Nabitý harmonogram najvyššej hokejovej súťaže postavil hráčov Banskej Bystrice už pred tretí domáci duel v týždni. Na zverencov kanadského trénera Sheddena čakal v 27. kole trápiaci sa Prešov, ktorému pred stretnutím patrilo posledné miesto tabuľky.

Domáci vstúpili do stretnutia aktívne a už na konci 2. minúty po prvýkrát rozvlnili sieť za Bespalovom, stalo sa tak po strele Tamášiho a následnej dorážke Watlinga, na ktorú bol ruský brankár prikrátky. V 7. minúte oslabil svoj tím Bíreš a hostia dostali k dispozícii presilovú hru, ktorú sa im podarilo využiť zásluhou Avtsina. Útočník Prešova uplatnil svoj dôraz v predbránkovom priestore, kde dostal trestuhodne veľa miesta a prepasíroval puk za Sedláčka. Tento moment nijak neoslabil ambície „baranov“, ktorí v 11. minúte opäť išli do vedenia. Stalo sa tak v presilovke, ako prvý zakončoval Björkung, ktorý však nastrelil Nauša, následne sa puk ocitol pred Troockom a ten už prekonal hosťujúceho brankára. V 15. minúte viedli Banskobystričania dokonca už 3:1, po jednoduchom prechode do útočného pásma Gašpar adresoval puk medzi kruhy Sukeľovi a útočník vo farbách Banskej Bystrice vyhnal Bespalova z brány Prešova.

V 28. minúte zakončoval z gólovej pozície Gabor, no Rabčan mu zmenšil strelecký uhol a dobre zasiahol. Mladý slovenský brankár sa zaskvel aj v polovici stretnutia, kedy po zakončení Sukeľa akrobatickým spôsobom zastavil puk na bránkovej čiare, čo napokon overovali aj rozhodcovia spolu s videorozhodcom, gól z toho však nebol. Nevyužité šance na strane domácich priniesli zákonitý trest, už v prvej polovici 37. minúty mohol znižovať Klíma, ktorý nevyužil prečíslenie svojho tímu. Napokon sa však v tej istej minúte podarilo znížiť Gilesovi, ktorý potrestal nedorozumenie domácej defenzívy a nikým nekrytý prekonal Sedláčka. Necelá pol minúta stačila Prešovčanom, aby dokonca vyrovnali na 3:3, čo zariadil Salituro, ktorý len v priebehu včerajška prišiel do Prešova v rámci výmeny.

V 43. minúte mal veľkú príležitosť Gabor, ktorý zakončoval spoza brány, no zrejme trafil konštrukciu a v poslednej chvíli mu znemožnil lepšie zakončenie aj Rabčan so svojou hokejkou. Domáci boli naďalej aktívni a odmenou im bol presný zásah, o ktorý sa v 50. minúte postaral strelou zblízka Kontos. Hosťom postupne dochádzali sily, navyše pre zranenia dvoch ich obrancov dohrávali v neúplnom zložení a hoci si v závere vypýtali oddychový čas a napokon to skúsili v šestici, skóre sa viac už nemenilo. Banskobystričania tak zvíťazili druhýkrát v priebehu troch dní a opäť sa tak o čosi viac priblížili 7. miestu tabuľky.

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Povedal by som, že to bol z našej strany skutočne solídny zápas, zvlášť teda v tretej tretine. Už v úvode zápasu sme si vytvorili dostatok šancí a náš náskok mohol byť pokojne aj vyšší. Za stavu 3:1 nevyužil Troock veľkú príležitosť, po ktorej sa súperovi podarilo vyrovnať a odrazu stál proti nám nebezpečný protivník. Zahodili sme veľa dobrých šancí, ich brankár, ktorý napokon dochytal, odviedol dobrú prácu. V poslednej tretine sme súperovi umožnili iba štyri strely, čo je pozitívum. Dali sme gól, keď sme ho potrebovali – postaral sa o to Kontos a dosiahli sme tak cenné víťazstvo. Celý prvý útok dnes mohol dať pokojne oveľa viac gólov, myslím si, že taký Watling mohol mať po dnešku kľudne aj štyri body, rovnako tak Alex (Tamáši). Na ľade dominovali, hrali fakt dobre, len sa im nepodarilo rozvlniť sieť viackrát, a to aj napriek tomu, že si to zaslúžili.“

Dušan Brincko, asistent trénera Prešova: „Vedeli sme, že v Banskej Bystrici je to veľmi náročné – menšie ihrisko, silné mužstvo, veľa vysokých hráčov, ktorí hrajú veľmi fyzicky. Prvú tretinu nás prehrali, dali tam nejaké góly, ale v druhej tretine sme začali lepšie hrať, lepšie brániť, dostali sme sa tam do nejakých protiútokov. Mali sme tam v prvej tretine presilovku 5 na 3, ktorá rozhoduje a keď nedáte v nej gól, tak si nezaslúžite vyhrať. Je to veľká škoda, ale v druhej tretine sme sa vrátili do zápasu. Chlapci dali do toho všetko, niektorí sa nám zranili a dohrávali sme so štyrmi obrancami a klobúk dolu pred všetkými – od prvého do posledného. Jedna chybička v obrannej tretine rozhodla, že sme tu dnes nebodovali. Myslím si ale, že chlapci si za takýto výkon zaslúžia absolutórium a možno ten bodík by sme si zaslúžili…“

Jakub Sukeľ, hráč Banskej Bystrice: „Myslím, že sme dobre začali, dali sme góly a tak sme si to predstavovali. V druhej tretine sme si to trošku skomplikovali, dostali sme tam rýchle dva góly, ale tretiu tretinu sme zvládli. Dali sme tam víťazný gól a sme za to radi. Dnes som mal viac šancí, aj pred koncom, ale žiaľ nejak som to zle vyhodnotil. Nevyšla mi tam strela, možno keby som skúsil blafák, tak to vyjde. Keď vyrovnali, asi boli trochu psychicky na koni, ale vravím, sme radi, že sme to v tretej tretine zvládli a ukázali tú silu, že na to máme a že doma vieme ten zápas dotiahnuť do víťazného konca.“

Ladislav Ščurko, hráč Prešova: „Ťažko sa mi to hodnotí… zase slabý začiatok, hneď v prvých troch striedaniach dostaneme gól na 1:0 a potom len naháňame zajaca za chvost. Aj napriek tomu si myslím, že v druhej tretine sme sa vzchopili a vlastne sme vyrovnali na 3:3. Pár hráčov sa nám aj zranilo, ku koncu nám odchádzali sily. Škoda, mohli sme uhrať ten bodík, možno sme si ho aj zaslúžili. Hovorím, dohrávali sme na štyroch bekov a to je akože dosť veľká záťaž proti rozbehnutej Bystrici. Mali sme tam aj šancu na konci, mohli sme ten bodík uhrať…“

Tipos extraliga – 27. kolo – nedeľa 08.01.2023 – Tipsport Aréna

HC ’05 Banská Bystrica – HC MV Transport Prešov 4:3 (3:1, 0:2, 1:0)

Góly: 2. Watling (Tamáši, Bačík), 11. Troock (Bjorkung), 15. J. Sukeľ (Gašpar, Bíreš) – 8. Avtsin (Salituro, O. Turan), 37. Giles (Nauš, Girduckis), 38. Salituro (Avtsin, O. Turan). Rozhodovali: Goga, M. Korba – Jedlička, Tichý, vylúčení na 2 min: 4:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 1956.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica:  Sedláček (Belányi) – Bačik, Luža – Kojo, Björkung – Ďatelinka, Holenda – Bača, Frídel – Troock, Tamáši, Watling – Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Jendek, Kontos, Urbánek – Kabáč, Gabor, Výhonský

Zostava HC MV Transport Prešov: Bespalov (15. Rabčan) – Giles, Lalík – D. Jendroľ, Turan – Nátny, Fekiač – Rajnoha – Nauš, Girduckis, Gerlach – Avtsin, Salituro, Campagna – K. Jendroľ, Tkáč, Ščurko – Žilka, Klíma, Milý – Pulščák

12 HC MV TRANSPORT Prešov 32 5 4 0 4 19 78:117 27

Najbližšie budú hokejisti Banskej Bystrice v akcii už v utorok 10. januára, kedy si v Dubnici zmerajú sily s trenčianskou Duklou. Predohrávka 29. kola odštartuje o 18. hodine.