Basketbalistky banskobystrickej Slávie majú za sebou premiéru v Eurocupe, po ktorej ich postupové nádeje stále žijú. Zo štvrtkového zápasu bystrických púm proti gréckemu celku Eleftheria Moschatou vám prinášame aj bohatú fotogalériu a rozsiahle pozápasové reakcie aktérov z oboch táborov.

Vstup do zápasu hráčkam Slávie vôbec nevyšiel, keď zakrátko prehrávali 1:7, hostky následne odskočili na 10 bodov a tréner Miloslav Michálik zakročil prvým time-outom. Eleftherii sa ešte v prvej štvrtine podarilo zvýšiť na 11-bodový rozdiel, čo bol najväčší náskok gréckeho tímu v rámci prvého polčasu. Pumy do konca prvej 10-minútovky znížili na rozdiel hrateľných 8 bodov, k čomu pomohol presnou trojkou Iggy Allen.

V druhej štvrtine už nervozita z hráčok Slávie opadla. Od stavu 18:27 predviedli pumy 8-bodovú šnúru, ktorú zavŕšila presnou strelou spoza perimetra Milica Deura. Ďalšia trojka reprezentantky Bosny a Hercegoviny už znamenala vyrovnanie na 29:29, a v týchto momentoch už ožila aj hala na Štiavničkách, ktorú vo štvrtok večer navštívilo 456 divákov. Bystrické družstvo sa tak po výbornej druhej štvrtine vrátilo späť do zápasu, keď po polčase prehrávalo už len o 2 body.

V úvode tretej 10-minútovky sa o ďalšie vyrovnanie postarala Nina Janštová (31:31), ale hostky pumy do vedenia nepustili. Hráčkam Eleftherie sa v následnom priebehu tretej štvrtiny opäť podarilo odskočiť na rozdiel pár košov, no Slávia ku koncu tretej štvrtiny vyrovnala na 49:49. Koncovka tretej časti patrila hráčkam Eleftherie, ktoré najmä vďaka výborne hrajúcej KeKe Calloway viedli pred poslednou štvrtinou o 4 body.

Štvrté dejstvo patrilo spočiatku hostkám, ktoré postupne pridávali k svojmu náskoku bod po bodíku, až vyše 4 minúty pred koncom viedli o 12 bodov. V tom však trafila veľmi dôležitú trojku Iggy Allen, krátko na to ju napodobnila Milica Deura, a polovica spomínaného manka bola razom preč. Pumy pokračovali v bodovej sérii trestnými hodmi v podaní Iggy Allen a košom Jovany Mandić (67:69), čím sa po druhýkrát v zápase vrátili do hry, hoci predtým prehrávali dvojciferným rozdielom. Pred poslednými sekundami zápasu platil stav 71:72. Hráčkam Slávie sa už v poslednej akcii zápasu nepodarilo získať loptu, a tak tesne o bod zvíťazila Eleftheria.

Na domácej strane to padalo najviac Američanke Iggy Allen, ktorá pridala k 22 bodom aj 5 doskokov. Aj ďalšie dve legionárky zaznamenali dvojciferný počet bodov. Kapitánka reprezentácie Bosny a Hercegoviny Milica Deura, ktorá prišla pod Urpín po nedávnych majstrovstvách sveta len v utorok, sa prezentovala 16 bodmi, pričom spoza oblúka sa presadila 3-krát. Chorvátska pivotka Jovana Mandić pomohla 14 bodmi a 6 doskokmi. Výborný zápas odohrala 18-ročná pivotka Nina Janštová, ktorá si pripísala double-double (13 bodov + 10 doskokov) a pridala aj dva bloky.

Spomedzi hráčok Eleftherie vyčnievala výkonom najviac KeKe Calloway, ktorá nastrieľala 24 bodov (z toho 2 trojky) a pridala aj 6 doskokov. Brittany Brewer, pivotka hostiek so skúsenosťami z WNBA, sa postarala o 18 bodov a loptu doskočila 7-krát. Aj z pohľadu podrobných štatistík jednotlivých herných činností išlo o vyrovnaný zápas. Bystrické pumy tak vo svojej európskej premiére určite nesklamali, keď ukázali vôľu zabojovať o výsledok, za čo ich slušne zaplnená hala na Štiavničkách ocenila potleskom v stoji.

Miloslav Michálik, tréner Slávie Banská Bystrica: „Škoda toho úvodu, ktorý sme nezachytili kvôli zbytočným otvoreným strelám a mali sme obrovský problém na doskoku, aj keď sme vedeli, že grécky basketbal je agresívny, je o strele za tri body a doskokoch. Na druhej strane, som veľmi rád, že sme si dali povedať a tento obraz sa zmenil. Už sme dokázali zastaviť streľbu za tri body, aj ten doskok bol oveľa úspešnejší. Potom nám ale začala robiť problém KeKe Calloway, s ktorou sme sa mali jednu až dve štvrtiny problém vysporiadať. V tretej štvrtine bola dominantná na ihrisku, mali sme obrovský problém s jej obranou. Ale v poslednej štvrtine našli sme aj na to recept, takže vieme, čo môžeme očakávať od ďalšieho zápasu. Tých informácií bolo minimum a je ďaleko lepšie, že teraz si to môžeme rozanalyzovať a pripraviť sa lepšie.“

Michálik o nevydarenom úvode zápasu: „Bolo cítiť, že nervozita tam je, ale mohla skôr opadnúť. Tá nervozita bola možno päť minút. Keby trvala dve minúty, tak ten náskok súpera by nebol taký veľký, a nemuseli by sme doťahovať, čo stojí veľmi veľa síl.“

Michálik o tom, že pumy sa dokázali vrátiť do zápasu a dvakrát stiahnuť dvojciferné manko: „Toto je obrovské pozitívum, pretože v predchádzajúcich zápasoch, proti Čajkám a na turnaji v Trutnove, s týmto bol problém. Strácali sme sebavedomie, pôdu pod nohami, boli sme frustrovaní, a toto sa zmenilo. Možno je to aj príchodom Milice Deury, ktorá dáva aj ostatným hráčkam väčšiu istotu. V tomto treba hľadať veľké pozitíva.“

Laura van Dalen, kapitánka Slávie: „Náš výkon hodnotím veľmi pozitívne, napriek tomu, že sme prehrali. Veľa informácií sme o tom družstve nemali. Podľa toho sa vyvíjal aj náš začiatok, ktorý bol rozpačitý. Možno to bol rešpekt, možno to bola nováčikovská nervozita. Ale dokázali sme sa vrátiť do hry. Je polčas, sme mínus jedna, takže ideme do Grécka zabojovať o lepší výsledok a víťazstvo. Naša súhra, aj s legionárkami, sa zlepšuje. Možno nám ešte bude trvať nejaký tréning, zápas, aby sme sa úplne zohrali. Ale je to stále lepšie a lepšie. Ja som rada, že prišla Milica Deura. Myslím si, že to povýši našu hru. Atmosféra bola podobná ako v poslednom domácom zápase minulej sezóny, keď sme hrali s Košicami, možno o kúsok ešte lepšia. Hala bola oveľa plnšia, atmosféra neskutočná a ja som rada, že sme dokázali fanúšikom, aj vďaka nim, odovzdať takýto výkon.“

Michaela Grigerová, rozohrávačka bystrických púm: „Aj napriek tomu, že do zápasu sme nevstúpili ideálne, lebo v prvej štvrtine sme sa ťažšie rozbiehali, tak si myslím, že sme urobili dobrý dojem, dobrý výsledok. Viaceré z nás určite pociťovali nervozitu, lebo sme ešte nehrali zápas na takejto úrovni, takže aj to zohralo rolu. Aj napriek dvom častiam zápasu, kedy sme prehrávali o desať bodov, sme sa dokázali dotiahnuť a nevzdávali sme sa. Atmosféra bola úžasná. Chceme poďakovať všetkým fanúšikom, že prišli a podporili nás aj v tých ťažších momentoch, keď sme prehrávali. Mrzí ma, že nám ten záver nevyšiel, ale nevešiame hlavy, ideme do Grécka zabojovať o víťazstvo. Dúfam, že prídeme s výhrou, minimálne o dva body.“

Nina Janštová, pivotka Slávie, 13 bodov, 10 doskokov a 2 bloky: „Zo začiatku to bolo pre nás ťažšie, potom sme sa do toho dostali a vyrovnali. Dokázali sme sa vrátiť do zápasu, lebo sme pritlačili v obrane, zvýšili agresivitu a padli nám aj strely. Zápas bol pre mňa náročný, pociťovala som to hlavne na začiatku, potom to už bolo v pohode. Zápas bol pre mňa dobrý aj v tom, že som sa mala čomu priučiť. Atmosféra bola výborná, musím pochváliť fanúšikov. Pridalo to aj na adrenalíne, že keď sme dali kôš, tak fanúšikovia povzbudzovali, čo nám dodalo takú väčšiu motiváciu do ďalších bodov.“

Marios Despotakis, tréner Eleftherie Moschatou: „Zápas bol veľmi náročný, s čím sme počítali, lebo Bystrica je veľmi dobrým tímom. Dnes to bol len prvý polčas tohto dvojzápasu, teraz si oddýchneme a pripravíme sa na ten druhý. Bystrica má niekoľko silných zbraní, dobré hráčky. My sme sa snažili zastaviť ich akcie, niekedy sa nám to darilo, niekedy nie. Je to veľmi náročná kvalifikácia, s dvomi dobrými družstvami. Myslím si, že ľudom sa musí náš dvojzápas páčiť. Dúfam, že budeme mať doma ďalší dobrý zápas v ofenzíve, opäť vyhráme a postúpime do skupinovej fázy.“

KeKe Calloway, rozohrávačka Eleftherie Moschatou, 23 bodov: „Bol to naozaj tesný zápas. Oba tímy tvrdo bojovali. Našťastie, vzišli sme zo zápasu ako víťazný tím, ale opäť, oba tímy bojovali a bol to veľmi dobrý zápas. Rozhodujúce bolo to, že v tretej štvrtine sme dokázali opäť bodovo odskočiť, súperkám sa síce podarilo opäť znížiť, ale udržali sme vedenie, čo nám pomohlo. Taktiež Brittany nám pomohla svojím výkonom. Ja som sa cítila dobre, padlo mi pár striel, ale v defenzíve som mohla hrať lepšie. Samozrejme, vždy môžete hrať lepšie, ale celkovo si myslím, že som hrala celkom dobre.“

FIBA Eurocup – kvalifikácia – 1. zápas – štvrtok 06.10.2022 – ŠH Dukla na Štiavničkách

Slávia Banská Bystrica – Eleftheria Moschatou 71:72 (12:20, 29:31, 51:55)

Štvrtiny: 12:20, 17:11, 22:24, 20:17. Rozhodovali: Tomic (CRO), Lapanović (SVN), Meszaros (HUN). Diváci: 456

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 22, Deura 16, Mandić 14, Janštová 13, Grigerová 1 (van Dalen 5, Holíková 0, Kaliuzhna 0)

Zostava Eleftheria Moschatou a body: Calloway 24, Brewer 18, Karakasidou 9, Stoupa 7, Stamati 3 (Zelivanski 8, Mylonaki 3, Natskou, Bajrovic)

TH: 17/24 – 11/13, trojky: 6/21 – 7/25, fauly: 13 – 19, doskoky: 44 – 39, asistencie: 13 – 15, zisky: 7 – 8, straty: 15 – 11, bloky: 2 – 3, streľba z poľa: 24/60 (40 %) – 27/70 (39 %). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Odveta sa odohrá vo štvrtok 13. októbra od 19.00 h v Aténach.