Futbalisti banskobystrickej Dukly odohrali v sobotu 15. októbra ďalší domáci zápas, keď o 18.00 h privítali na Štiavničkách v stredoslovenskom derby mužstvo MFK Žilina.

Skóre stretnutia sa menilo už v 7. minúte, keď si Roland Galčík vytvoril pred pokutovým územím domácich palebnú pozíciu a výstavnou strelou z osi ihriska do pravého horného rohu Hruškovej brány poslal Žilinu do vedenia – 0:1. „Bol som pred šestnástkou v súboji jedna na jedna, podarilo sa mi nachvíľu uvoľniť sa, a tá strela mi skutočne sadla, za čo som rád,“ doplnil opis gólovej situácie Galčík. O niekoľko desiatok sekúnd na to centroval Róbert Polievka z pravej strany a brankár hostí Marek Teplan musel vyškrabať loptu spod brvna. V 14. minúte zrýchlil skvele po pravom krídle Adrián Slávik, ktorý poslal do šestnástky dobrý center a Matej Franko hlavičkou mierenou do spodnej časti brány prinútil Teplana zasiahnuť.

V 22. minúte pohrozili domáci po rohovom kope z ľavej strany, keď sa lopta dostala v pokutovom území k Jakubovi Uhrinčaťovi, ktorého strelu však jeden z brániacich hráčov hostí vytesnil na roh. Vzápätí na opačnej strane ihriska predviedol svoje strelecké schopnosti Galčík, ktorý opäť vypálil spoza šestnástky, tentokrát viac sprava, a trafil brvno.

Dukla bola blízko k vyrovnaniu v 32. minúte, keď sa lopta v pokutovom území odrazila k voľnému Faškovi, ale ofenzívny stredopoliar domácich trafil v tutovke len v strede brány stojaceho brankára Žiliny. V 45. minúte mali Bystričania k dispozícii štandardku z pravej strany, a to z pozície, z ktorej sa väčšinou centruje. Michal Faško však prekvapil brankára Teplana aj obranu hostí priamou a presnou strelou k vzdialenejšej tyči – 1:1. „Snažil som sa hlavne trafiť bránu, asi to pred ním nejak padlo. Pri tej prvej strele som to mohol riešiť na dva dotyky, trafil som ho do stredu. Pri tej druhej strele som mal možno viac šťastia,“ opísal Faško.

Aj po zmene strán sa bolo na čo pozerať. V 51. minúte trafil Franko hlavičkou brvno po Polievkovom rohu z pravej strany. V 53. minúte zas Franko zviedol bežecký súboj na hrote útoku a tiesnený vypálil do bočnej siete. Ľubomír Willwéber krátko na to zastavil nedovolene pred šestnástkou domácich Galčíka, ktorý aj priamy kop z výbornej pozície zahral a vystrelil tesne nad brvno. Hra sa následne presunula na opačnú stranu ihriska, kde sa v šanci v pokutovom území ocitol Faško, ale vystrelil len vysoko nad bránu šošonov.

V 65. minúte sa dostal do šance aj Polievka, keď sa snažil uniknúť poslednému brániacemu hráčovi Žiliny a strelou po trávniku tesne minul ľavú tyč Teplanovej brány. Žilinčania takmer skórovali po druhýkrát v 69. minúte, keď si ich najlepší strelec Dávid Ďuriš prebral loptu na ľavej strane šestnástky a zakončením po trávniku trafil vzdialenejšiu tyč.

Dukla v 74. minúte zatlačila Žilinu tromi rohmi v krátkom slede. Po treťom z nich vrátil Uhrinčať loptu pred bránu, kde striedajúci Martin Rymarenko zakončil efektnými nožničkami tesne nad brvno. Vyše tritisíc divákov na Štiavničkách jasalo po druhýkrát v 82. minúte. Záhumenský prihral po brejku z ľavej strany pred bránu, kde sa Polievka najprv pri prebratí lopty pošmykol, no hneď sa postavil na nohy a pohotovo upratal loptu po trávniku do siete – 2:1. „Videl som Tima, a keď už dával hore hlavu, tak som sa snažil čo najrýchlejšie zbaviť protihráča, aby som to nejak umiestnil ľavou nohou. Nevyšlo mi to ľavou, vyšlo to pravou, takže som rád. Je jedno ako, padlo mi to tam, vyhrali sme, ten gól mal cenu zlata a ideme ďalej,“ povedal k víťaznému gólu Polievka. V závere stretnutia si už zverenci trénera Michala Ščasného tesné vedenie postrážili, a do tabuľky si tak pripisujú tri body.

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „Najprv by som chcel povedať, že z posledných dvoch zápasov sme mali získať štyri body, pretože na konci predchádzajúceho stretnutia doma s Trnavou za stavu 0:1 sa mala pískať tisícpercentná penalta, keď Ristovski fauloval nášho hráča. Rozhodca Smolák stál od tejto situácie päť metrov a nepískal. Napokon sme prehrali vlastným gólom 0:2. Týždeň po tom zápase to už môžem povedať. Pokiaľ ide o zápas so Žilinou, vedeli sme, ako hrá súper, akým systémom sa prezentuje. Chceli sme hostí brániť vysokým pressingom, aby nemali priestor na rozohrávku na rýchlych a šikovných hráčov vpredu a v strede poľa. Chceli sme eliminovať riešenie situácií v boxe vysokým pressingom, čo sa nám darilo. Hrali sme agresívne a vo vysokom tempe, chalani duel odmakali, za čo by som im chcel poďakovať. Celkovo sme si vytvorili viac šancí a zaslúžene sme vyhrali.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly a strelec víťazného gólu: „Fantázia. My sme dnes vyhrali zápas aj emočne. To bolo vidno, že sme si šli za svojim a bolo asi jedno, kto proti nám stojí. Obzvlášť tým, že to bolo derby, sme boli nastavení v hlavách tak, že aj keď sme dostali gól, tak nás to ešte viac nakoplo. Ja som naozaj veľmi šťastný za túto kabínu, pretože sme ukázali to, čím sa chceme zdobiť celú sezónu. Takto som ti to predstavoval, keď sme boli v druhej lige, že presne kvôli takýmto zápasom chceme do tej ligy postúpiť. Je to radosť, pre tých ľudí to hráme, hráme to pre vás, pre všetkých. Je to pre nás vďaka za to, čo robíme, a čo sme tie roky predtým robili. Som rád, že tu môžem byť.“

Michal Faško, strelec prvého gólu Dukly: „Žiline sme mali čo vracať, dostali sme tam štvorku, takže o to viac to chutí. Myslím si, že sme mali dobrý úvod, ale Galčík to krásne trafil. Potom sme sa trošku hľadali, ale mali sme tam náznaky, získavali sme lopty. Aj ja osobne som to dobre neriešil, mal som tam aj ja obrovskú šancu, mohol som vyrovnať skôr. Pomohol nám gól do šatne, lebo mali sme výborný druhý polčas, hlavne ten úvod, ale paradoxne, mohli sme inkasovať, Ďuriš tam nastrelil tyč, mohlo to dopadnúť trošku nespravodlivo. Nakoniec sme išli šťastiu naproti, ale asi zaslúžené víťazstvo.“

Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina: „Vedeli sme, že nás čaká náročný zápas. My sme do zápasu dobre vstúpili, viedli sme. Potom sa striedali príležitosti na oboch stranách. Dobre sme bránili, mali sme solídne zisky lôpt. Mohli sme ísť do rýchlych prechodov do útoku, ale riešili sme tieto situácie zbrklo. Potom prišla nepresnosť na naše kopačky, dostavili sa aj straty lôpt a súper mohol ísť do dobrých možností. Polievka si s takýmito situáciami vedel poradiť. Inkasovaný gól zo štandardky násna konci polčasu mrzel. Nechcem chodiť okolo horúcej kaše, ale brankár by si mal s takouto strelou poradiť, pokryť svoju stranu. V druhom polčase sme prespali jeho začiatok, mali sme asi iba jednu vyloženú šancu, keď sme trafili tyč. Súper potom skvele a skúsene zápas dohral. Tlačil na nás, predčil nás vo viacerých herných činnostiach. Dukla mala vo finále viac šancí a zaslúžene vyhrala.“

Roland Galčík, strelec gólu Žiliny: „Radšej by som bral tri body ako gól. Nebol to z našej strany až taký dobrý výkon, ale napriek tomu sme si vypracovali dve šance, ktorými sme mohli zlomiť zápas. Bystrica si vypracovala veľa šancí a myslím si, že zaslúžene zvíťazila.“

Marek Teplan, brankár Žiliny: „Dnes som si znova zachytal celkom slušne. Bohužiaľ, dvakrát mi to tam dnes padlo, čo znamená, že sme prehrali. Banská Bystrica hrala dobre, vyhrávala osobné súboje, čo im vyhralo zápas.“

Fortuna liga – 14. kolo – sobota 15.10.2022 – Štadión SNP Štiavničky

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 2:1 (1:1)

Góly: 45. Faško, 82. Polievka – 7. Galčík. ŽK: 54. Willwéber, 60. Záhumenský, 65. Slávik, 70. Ščasný (tréner), 72. Richtárech, 78. Faško, 89. B. Ľupták – 73. Myslovič, 90+. Gidi. Rozhodovali: Kráľovič – Ferenc, Straka – Marsal. Diváci: 3254

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Uhrinčať, Willwéber – Slávik (89. Pišoja), Richtárech (90+. Kupčík), B. Ľupták (89. Gašparovič), Záhumenský – Faško – Polievka (C) (90+. Hanes), Franko (61. Rymarenko)

Zostava MŠK Žilina: Teplan – Rusnák (88. Stojchevski), Leitner, Nemčík (C), Bari – Myslovič, Kopas, Sauer (46. Gidi) – Galčík (67. Kaprálik), Jambor (67. Jibril), Ďuriš

12 14 1 5 8 13 26 -13 8

Futbalisti Dukly sa najbližšie predstavia na ihrisku piatoligového Kežmarku, kde v utorok 18. októbra o 14.30 h nastúpia na stretnutie šestnásťfinále Slovenského pohára. Následne budú hrať rámci Fortuna ligy predstavia v sobotu 22. októbra od 15.00 h v Ružomberku.