, takže futbal by mal byť viac o zábave.“

Dušan Tóth o jeho červenej karte: „Tá penalta, ktorú odpískal rozhodca vo 8. minúte, bola len dorazením toho všetkého. Zakričal som niečo na neho, dal mi žltú. Potom som šiel na lavičku, prišiel znovu a žltú zmenil na červenú. Mohol som sa udržať, ale to čo predvádzal, to je na zamyslenie.“

III. liga Západ – 4. kolo – sobota 26.08.2023, 16.30 h – Zvolen

MFK Zvolen – TJ Družstevník Veľké Ludince 3:2 (0:2)

Góly: 54. Starší, 70. a 78. (pen.) Snitka – 4. Rák, 8. Orávik (pen.). ŽK: 8. V. Tóth, 31. J. Tóth, 60. Konder, 90. Sučák – 13. Rák, 20. Rédeky, 31. Baláž, 64. Domasta, 78. Krátky, 80. Šoky, 82. Pavlovič, 90. Antl. ČK: 8. D. Tóth (tréner) – 28. Rák (po druhej ŽK). Rozhodovali: Bláha – Borsányi, Uram. Diváci: 250.

Zostava MFK Zvolen: Krejčí – J. Tóth, Gaško, Molnár, P. Telúch ml. – Lichý (46. Sučák), Konder (66. Blahutiak), Snitka (C) (90. Muráň), Bobok (66. Štefko) – Starší (87. Pollák), V. Tóth. Tréner: D. Tóth.

Zostava TJ Družstevník Veľké Ludince: Krátky – Rédeky (28. Šoky), Philip (56. Lauko), Šútor (56. Sabo), Baláž, Timoránsky, Rák, Domasta (C), Antl, Pánsky, Orávik (72. Strákoš). Tréner: M. Pavlovič.