Tretí májový víkend nebol z pohľadu treťoligistov z nášho regiónu úspešný. Futbalisti RSC Hamsik Academy na pôde Bánovej neskórovali ani nebodovali. Podkonice aspoň remizovali, ale na pôde posledného celku tabuľky, ktorý má na konte len 7 bodov.

RSC Hamsik Academy opäť neefektívne

A-mužstvo RSC Hamsik Academy sa v nedeľu 21. mája od 10.30 h predstavilo v rámci 27. kola III. ligy Západ na ihrisku dovtedajšieho tabuľkového suseda TJ Bánová. Lopta sa od úvodu zápasu nachádzala častejšie na kopačkách hostí. Tí mali prvý náznak šance v 14. minúte, keď Denis Jančo vysunul do šestnástky Adama Bobrovského, ktorý ale nemal ideálny prvý dotyk, a tak ho odzbrojil obranca domácich.

Na začiatku 18. minúty musel zasahovať gólman RSC Hamsik Academy Lukáš Höger, ktorý vyboxoval prudkú ranu Juraja Mráza z priameho kopu spoza šestnástky. Hamšíkovci si v nasledujúcich minútach vypracovali štandardné situácie aj strely zo strednej vzdialenosti, ale vyložená tutovka z toho nebola. Skóre stretnutia otvorili domáci, keď sa v 39. minúte po Richardovej Griglakovej spätnej hlavičke dostal k hraciemu predmetu v šestnástke ako prvý rýchly Peter Jasenovský, ktorý prešiel s loptou cez Högera a doprevadil ju za bránkovú čiaru – 1:0.

Hráči RSC Hamsik Academy mali prvú gólovú príležitosť druhého polčasu v 53. minúte, keď sa po rohovom kope a defenzívnej hlavičke hráča Bánovej dostal na ľavej strane pokutového územia k lopte osamotený Erik Gaško, ktorý ale minul bránu. O pár minút neskôr boli blízko ku gólu aj domáci, keď Patrik Bielik po spätnej prihrávke sprava zblízka prekopol.

V 76. minúte prišli hostia o skúseného Milovana Kapora, ktorý sa po faule na pravom krídle s bolestivou grimasou držal za rameno. V záverečnej desaťminútovke zaujala príležitosť útočníka RSC Hamsik Academy Patrika Abraháma, ktorý ale po Iseniho štandardke hlavičkoval zblízka nad bránu. Bánová napokon poistila svoje víťazstvo v 86. minúte, keď po rohu z pravej strany hlavičkoval presne Juraj Mráz – 2:0. Muži RSC Hamsik Academy v nasledujúcom kole privítajú v sobotu 27. mája o 17.00 h v Rakytovciach lídra tabuľky z Malženíc.

Peter Venglarčík, tréner RSC Hamsik Academy: „Do Bánovej sme prišli s veľkým odhodlaním. Jednoznačne sme prišli bodovať, čo sme preniesli na ihrisko až do gólu, ktorý sme inkasovali opäť po obrovskej individuálnej chybe. Sú to veci, ktoré nás veľmi zrážajú na kolená, hlavne psychicky. Ale aj tak sa s tým ešte niečo dalo robiť. V druhom polčase sme z našej územnej prevahy nevyťažili žiadne body. Paradoxne, na konci sme zo štandardnej situácie inkasovali na 2:0. Dostali sme sa, nie len tabuľkovo, do veľmi ťažkej situácie, v akej sme neboli veľmi dávno, ale tak, ako sme sa do nej dostali, sa z nej dostaneme vonku. Čo ma ale mrzí najviac, je ťažké zranenie Mila Kapora. Dúfajme, že sa nenaplnia tie prvotné prognózy po operačnom zákroku, lebo je to líder futbalovo, ale hlavne mentálne a ľudsky. Prajem mu skoré uzdravenie a ešte raz, dúfam, že to nebude nič vážne.“

Erik Gaško, kapitán RSC Hamsik Academy: „Do zápasu sme vstúpili aktívne od prvej minúty. Mali sme náznaky, zopár šancí, ktoré sa nám žiaľ nepodarilo dotiahnuť do gólu. Herne sme dominovali, držali loptu, ale súper nás potrestal z prvej šance. V druhom polčase sme chceli zvrátiť výsledok, ale nevedeli sme sa dostať do nejakej vyložene šance. Na konci zápasu sme už riskovali a viac otvorili hru, čím sme nechali súperovi v ofenzíve viac priestoru a druhýkrát inkasovali.“

III. liga Západ – 27. kolo – nedeľa 21.05.2023, 10.30 h – Bánová

TJ Bánová – RSC Hamsik Academy 2:0 (1:0)

Góly: 39. Jasenovský, 86. Mráz. ŽK: 20. Mráz, 79. Gluvić – 79. Jovanovski. Rozhodovali: Krčová – Juhos, Hudy. Diváci: 200.

Zostava TJ Bánová: Kosa – Bechný (12. Konečný), Dusa, Sekerka, Gluvić, Bičan (64. Coulibaly), Mráz, Bielik, Chupáň (69. Prášek), Jasenovský (64. Káčer), Horecký (C). Tréner: M. Šajnoha.

Zostava RSC Hamsik Academy: Höger – Ždánsky, Gaško (C), Griglak, Iseni – Jovanovski, Kapor (76. Palko) – Bobrovský, Jančo, A. Jackuliak – Abrahám. Tréner: P. Venglarčík.

Podkonice stratili dva body v závere

V sobotu 20. mája o 17.00 h nastúpili hráči FK Podkonice na duel 27. kola III. ligy Západ na pôde posledného celku tabuľky, ktorý mal dovtedy na konte len 6 bodov. Hostia sa ujali vedenia v 29. minúte, keď si prízemný center Dávida Seleckého z pravého krídla zrazil do vlastnej brány stopér domácich Šimon Kozák – 0:1. Vrakuňa vyrovnala na 1:1 v 58. minúte z penalty, ktorá nasledovala po faule hostí na striedajúceho Petra Dornaia v ľavej časti pokutového územia. Branislav Spáčil z bieleho bodu skóroval strelou do pravej strany brány Milana Mráza.

Podkonice si prinavrátili vedenie v 66. minúte, keď po centri sprava vrátili loptu pred bránu, kde sa hlavou presadil Selecký – 1:2. Hostia ale najtesnejšie vedenie neudržali. Domáci vyrovnali na konečných 2:2 v samom závere, keď pohotovou strelou z otočky z vnútra šestnástky rozvlnil sieť pri ľavej tyči brány hostí striedajúci Weisheng Jiang, ktorý v minulosti obliekal dres FK Rakytovce, predchodcu súčasného RSC Hamsik Academy. Podkonice budú hrať najbližšie na domácom trávniku, kde budú v nedeľu 28. mája o 17.00 h hostiť MŠK Fomat Martin.

III. liga Západ – 27. kolo – sobota 20.05.2023, 17.00 h – Vrakuňa

ŠK Vrakuňa Bratislava – FK Podkonice 2:2 (0:1)

Góly: 58. Spáčil (pen.), 90. Jiang – 29. Kozák (vla.), 66. Selecký. ŽK: 84. Kvietok (Podkonice). Rozhodovali: Švolík – Krivošík, Vörös. Diváci: 53.

Zostava ŠK Vrakuňa Bratislava: Krížik – Jurkovič, Červenák (C), Kozák, Markovič (46. Hric), F. Bobrovský, Pini (81. Mikuška), Spáčil, Javor, Redler (71. Dornai), Jaiyeola (46. Jiang). Tréner: A. Alaimi.

Zostava FK Podkonice: Mráz – Čilík, Očenáš (C), Macuľa (72. Tannhauser) – Selecký (85. Horváth), Kvietok, Martinec, Patrnčiak – Mózer, Kostúr, Gabriš. Tréner: Mar. Turňa.