Hokejistov Banskej Bystrice čakal v závere týždňa domáci duel proti Popradu. V súboji dvoch tabuľkových susedov sa viac darilo hosťujúcemu celku a Podtatranci vďaka trom gólom dokázali zvíťaziť.

Už úvodné minúty ponúkli vcelku svižný hokej a oba celky sa prezentovali priamočiarym hokejom. Na prelome druhej a tretej minúty sa ocitol v úniku hosťujúci Kukuča, no napokon mu Pavlin v poslednej chvíli nedovoleným spôsobom znemožnil zakončenie a nasledovalo trestné strieľanie. Kukuča však zoči-voči Rahmovi neuspel a pokračovalo sa za bezgólového stavu. Na konci 5. minúty pohrozil Šoltés, o niekoľko sekúnd na to preveril Rahmovu pozornosť Bubela.

Nasledovali príležitosti Sojku, na strane hostí mohol otvoriť skóre Kukuča a zhruba v polovici tretiny pohoreli Urbánek a po ňom aj Gašpar. Na začiatku 12. minúty sa nechal vylúčiť Bíreš, domáci celé dve minúty odolávali tlaku Popradčanov, no napokon krátko po skončení vylúčenia predsa inkasovali – nechytateľnou a presnou strelou sa prezentoval Kotvan. Netrvalo však dlho a bolo vyrovnané, podobnou mincou oplatil popradský gól Ďatelinka, ktorý ihneď po vhadzovaní prestrelil všetko čo mu stálo v ceste. V poslednej minúte prvej tretiny vyskúšal pozornosť Petersa v bráne hostí aj Šoltés, no napokon sa odchádzalo do kabín za nerozhodného stavu.

Prostredná časť hry priniesla smolné momenty na domácej strane, keď „barani“ dvakrát trafili konštrukciu Petersovej brány. V 34. minúte mohol poslať hostí do vedenia Svitana, no z dobrej pozície prestrelil banskobystrickú bránu. Ten istý hráč však o necelé tri minúty na to predsa len rozvlnil sieť, na jeho umiestnenú prudkú strelu nemal Rahm nárok. Domáci nevešali hlavy a do dobrej šance sa dostal Gašpar, na opačnej strane mohli navýšiť vedenie hostí Paločko a po ňom aj Bubela.

Hneď v úvodnej minúte tretej tretiny sa štrikoval do zakončenia Tamáši, pre ktorého bol duel proti Popradu dvestým extraligovým zápasom v drese Banskej Bystrice. Nasledovalo vylúčenie Bokroša a presilovka Banskej Bystrice, počas ktorej bol blízko gólu opäť Tamáši, proti bol dobre chytajúci Peters. Popradčania mali k dispozícii aj ďalšiu presilovú hru, no bez gólového efektu a po nej mohol udrieť v drese Banskej Bystrice Sukeľ, jeho strelu z prvej kryl popradský brankár. Napokon prišla 57. minúta a rozhodujúci úder Popradu, po zakončení Záborského uplatnil svoj dôraz Paukovček, ktorý prepasíroval puk do siete a zároveň tak stanovil skóre zápasu na konečných 1:3. Banskobystričania to síce ešte skúšali v šestici, no zníženie im to neprinieslo a po výhre v Nových Zámkoch zaknihovali tretiu domácu porážku v rade.

Alex Tamáši, útočník HC ’05 Banská Bystrica: „Nemali sme úplne ideálny vstup do toho zápasu, mal som pocit ako by nám nešli nohy tak, ako by nám mali ísť. Koniec koncov, myslím si, že sme odohrali dobrý zápas, súpera sme nepustili do nejakých veľkých, vyložených šancí. V tretej tretine sme dominovali, no nevyužili sme príležitosti, ktoré sme mali. Svoje šance musím premieňať, v presilovke som dostal výbornú nahrávku od Jendeka a z toho musím dávať góly. Čo sa týka môjho 200. zápasu za Banskú Bystricu, nevedel som o tom, prekvapilo ma to. Určite aj potešilo, že to sledujú a že si na mňa spomenuli, takže bolo to také potešenie pre mňa.“

Patrik Svitana, útočník HK Poprad a autor víťazného gólu: „Bol to pre nás naozaj ťažký zápas, ktorý sme chceli zvládnuť a ďakujem, že chalani zabojovali. Povedali sme si v šatni, že tri prehry a dosť, takže dnes to platilo. Zápas náročný, chvalabohu berieme tri body. Góly samozrejme tešia, tvrdou a poctivou prácou sa musíme vrátiť k tomu, aby sme tie zápasy zvládali ďalej. Verím, že to bude dobrý štart, že sa odrazíme. Stavili sme na defenzívu, čo nám dnes platilo. Máme veľa zranených hráčov v obrane, takže aj útočníci sme sa snažili pomáhať.“

Rudolf Jendek, tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Z nášho pohľadu sme od začiatku cítili, že nám nejdú nohy, nemali sme tú agresivitu, ktorú sme mali v Nových Zámkoch. V podstate ten nastavený rytmus tréningov nebudeme cítiť za dva-tri dni, ale treba tomu čas. Po zápase sme chlapcom poďakovali za výkon, lebo bojovnosť tam určite bola, ale ako hovorím chýbal nám nejaký ten krôčik. Musíme dať hlavy hore a pripraviť sa dobre na utorok, kde by sme potrebovali získať body. Následne máme v podstate týždeň a pol na to, aby sme si nastavili veci tak, ako potrebujeme my. V presilovkách sme sa dostali do dobrých šancí, treba to naozaj využiť. Trochu nám chýba kľud v koncovke, ale po tom, čo sa udialo sa nedivím. Potrebujeme chvíľu času na to, aby sa to upratalo. Myslím, že sme Poprad prestrieľali, nebolo tam toľko šancí z ich strany. Vo finálnej fáze to musí byť rýchlejšie a bude to úspešnejšie.“

Martin Hrnčár, tréner HK Poprad: „Konečne sme zvládli zápas na výbornú, čo sa týka výsledku. Určite si ľudia všimli, že sme pomenili pár vecí, ale jednoducho z tých problémov, ktoré sme mali, sme museli hrať účelný hokej s dobrou defenzívou. Potrebovali sme sa vrátiť k víťazstvám a veriť určitým veciam. Bolo tam strašne veľa obetavosti a konečne kopu dobrých vecí v obrannom pásme. Zvládali sme výrazne lepšie aj to, že sme neboli vylučovaní, čo bolo pre nás alfou-omegou. Myslím, že sme boli vylúčení len raz, čo je pre nás veľké plus. Rátajú sa víťazstvá, som rád, že chalani zabrali. Stálo nás to veľa, znovu sme prišli o dvoch hráčov a musíme sa s tým vysporiadať. Verím, že ich absencie budú na krátku dobu.“

Tipos extraliga – 10. kolo – nedeľa 16.10.2022 – Tipsport aréna Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Poprad 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Góly: 14. Ďatelinka (Urbánek) – 14. Kotvan (Yogan, Bokroš), 37. Svitana (Mlynarovič), 57. Paukovček (Záborský, Yogan). Rozhodovali: Baluška, Jobbágy – Hajnik, Kacej – J. Konc st., vylúčení na dve min.: 2:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 1983

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Pavlin, Bačik, Björkung, Luža, Holenda, Ďatelinka, Frídel – Bíreš, Kontos, Kabáč – Šoltés, Tamáši, Jendek – J. Sukeľ, Urbánek, R. Gašpar – Výhonský, Sojka, Gabor

Zostava HK Poprad: Peters (Valluš) – Brincko, Drgoň, Meliško, Bokroš, M. Mešár, Kotvan, Dlugoš, Nahalka – Záborský, Skokan, Yogan – Matej Paločko, Mlynarovič, Svitana – M. Suchý, Bubela, Kukuča – S. Petráš, Paukovček, Valigura

12 HK DUKLA Trenčín 10 2 1 0 0 7 22:35 8

Najbližší zápas odohrajú zverenci trénera Jendeka už v utorok 18. októbra, keď v predohrávke 11. kola privítajú pod Urpínom hráčov Košíc. Stretnutie je na programe o 18.00 h a vstupenky si môžete zaistiť v predstihu prostredníctvom online predpredaja na tomto odkaze.