Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v sobotu 15. júla na Štiavničkách v prípravnom zápase porazili rozdielom triedy druholigový Liptovský Mikuláš. Nielen o predposlednom letnom prípraváku Dukly hovoril po zápase tréner Michal Ščasný, kapitán Róbert Polievka a letná posila Tibor Slebodník.

V základnej zostave Dukly sa objavil už aj Róbert Polievka a Martin Rymarenko. Prvú šancu zápasu si už v prvej minúte vypracovali hostia, keď sa do nebezpečnej pozície dostal Naftali, ktorý ale minul pravú tyč brány domácich. Bystričania mohli otvoriť skóre v 7. minúte po výbornej akcii. Polievka vysunul na pravé krídlo Lukáša Migaľu, ktorý poslal z prvej ideálny prízemný center pred bránu, kde ale Rymarenko prvým dotykom trafil ľavačkou len brankára Liptákov.

V nasledujúcich minútach musel Matúš Hruška riešiť hlavičku Trabalíka cez Samuela Svetlíka z blízkosti pravej tyče a prudkú ranu Teplana z priameho kopu približne z 25-tich metrov. Brankár Dukly zasahoval opäť v 28. minúte, keď sa lopta po centri Iseniho zo štandardky sprava dostala až k Erikovi Jendrišekovi, ktorý pálil osamotený z ľavej strany šestnástky. V úvodnej polhodine boli v ofenzíve nebezpečnejší hostia.

Ďalšie zaujímavé situácie patrili kapitánovi Dukly. Polievka v 34. minúte prešiel kolmo na os ihriska na pravú stranu pokutového územia, kde naznačil strelu, ale jeho zakončenie ľavačkou po zaseknutí si obrancu už bolo málo razantné a gólmanovi hostí Vajsovi nenarobilo problémy. V 37. minúte sa už ale Polievka gólovo presadil, keď sa k nemu dostala lopta po rohu z ľavej strany a jeho prízemná strela z prvej z hranice šestnástky prešla cez viacero tiel až k ľavej tyči brány Liptovského Mikuláša – 1:0.

V závere prvého polčasu mohli zverenci trénera Michala Ščasného zdvojnásobiť svoje vedenie, keď stopér hostí Štrba netrafil center zľava od Timoteja Záhumenského, ale Adam Hanes po Rymarenkovom priťuknutí zblízka minul bránu. Krátko po zmene strán sa už Dukle podarilo zvýšiť na 2:0. Gólman Liptovského Mikuláša fauloval v šestnástke striedajúceho Enza Acostu a penaltu premenil s prehľadom Polievka.

Kapitán Dukly mohol skompletizovať hetrik po hodine hry, keď prešprintoval posledného brániaceho hráča hostí po prienikovej prihrávke Acostu a sprava trafil bližšiu tyč. Krátko na to predviedol Polievka svoje majstrovstvo, keď si na pravej strane pokutového územia jasličkami vychutnal obrancu súpera a prihral pred bránu, kde Rymarenko ešte priťukol Záhumenskému, ktorý ale trafil brániaceho hráča.

Hráči Dukly v 73. minúte pobavili desiatky prítomných divákov nádhernou akciou. Gabriel Demian vysunul skvelou prihrávkou do úniku Joãa Guimarãesa, ten išiel sám na brankára, ale prihral ešte vpravo Davidovi Depetrisovi, ktorý si ešte zasekol hráča stojaceho pred bránkovou čiarou a vrátil nezištnú prihrávku pred odkrytú bránu spoluhráčovi z Brazílie – 3:0.

Hostia ešte v 85. minúte skorigovali na 3:1, keď lopta po centri sprava prešla na zadnú tyč k presne hlavičkujúcemu Lehotskému. Dukla ale predsa len vyhrala rozdielom triedy, keďže už o pár desiatok sekúnd neskôr Depetris vypálil z ľavej strany šestnástky, a bola to strela parádna, keďže lopta zapadla do horného rohu od vzdialenejšej tyče brány Liptákov – 4:1.

Zverencov trénera Ščasného čaká ešte jeden prípravný duel. V generálke na ligovú sezónu privítajú v piatok 21. júla druholigovú Petržalku. Prvý súťažný zápas odohrajú v piatok 28. júla, keď o 20.30 h privítajú v stretnutí 1. kola Niké ligy v derby Podbrezovú. MFK Dukla spustí v pondelok 17. júla predaj permanentiek na sezónu Niké ligy 2023/2024. Viac informácií nájdete na tomto linku.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „Výsledok je aký je. Stále sme mohli dať viac gólov, hlavne v druhom polčase sme na to mali šance. Ja som hlavne rád, že sa nik nezranil, lebo ten zdravotný stav nie je ešte úplne ideálny. Čakáme ešte, kým sa uzdraví „Gody“ (Boris Godál) a Ľubo Willwéber, s nimi to zas bude o inej sile. Som rád, že mladí hráči ukázali svoj potenciál, napríklad aj „Svetlo“ (Samuel Svetlík), ktorý nehral na svojom poste. Pokiaľ ide o hráčov na skúške, tak o Enza Acostu mám záujem, určite bude prínosom, aj keď ešte potrebuje potrénovať, lebo v Taliansku hral v inej intenzite, ale potenciál má. V hre sú ešte nejaké príchody počas budúceho týždňa. Edmundovi Johnovi (hral prípravný zápas proti Brnu) skončili víza, takže sa musel vrátiť, ale budeme ho riešiť tiež, lebo je to hráč, ktorý má niečo iné. Pokiaľ ide o mladých hráčov, tak je to iba o nich, ako budú robiť. Čaká nás masaker sezóna, bude sa hrať o život, takže budeme v inej situácii ako na jar, keď sme boli zachránení a mohli sme dať priestor aj dorastencom. Ako hovorím, bude to len o nich, či si vybojujú miesto na ihrisku.“

Róbert Polievka, kapitán MFK Dukla: „Myslím si, že to bol dobrý zápas. Boli vidieť ešte taktické nedostatky, ale myslím, že to bolo tým, že nám ešte chýbali dvaja stopéri. Museli sme to lepiť, ale chalani si svoje miesto zastali. Sme v príprave, mali sme tento týždeň ľahšie tréningy, chalani sa potrebovali dať dokopy. Ale myslím si, že je to na dobrej ceste, aby sa to mužstvo nejakým spôsobom vyformovalo. Stále máme ešte čas, aby sa tie detaily doladili a poprípade nejaký hráč ešte doplnil káder. Hralo sa mi trochu ťažšie, ešte je cítiť ten dvojtýždňový výpadok, že tá dovolenka bola trošku lenivejšia, ale za tie dva týždne sa to dá ešte dotrénovať. Je to viac-menej o tej kondícii. Pokiaľ ide o moju budúcnosť, tak som pripravený na obe varianty, a to je pre mňa dôležité. Neviem, či ešte nejaká ponuka príde, ale niečo je rozrobené. Ak to má vyjsť, tak musia byť spokojné všetky strany. Som pripravený na všetko, ale momentálne som tu a budem bojovať za ten klub, v ktorom budem. Momentálne je to Dukla. Nič konkrétne na stole nie je, všetko je len v štádiu rokovaní, ale tých možností je viac. Potrebujem byť ale plne koncentrovaný, lebo pokiaľ nebudem plne koncentrovaný na futbal, tak zo mňa nebude nič.“

Tibor Slebodník, letná posila MFK Dukla: „V prvom polčase sme sa ešte trochu hľadali, ale súper má veľkú kvalitu na to, že hrá druhú ligu, aj keď v minulej sezóne hral ešte prvú. Čiže ukázali, že stále majú kvalitu. V druhom polčase to už bolo lepšie, už sme tam dali tri góly. Máme na čom pracovať, ale myslím si, že to bol dobrý výkon z našej strany. Systém je pre mňa nový, ale trénujeme ho, snažím sa ho pochopiť. S chlapcami vychádzame celkom fajn, som tu ešte nový, stále sa spoznávame, ale partia je dobrá. Teším sa na nové výzvy a som rád, že som tu. V Žiline neboli veľmi dobré vzťahy, tak sme sa dohodli, že ukončíme spoluprácu. Nakoniec mi volal pán tréner Ščasný a dohodli sme sa. Teraz som tu, podpísal som kontrakt na tri roky a som šťastný, že môžem reprezentovať Banskú Bystricu.“