Mala to byť futbalová oslava, no hráčom i priaznivcom futbalovej Dukly ostali po stretnutí proti Trnave oči pre plač. Spartak zavítal pod Urpín v rámci 13. kola Fortuna ligy s jednoznačným zámerom – odčiniť domácu prehru. To sa im napokon podarilo a vďaka dvom gólom do siete Hrušku odchádzajú z Banskej Bystrice s tromi bodmi.

Necelých 2500 divákov sledovalo od úvodu skôr opatrný futbal, Dukla riešila prvý „záver“ zhruba po ôsmich minútach, po jednom z rohových kopov hostí. Krátko na to pohrozil v drese Spartaka Daniel a vzápätí aj Savvidis, no defenzíva Dukly spolu s Hruškom odolali. Optickú prevahu si udržovali hosťujúci hráči, na strane Banskobystričanov skúšal prekvapiť v 34. minúte Rymarenko.

V dobrom svetle sa tradične ukazoval Polievka, po jednom z jeho prienikov sa k odrazenej lopte dostal Ľupták, ktorý tesne minul Takáčovu bránu. Prišla 41. minúta a s ním prvá zmena skóre, hostia z nenápadnej akcie vyťažili úspešnú koncovku a do streleckej listiny sa zapísal Štefánik – 0:1. Tento moment dodal hosťom pokoj na kopačkách a pred polčasovým hvizdom kontrolovali zvyšok prvého dejstva.

V úvode druhého polčasu dával o sebe vedieť najmä Daniel a poriadne horúco bolo pred bránou Dukly najmä v 56. minúte, kedy jeden z domácich obrancov dokonca musel zachraňovať na bránkovej čiare.

O minútu neskôr sa na hraciu plochu dostal striedajúci Depetris, ktorý sa v 73. minúte prvýkrát ocitol vo vážnejšej príležitosti – po jeho hlavičke mohol vyrovnať Faško, no z otočky napokon minul trnavskú bránu. Ďalšie nebezpečenstvo sa zrodilo zhruba štvrťhodinu pred koncom na opačnej strane, pri aktivite Daniela musel situáciu vyriešiť až brankár Hruška. Dukla si v snahe urobiť niečo s výsledkom vypracovala niekoľko štandardných situácií, no hlavičky Mayoungu a Willwébera míňali bránu Trnavčanov.

Definitíva padla v 88. minúte – pri priamom kope Trnavy sa lopta nešťastne odrazila od Mayoungu a lopta sa z ničoho nič trepotala v bráne Dukly – 0:2. Moment, ktorý vrazil klinec do banskobystrickej rakvy, predznamenal, že Spartak pocestuje spod Urpína s tromi bodmi. Vo zvyšných minútach sa už nič prekvapivé neudialo a Trnavčania tak oplatili Dukle porážku z 2. kola.

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „Odohrali sme ťažký zápas proti jednému z najlepších mužstiev v ligu, ktoré má výbornú defenzívu. Keď mám zhodnotiť zápas, tak z našej strany prvý polčas veľmi slabý, hlavne smerom dopredu. Mali sme tam ľahké straty a okrem jednej strely sme si nevytvorili absolútne nič. V druhom polčase sme prešli na iné rozostavenie (3-4-3) a obraz hry sa zmenil. Samozrejme, Trnave toto vyhovuje, majú fantastickú defenzívu a brejkové typy hráčov. Stiahli sa a opticky to vyzeralo, že sme mali prevahu. Mali sme 2-3 náznaky šancí a ak chceme byť úspešní s Trnavou, tak ich musíme premieňať. Asi zaslúžené víťazstvo Trnavy a my sa musíme pripraviť na ďalší zápas, ktorí bude pre nás veľmi dôležitý.“

Matúš Hruška, brankár tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „Išli sme do zápasu s tým, čo nám tréneri povedali v kabíne. Snažili sme sa to na sto percent plniť, no prišli góly a my sme nevyužili naše šance. Takže asi zaslúžené víťazstvo Trnavy.“

Michal Gašparík, tréner FC Spartak Trnava: „Na začiatku zápasu sme sa vedeli dostať pred šestnástku súpera, no nešlo nám tam zakončenie a veľakrát to išlo nad bránu. Nakoniec prišla Štefánikova strela, ktorá skončila v sieti, čo nám pomohlo. V druhom polčase sme chceli byť aktívni a dať druhý gól a myslím si, že zbytočne dlho sme nechali ten zápas otvorený. Z takých šancí ako sme mali by mal padnúť gól na 0:2 a zápas by bol oveľa ľahší pre nás. Takto Bystrica bola stále v hre, zápas bol otvorený a nakoniec aj mali dve príležitosti, ktoré išli vedľa brány. Zlomil to ten vlastný gól a už sa iba dohralo.“

Fortuna liga – 12. kolo – sobota 08.10.2022 – Štadión SNP Štiavničky – B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Spartak Trnava 0:2 (0:1)

Góly: 41. Štefánik (Taiwo), 88. Mayounga (vla.). Rozhodovali: Smolák – Zemko, Kuba – Ruc. Diváci: 2453

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Willwéber, Uhrinčať, Záhumenský – B. Ľupták, Richtárech (57. Franko) – A. Slávik (73. Mayounga), Faško, Rymarenko (57. Depetris) – Polievka (C)

Zostava FC Spartak Trnava: Takáč – Koštrna, Štetina, Kóša – Daniel (90. Ujlaky), Procházka (90. Karhan), Savvidis, Štefánik (81. Čurma), Mikovič (C) – Ristovski, Taiwo (69. Azevedo)

12 13 1 4 8 12 25 -13 7

Najbližšie stretnutie odohrajú hráči banskobystrickej Dukly v sobotu 15. októbra, kedy v ďalšom dôležitom dueli privítajú na svojom trávniku tím MŠK Žilina. Duel začne opäť o 18.00 h.