Hokejisti Banskej Bystrice privítali v piatok podvečer na svojom ľade posledný tím tabuľky, ktorým boli pred stretnutím hráči trenčianskej Dukly. Napriek pozícii favorita sa „baranom“ nepodarilo naplniť papierové predpoklady a Trenčanom podľahli po nepresvedčivom výkone tenisovým výsledkom 0:6.

Banskobystričania nastúpili do zápasu bez svojho najlepšieho strelca Troocka a jeho absencia bola v prvej tretine pre domáci tím citeľná. Prvý zaujímavý moment ponúkol Bačik, ktorý na konci 2. minúty pekne a čisto zasiahol Krajčoviča. V 5. minúte sa tvrdou ranou prezentoval skúsený Tomáš Starosta, jeho pokus však mieril iba do pripraveného Rahma. Presne v polovici úvodnej tretiny sa prvýkrát menilo skóre zápasu, hostia v početnej výhode nepotrebovali veľa času a po zakončení Flicka sa k odrazenému puku dostal autor gólu Čacho. V 13. minúte mohol odpovedať Gašpar, jeho bekendový pokus však nemal potrebnú razanciu. V závere prvej dvadsaťminútovky sa ešte v sľubných šanciach ocitol Bíreš, no gól z toho nebol a do kabín tak odchádzali spokojnejší Trenčania.

Domáci odštartovali druhú tretinu pokračujúcou presilovkou, počas ktorej sa po práci Gašpara dostali k zakončeniu Kabáč a po ňom aj Bíreš, no bez gólového efektu. V 25. minúte išli Trenčania do dvojgólového vedenia, Sloboda našiel v dobrej pozícii Petráša a ten pohotovou strelou prekonal Rahma. O niečo vyše pol minúty mohol vrátiť svoj tím do zápasu Björkung, ktorý však nezúžitkoval výzvu od Kontosa. Švédsky obranca mal príležitosť aj v 34. minúte, pohotovo však zasiahol LaCouvee.

V 36. minúte sa po ataku na Petráša ocitla na trestnej lavici rovno dvojica „baranov“, konkrétne Sukeľ a Bača, ktorí ponúkli hosťom početnú výhodu o dvoch hráčov. Počas nej sa do streleckej listiny zapísal obranca Pietroniro, ktorý využil poskytnutý čas a priestor na prekonanie Rahma. Po tomto góle reagovala lavička domácich, ktorá poslala do brány Belányiho, čím chceli dodať mužstvu potrebný impulz. Ten však v druhom dejstve neprišiel a Trenčín tak vyhrával pod Urpínom trojgólovým rozdielom.

Napriek snahám hráčov HC ’05 o vrátenie sa do zápasu, hostia v tretej tretine umne kúskovali hru a v 43. minúte dokonca pridali ďalší gól, ktorý však po preverení u videorozhodcu nebol uznaný. To však nevzalo Trenčanom vietor z plachiet a už tri minúty po tomto verdikte skutočne pridali štvrtý gól. Svoj oduševnený výkon korunoval druhým gólom v zápase Petráš, ktorý bekendovým zakončením prekvapil Belányiho.

Banskobystričania pôsobili odovzdaným dojmom, no sporadicky si vypracovali dobré šance, ktoré však neskončili v sieti. O zníženie sa mohli postarať Jendek, Tamáši či Luža, no domácim to nebolo súdené. Naopak, hosťom už vychádzalo prakticky všetko a na začiatku 57. minúty pridali aj ďalší gól, keď sa do streleckej listiny zapísal Flick. A aby toho nebolo málo, 69 sekúnd pred záverečnou sirénou stanovil konečné skóre zápasu na 0:6 útočník Marek Sloboda. Trenčania tak po zodpovednom a takticky zvládnutom zápase uštedrili „baranom“ nepopulárneho „kanára“.

Šimon Petráš, HK Dukla Trenčín: „Potrebovali sme takýto zápas. Myslím, že sme celých šesťdesiat minút hrali dobre a som veľmi rád, že sme to takto zvládli a brankár vychytal čisté konto, čo mu určite pomôže. To, že my sme dali šesť gólov, sa už dlho nestalo. Vyšli nám presilovky, v ktorých sme dali štyri góly, čo je veľmi dôležité a takto musíme pokračovať ďalej. Môžem povedať, že mne osobne to tam celkom padá, robím stále to isté a verím, že to takto bude pokračovať. Bez debaty to bol náš najlepší výkon v sezóne. Brankár nás podržal a my sme mu tiež pomohli, že sme pridali ďalšie góly a nebol z toho na konci nervák.“

Rob Flick, HK Dukla Trenčín: „Bol to dobrý výkon v podaní celého tímu. Nastúpil som na prvý zápas za Trenčín a celý tím sa javil byť skutočne silný. Brankár Lacouvee bol fantastický, obrana hrala jednoducho a dobre sme bránili modrú čiaru. Bystričanom sme to sťažili ako sa len dalo a neumožňovali sme im veľa čistých šancí. V závere sme mali potrebné šťastie. Prvé zápasy bývajú náročné, v pozadí cítiť, že všetky oči sú na mne. Potešilo ma, že sa mi darilo. Spoluhráči mi to však svojou skvelou hrou výrazne uľahčili. Mali sme kvalitné presilovky, hrali sme jednoducho a rýchlo sme posúvali puky. Pri mojom góle odviedol dobrú prácu Viliam Čacho, ktorý ma našiel a ja som už len musel poslať puk do brány.“

Alex Výhonský, HC ’05 Banská Bystrica: „Tak k výsledku 0:6 asi nie je čo dodať. Mali sme dobrý štart, no následne sme prestali hrať našu hru. Súper využil šance a my nie. Opäť využili presilové hry, na ktorých si vytvorili náskok a potom sa to už dobiehalo… ja by som to dnes asi zhrnul tak, že chýbala tomu šťava, nejaká emócia. Chce to viac energie a aj keď tam boli aj nejaké dobré fázy, tak to proste nestačí a musíme sa viac tlačiť do brány. Asi sme dostali potrebnú facku, neviem ani ako to vyjadriť. Mužstvo vyzeralo pripravené, tri zápasy sme bojovali a ukázali sme srdce, charakter a že vieme hrať. Zajtra začína nový deň a dnešok treba hodiť za hlavu a sústrediť sa na ďalší zápas. V druhej tretine sme mali 10-12 minút, kedy sme mali dobrú hru, držali sme sa na puku a robili sme to, čo sme mali. Následne prišli vylúčenia a potom sa to prelomilo. Takto nemôžme hrať doma. Aj keď je stav aký je, treba hrať srdcom, jazdiť, zrážať sa.“

Tipos extraliga – 7. kolo – piatok 07.10.2022 – Tipsport aréna – B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 0:6 (0:1, 0:2, 0:3)

Góly: 10. Čacho (Flick, Pietroniro), 25. Š. Petráš (M. Sloboda, Hlaváč), 36. Pietroniro (Thelin), 46. Š. Petráš (Čacho, LaCouvee), 57. Flick, 59. M. Sloboda (Čacho, Flick). Rozhodovali: Moller, Krajčík – Hajnik, Vyšný – Jonák. Diváci: 1983

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Björkung, Bačik, Luža, Holenda, Frídel, Ďatelinka, Ganz – Gašpar, Kontos, Bíreš – Bača, J. Sukeľ, Gabor – Urbánek, Tamáši, Kabáč – Výhonský, Sojka, Jendek

Zostava HK Dukla Trenčín: LaCouvee (Borák) – Ozols, Nemčík, Pietroniro, Ulrych, Martiška, Starosta, Hlaváč – Petráš, Čacho, Sloboda – Thelin, Flick, Hudec – Belluš, Sojčík, Krajčovič – Stahoň, Gaťár, Vaňo

12 HK DUKLA Trenčín 7 2 0 0 0 5 18:28 6

Šancu na reparát budú mať banskobystrickí hokejisti už v nedeľu 9. októbra, keď na vlastnom ľade privítajú hráčov Liptovského Mikuláša. Úvod zápasu je naplánovaný na 16.00 h.