Futsalisti MIBA Banská Bystrica prehrali aj druhý zápas štvrťfinálovej série play-off extraligy. Vo štvrtok v hale na Štiavničkách odohrali s Košicami atraktívnu, bojovnú partiu, ale efektívnejší boli napokon hostia. V článku nájdete aj fotogalériu a pozápasové reakcie. Tréner MIBY Martin Majling pridal aj ďakovnú reč, keďže to bol pre neho posledný zápas v pozícii trénera banskobystrických futsalistov.

MIBE chýbal Filip Rafanides, ktorý videl v prvom stretnutí série červenú kartu. Do zostavy banskobystrického celku však pribudol Daniel Kohút, Ján Sojka a Filip Kaľavský. V úvode zápasu boli v ofenzíve aktívnejší domáci, ale prvé nádejné akcie ešte nedotiahli do nebezpečnej koncovky. Prvú vážnu príležitosť mali v 5. minúte hostia, keď Marek Kuruc zachytil loptu, prihral vpravo voľnému Miroslavovi Ivanovi, ktorého strelu z prvej však brankár MIBY Tomáš Mičuda chytil. Krátko na to našiel Filip Kaľavský skvelou prihrávkou cez celé ihrisko pred bránou Filipa Samsona, ale ten neprekonal Richarda Obermana v bráne hostí.

Približne 250 prítomných divákov čakalo na prvý gól až do 11. minúty. Na ľavej strane ihriska sa lopta dostala k úplne osamotenému Richardovi Matisovi, ktorý strelou po palubovke poslal Košice do vedenia – 0:1. MIBA vyrovnala už v 12. minúte, keď si Daniel Kohút na ľavej strane narazil loptu s Mariánom Hudekom a prízemnou strelou prekonal Obermana – 1:1. V závere prvého polčasu mohol prinavrátiť Košiciam vedenie Matis, ktorý z uhla z pravej strany trafil brvno.

Bystričania vstúpili do druhého polčasu aktívne. V 22. minúte režíroval gólovú akciu Michal Čief, ktorý dobrou kontrolou lopty na osi palubovky naviazal na seba troch hráčov súpera, prihral vpravo voľnému Otovi Malíkovi, ten poslal loptu pred odkrytú bránu, kde kapitán Peter Vajda poľahky zasunul – 2:1. V 27. minúte si Malík vyslúžil potlesk na opačnej strane palubovky, keď fantastickým sklzom zblokoval strelu Košičana Maroša Sasáka, ktorý bol v stopercentnej príležitosti.

Vzápätí sa výbornou prihrávkou z pravej strany pred bránu hostí prezentoval Stanislav Kršák, ale Čief v sklze netrafil bránu. V 30. minúte tlieskali diváci opäť Malíkovi, ktorý svoj prvý obranný zákrok azda ešte prekonal. V tutovke bol opäť Sasák, ktorý zakončoval do prázdnej brány, ale tesne pred bránkovou čiarou sa opäť z ničoho nič ocitol kĺzajúci sa Malík. Najmä v druhom polčase sa hral kvalitný a veľmi atraktívny futsal. Nechýbali emócie a maximálne nasadenie. Krátko po tutovke Košičanov sa hra presunula na opačnú stranu, keď sa do nájazdu rútil Kohút, ten si ale nevšimol nabiehajúceho Kaľavského a zvolil strelu, s ktorou si Oberman poradil.

V 32. minúte mohol Malík korunovať svoj výkon gólom, ale po výbornej prihrávke od Hudeka z ľavej strany minul z uhla z prvej odkrytú bránu. O pár minút neskôr zas aktívny Čief vyhral súboj jedna na jedna, ocitol sa pred gólmanom Košíc, ktorého však trafil. Nevyužité šance domácich potrestali Košičania v 36. minúte. Filip Korček našiel krížnou prihrávkou z pravej strany na zadnej tyči voľného Mareka Kuruca, ktorý usmernil loptu do brány – 2:2.

V 37. minúte mohol prinavrátiť MIBE vedenie Ján Sojka, ktorý ale po pätičke Vajdu trafil z blízka len ľavú tyč brány hostí. Vzápätí sa rútil na brankára domácich Ivan, ktorý si obhodil Mičudu, zakončoval do brány, ale na bránkovej čiare zasiahol vracajúci sa Sojka. Zdalo sa, že Sojka trafil loptu v sklze lakťom, ale hlavný arbiter penaltu nenariadil. Ani bojovný a aktívny výkon napokon hráčom MIBY na predĺženie si sezóny nestačil. V predposlednej minúte im Košičania uštedrili tvrdú a krutú ranu, keď Peter Serbin z ľavej strany prestrelil Mičudu, a rozhodol tak o výhre Košíc v zápase, ale aj v celej sérii.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Martin Majling, tréner MIBA Banská Bystrica: „Dnes to bol vyrovnaný zápas. Šance mal aj súper, ale aj my sme za stavu 2:1 mohli dať do prázdnej brány čisté dva góliky a bol by pokoj. Podobne ako v Košiciach, tak aj dnes to bolo o tom šťastí, komu toho padne viac. Mali sme smolu, ale chalani podali zodpovedný výkon. Prvá 20-minútovka bola taká na istotu z oboch strán. V druhom polčase sa to už naozaj rozbehlo. Boli emócie aj pekné akcie. Škoda, že to dnes vyšlo pre súpera. Takéto zápasy dávajú veľa aj chalanom. Možno aj preto, že je to play-off, bolo to tempo vyššie. Hlavne aj fanúšikovia nám pomohli k lepšiemu výkonu, lebo počas základnej časti toľkoto ľudí nechodilo. Dnes ich prišlo celkom dosť, takže aj to chalanov hecuje, hlavne keď sú sporné momenty a hľadisko hučí. Pomohli nám aj Dano Kohút s Janom Sojkom. Boli veľkým prínosom. Keby išli s nami aj do novej sezóny, tak by boli na konci sezóny určite ešte oveľa platnejšími hráčmi. Nabehli tam dá sa povedať z ničoho a hrali s ostatnými rovnocennú partiu, takže dúfam, že ich do budúcej sezóny zlomíme.“

Pre Martina Majlinga to bol zároveň posledný zápas ako trénera na lavičke MIBY: „Chcel by som sa poďakovať v prvom rade Ondríkovi Výbohovi a Milanovi Babjakovi, ktorí začali pred dvanástimi rokmi robiť v Banskej Bystrici futsal a priviedli ma k nemu najprv ako hráča, a potom mi dali dôveru aj ako trénerovi. Rovnako ďakujem všetkým chalanom, s ktorými som sa pri futsale stretol, či už ako spoluhráč, alebo neskôr ako tréner v mužskej i juniorských kategóriách. Prežili sme spolu množstvo rôznorodých emócii, od postupu do najvyššej ligy, cez záchranu v nej až po medailové pozície v predošlých troch sezónach vrátane minuloročného finále. Taktiež vďaka ním som sa stal aj súčasťou juniorskej reprezentácie s perfektným realizačným tímom, s ktorým sme odohrali množstvo kvalitných zápasov proti najlepším tímom Európy, ktoré sme dokázali aj porážať a precestovali sme polovicu Európy. Verím, že MIBA bude aj naďalej napredovať a bude dávať možnosť mladých nádejným futsalistom, aby sa rozvíjali a mali možnosť uplatnenia aj v juniorských reprezentáciách, čo je neskutočná motivácia pre našu mládež. A na záver poďakovanie všetkým fanúšikom, ktorí nás podporovali a verím, že naďalej budú už, aj spolu so mnou, chodiť do hľadiska tlačiť chalanov k perfektným výkonom.“

Oto Malík, hráč MIBA Banská Bystrica: „Pokiaľ ide o tie obranné zákroky, tak dnes proste išlo o všetko a ja som sa iba snažil zabrániť inkasovaným gólom. Škoda, že sa mi potom nepodarilo zvýšiť na 3:1 v tej čistej príležitosti. Bohužiaľ, taký je futsal. Dosť sme držali loptu, dominovali sme, ale dostali sme góly z nepozornosti. Bohužiaľ, za chyby sa platí. Bol to ale dobrý zápas. V Košiciach sme vyhrávali 4:1, ale dostali sme tam nešťastnú červenú kartu a oni dali tridsať sekúnd pred koncom víťazný gól. Takisto dnes, minútu pred koncom sme dostali víťazný gól. Ďakujeme každému jednému fanúšikovi, ktorý nás dnes prišiel podporiť.“

Michal Čief, hráč MIBA Banská Bystrica: „Áno, hlavy môžeme mať hore, výkon dobrý, ale výsledok hovorí pre Košice. V obidvoch zápasoch sme dostali góly v závere, je to škoda. Myslel som si, že aj pred týmito ľuďmi ich dokážeme zdolať. Mali sme tam šance aj za stavu 2:1, mohli sme to zlomiť, ale nepodarilo sa a znovu sa nám to vypomstilo. Ťažko povedať, v čom boli Košičania lepší. Proste im vyšiel koniec zápasu. V tom prvom sme možno za stavu 4:1 pre nás neboli takí koncentrovaní. My sme mali byť na koni, ale oni vtedy prebrali taktovku. Možno vtedy sa lámala aj tá séria. Škoda, mrzí ma to aj za chalanov, aj za týchto nových, ktorí nám dnes pomohli. Klobúk dolu pred nimi. Sezóna bola ťažká, káder sa nám oproti minulej kvázi z polovice rozpadol, takže sme to lepili ako sme mohli. Aj tie tréningy boli také… Aj „Majlo“ (tréner Martin Majling) mal svoje povinnosti, keďže sa stal viceprimátorom. Tréningy boli ťažké, ja s „Pepem“ (Peter Vajda) sme to nejako ťahali. Snažili sme sa, aby to chalanov bavilo. To šieste miesto po základnej časti bolo trochu sklamaním, ale naviac sme asi nemali. Chlieb sa ale láme v play-off a mohli sme postúpiť do semifinále, takže škoda.“

Niké Futsal Extraliga – play-off – štvrťfinále – 2. zápas – štvrtok 06.04.2023, 20.00 h – ŠH Dukla na Štiavničkách

MIBA Banská Bystrica – Podpor Pohyb Košice 2:3 (1:1)

Góly: 12. Kohút, 22. Vajda – 11. Matis, 36. Mar. Kuruc, 39. Serbin. ŽK: 23. Kaľavský, 27. Pecho. Rozhodovali: Botka – Šlapka, Michna. Diváci: 250. Konečný stav série: 0:2.

Zostava MIBA Banská Bystrica: Mičuda (Pecho) – Kršák, Kaľavský, Solárik, Hudek, Vajda (C), Malík, Kohút, Sojka, Čief, Samson. Tréner: M. Majling.

Zostava Podpor Pohyb Košice: Oberman (Mat. Kuruc) – Mar. Kuruc, Korček, Matis, Ivan, Gluchman, Hernández (C), Sasák, Serbin. Tréner: R. Bačo.