Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v sobotňajšom stretnutí 4. kola skupiny o titul Fortuna ligy zdolali doma na Štiavničkách FC Spartak Trnava.

Už od úvodu stretnutia boli strelecky aktívnejší hostia. V 3. minúte hlavičkoval Marek Ujlaky po rohu Martina Bukatu z pravej strany vedľa pravej tyče brány Dukly. V 5. minúte natiahol gólmana domácich Matúša Hrušku strelou spoza šestnástky Milan Ristovski. Dukla pohrozila v 10. minúte, keď Marián Pišoja dostal od Róberta Polievku loptu na pravé krídlo, v pokutovom území si zasekol Sebastiana Kóšu, ale slabšou, ľavou nohou sa trafil len do náruče brankára Trnavy Martina Vantrubu. V 14. minúte musel Hruška opäť zasahovať, keď sa pred pokutovým územím dostal k lopte Bukata, ktorý prudko vystrelil. O približne 10 minút neskôr si po štandardke hostí vylepšil pozíciu v šestnástke Kyriakos Savvidis, ktorého pokus zblokoval na roh Ľubomír Willwéber.

Bystričania takmer išli do vedenia z ničoho nič v 28. minúte, keď Andrija Balić prihral na pravé krídlo Pišojovi, ktorý odcentroval pred bránu a pri odkope na rohový kop si Kristián Koštrna skoro dal vlastný gól. Ďalšiu nádejnú príležitosť mala Dukla po polhodine hry, ale Polievka z priameho kopu približne z 20-tich metrov trafil len jednu z hláv v trnavskom múre. Zverenci trénera Michala Ščasného, ktorý sa po dvojzápasovom treste vrátil na lavičku Dukly, boli v rámci prvého polčasu azda najbližšie ku gólu v 39. minúte. Balić našiel fantastickým centrom v šestnástke Mateja Franka, s ktorého hlavičkou si ale Vantruba poradil. Ešte pred prestávkou musel striedať zranený ľavý krajný hráč domácich Adrián Slávik.

Prvá vážnejšia šanca druhého polčasu patrila Dukle. V 54. minúte Polievka nasadil na pravej strane šestnástky jasle Romanovi Procházkovi, uvoľnil sa a z úrovne bránkovej čiary prihral pred bránu, ale tiesnený Franko na bližšej tyči trafil obrancu Trnavy. Krátko na to sa na hrote útoku ocitol s loptou striedajúci Timotej Záhumenský, ktorý ale z hranice pokutového územia prestrelil bránu. Po hodine hry predviedli Bystričania rýchlu a nebezpečnú akciu. Willwéber nakopol loptu na pravú stranu, kde Pišoja vyhral hlavičkový súboj a následne po výmene lopty s Polievkom poslal kapitána Dukly na ľavé krídlo. Slovenský reprezentant ale trafil len bočnú sieť pri bližšej tyči.

Spartak sa v druhom polčase nedostával do koncovky tak často ako v prvom. V 67. minúte sa aj ocitol v dobrej pozícii na ľavej strane šestnástky Dukly Samuel Štefánik, ale strela mu vôbec nesadla a minul bránu. Krátko na to zas poslal loptu vedľa brány domácich akrobatickým zakončením Ristovski. Ostatné akcie Trnavy zastavovala dobre pracujúca defenzíva banskobystrického tímu. V 71. minúte mohol prelomiť bezgólový stav Balić, ktorý si v pokutovom území našiel odrazenú loptu a vypálil prudko aj presne, ale Vantruba podržal Spartak.

V 73. minúte sa už vyše tritisíc prítomných divákov dočkalo. Hráči Dukly dostali loptu do pokutového územia, kde dobre zapracoval Pišoja a k lopte sa dostal Balić, ktorý si skvele vylepšil palebnú pozíciu a prízemnou strelou prekonal Vantrubu – 1:0. Netrvalo dlho a Trnava mala k dispozícii penaltu, keď sa previnil, inak dobre hrajúci, Jakub Uhrinčať. Koštrna sa ale pri pokutovom kope pošmykol a poslal loptu mimo Hruškovej svätyne. V 85. minúte mohol vyrovnať Bukata, ktorý ale vo vnútri šestnástky v páde vystrelil len tesne vedľa pravej tyče brány domácich.

Štiavničky sa napokon radovali z gólu aj po druhýkrát. Michal Faško v 90. minúte výborne vysunul na pravú stranu šestnástky Polievku, ktorý sa preštrikoval až pred bránu. Lopta sa následne odrazila k Davidovi Depetrisovi, ktorý po pár minútach na ihrisku zvýšil na 2:0, keď v páde pretlačil loptu za bránkovú čiaru. Dukla si už víťazstvo postrážila. V nadstavenom čase odohral svoje prvé minúty v najvyššej súťaží 18-ročný odchovanec Samuel Svetlík.

Povedali o zápase

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „My sme spokojní. Ja som veľmi rád za chalanov, je to ich víťazstvo. Vedeli sme, že aj pre Trnavu to bude ťažký zápas, lebo cez týždeň hrali pohárový zápas s Trenčínom. Chceli sme preto v druhom polčase vystupňovať našu aktivitu, čo sa nám aj podarilo. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene. Mali sme tam aj viac gólových príležitostí v tom druhom polčase. Je to radosť, byť v tejto šatni. Aj po ľudskej stránke, aj na ihrisku sa chalani veľmi posunuli od leta. Keď porovnám ten prvý zápas v Trnave, kde sme absolútne nezaslúžene vyhrali, a ten dnešný, tak je vidno veľký rozdiel. Ideme ďalej, pripravíme sa na ďalší zápas.“

David Depetris, strelec druhého gólu Dukly: „V prvom rade som rád za víťazstvo, ale budem úprimný, som rád aj za seba. Štyri mesiace som aj trpel, nemal som dobré obdobie, bol som zranený, neabsolvoval som prípravu a sledoval som chalanov, ako makajú na tréningoch. Nie je ľahké, iba sa na to pozerať. Vďaka rodine, fyzioterapeutovi a sebe, že som makal, som veril, že sa dám dokopy a pomôžem mužstvu. Dnes som dostal tri minúty a… Boh vie a vidí všetko, takže mu ďakujem. Stále počúvam, aké dávam góly, ale aj také sa počítajú. Sedemnásť rokov hrám futbal a sedemnásť rokov dávam takéto góly, takže niečo musím mať v sebe. Zápas bol dobrý, obe mužstvá mali situácie. My sme to mohli rozhodnúť skôr. Oni mali šancu z penalty, ale nejakú inú si nepamätám. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene.“

Andrija Balić, strelec prvého gólu Dukly: „Bol to veľmi náročný zápas. Nič iné sme ale ani nečakali. Sme šťastní, vyhrali sme, a to je najdôležitejšie. Mal som niekoľko striel, prvé dve-tri neboli úplne ideálne, ale napokon sa mi jedna podarila. Ako som už povedal veľakrát, nie je dôležité kto dá gól. Dôležité sú tri body vo vrecku, takže sme šťastní.“

Marián Pišoja, hráč Dukly: „Všetci vieme, že Spartak je značka. Vždy treba mať rešpekt pred takýmto mužstvom, ale boli sme vedomí našej sily a išli sme si za tým. Ukázali sme opäť charakter a vpredu obrovskú kvalitu, a to rozhodlo. Pokiaľ ide o moje posledné výkony, tak snažím sa stále na sebe pracovať. Aj počas zimnej prípravy som na sebe pracoval. Možno tá jesenná časť mi až tak nevyšla. Po zime som do toho vbehol najlepšie ako som vedel a som vďačný, že mi to teraz ide a dostal som dôveru. Na kraji ihriska sa cítim dobre, tréneri to asi vycítili. Ja môžem behať koľko chcem, takže to využívam, to je moja silná stránka. Budem behať, kým môžem. Pri prvom góle som sa ako vždy snažil zatvoriť zadnú tyč, teraz som tam bol a vrátil som to „Balimu“ (Andrija Balić), a „Bali“ to zakončil ako on vie.“

Michal Gašparík, tréner FC Spartak Trnava: „Dnes som si pred zápasom hovoril, že keď prehráme, tak ma to až tak nebude mrzieť, lebo dnes máme zlý deň. Ale po tom priebehu zápasu ma to veľmi mrzí. Za stavu 1:0 sme spackali penaltu a potom ešte Bukata mohol dať gól, čiže sme mali dve šance, aby sme vrátili do zápasu. Dnes by sme odtiaľto určite bod brali. Od rána nám vypadávali hráči kvôli covidu a nahromadilo sa to. Celkovo nám kvôli covidu a iným zraneniam vypadlo až desať hráčov. Ďalší hráči tu museli hrať s covidom, s príznakmi. Myslel som si, že to neubehajú, ale nakoniec bol ten zápas relatívne vyrovnaný. Na konci nám možno dochádzali sily, že sme nehrali v takej intenzite, v akej hrávame.“

Kristián Koštrna, hráč FC Spartak Trnava: „Domáci dali dva góly, my nula, čiže asi zaslúžene vyhrali. Bohužiaľ, momentálna situácia bola taká, že sme mali veľa chorých hráčov. Niektorí hrali s chorobou, čiže bolo to náročné. Aj tak sme ale nastúpili v dobrej zostave a odviedli sme maximum, čo sme mohli. Mali sme za stavu 1:0 penaltu, ktorú som zahodil. Mrzí ma to, chcem sa za to ospravedlniť chalanom. Mohol som nás dostať späť do zápasu, a ten zápas by bol asi ešte iný. Terén na bielom bode nebol ideálny a loptu som si postavil tak, aby som sa tomu vyhol, a aj tak som sa šmykol. Pýtal som sa brankára po zápase, že kam by išiel. Išiel by do opačnej strany ako som to chcel kopnúť, čiže asi by bol gól, ale bohužiaľ, šmykol som sa. Mali sme náročný týždeň, hrali sme tretí zápas za šesť dní. Bystrica mala výhodu, že sme boli unavenejší. Ale dali sme zo seba maximum. Dnes to nevyšlo, hlavu hore a ideme ďalej bojovať.“

Fortuna liga – skupina o titul – 4. kolo – sobota 08.04.2023, 18.00 h – Národný atletický štadión na Štiavničkách

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Spartak Trnava 2:0 (0:0)

Góly: 73. Balić, 90. Depetris. ŽK: 63. Gorosito, 75. Uhrinčať48. Oseni. Rozhodovali: Očenáš – Košecký, Kmec. Diváci: 3218.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Gorosito, Willwéber – Pišoja (87. Migaľa), Faško (90.+ Svetlík), Ľupták, Balić, Slávik (45.+ Záhumenský) – Franko (87. Depetris), Polievka (C) (90.+ Káčerík). Tréner: M. Ščasný.

Zostava FC Spartak Trnava: Vantruba – Koštrna, Ujlaky, Kóša, Procházka (C) (78. Iván) – Bukata, Savvidis – Daniel, Oseni (56. Štefánik), De Azevedo – Ristovski. Tréner: M. Gašparík.

6 26 11 4 11 45 47 -2 37

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica sa najbližšie predstavia v Bratislave, kde v nedeľu 16. apríla o 17.30 h nastúpia na stretnutie 5. kola skupiny o titul proti domácemu Slovanu.