Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica zakončili základnú časť extraligy sobotným domácim duelom proti MBK Ružomberok. Sovičky svoj cieľ splnili, keď od vicemajstra neinkasovali stovku. Zo stretnutia medzi vysokoškoláčkami a Liptáčkami vám prinášame aj pozápasové reakcie a bohatú fotogalériu.

V samom úvode zápasu sa domáce ešte celkom držali, keď znížili na 4:6 aj 6:11. Ružomberčanky si následne vypracovali dvojciferný náskok a prvú štvrtinu vyhrali o 12 bodov (8:20). V druhej 10-minútovke nastrieľali hostky aj vďaka trom trojkám 24 bodov, zatiaľ čo hráčky UMB pridali len dva 2-bodové koše a dva premenené trestné hody. Po polčase tak Liptáčky vyhrávali už o 30 bodov (14:44).

Po zmene strán sme sledovali najdominantnejšiu štvrtinu v podaní Ružomberčaniek. Hostky nastrieľali v tretej časti až 35 bodov a až 5 trojok. Bystričanky naopak v tomto dejstve pridali na svoje konto len 3 body. Vicemajsterky v úvode záverečnej štvrtiny natiahli svoju najdlhšiu bodovú šnúru v zápase už na 26 bodov. Následne sa už začali presadzovať aj sovičky, ktoré v polovici 37. minúty prehrávali už o 70 bodov (23:93), ale ďalšie koše patrili už len im, a podarilo sa im tak zabrániť inkasovanej stovke.

Sovičkám sa tentokrát nedarilo v streľbe spoza oblúka, keď nepremenili ani jeden z 13-tich trojkových pokusov. Liptáčky naopak zaznamenali až 11 trojok. Hráčky UMB mali, aj kvôli vyhlásenej defenzíve súpera, len 20-percentnú úspešnosť streľby z poľa, zatiaľ čo hostky sa dostali takmer na 50 percent.

Najlepšou strelkyňou domácich bola 7-bodová kapitánka Gabriela Turčanová, ktorá si pripísala aj 9 doskokov. Až päť hráčok Ružomberka pokorilo dvojcifernú bodovú hranicu. Najviac to padalo 24-bodovej Viktórii Havranovej.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Vedeli sme, kto nás čaká – rýchly, kompaktný tím, ktorý hrá momentálne veľmi pekný, moderný basketbal. Nevedeli sme sa vysporiadať s ich tlakom v obrane. Zdravotné problémy, ale aj študijné povinnosti dievčat nám nedovoľujú trénovať vo väčšom počte. Verím, že sa v tréningu dostaneme viac k hre päť na päť a natrénujeme si viac veci, ktoré chceme hrať. Môžem dievčatá pochváliť za doskoky, dali sme si pozor aj na násobené strely. Opäť sme si však nedali pozor na stratené lopty. Žiaľ, dnes Janka Matejčíková aj Evka Ďurjaková nemohli zo zdravotných dôvodov odohrať viac minút. Takže sme to museli prestriedať, ale to bol aj zámer. Je to zápas, v ktorom treba vyskúšať všetky dievčatá. Áno, nechceli sme dostať stovku, ale dnes som sa ani veľmi nepozerala na skóre.“

Klaudia Háberová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Hrali sme po dlhšej pauze, takže bolo vidieť, že sme boli také utrasenejšie. Ružomberok je tvrdý súper, hrá sa proti nemu ťažko, baby hrajú tvrdo. Napriek tomu sme to v prvej štvrtine celkom dobre ustáli, potom sme sa už trošku fyzicky unavili. Nedostali sme stovec, čo bola naša úloha, to sme si splnili. Musíme ešte viac trénovať. Mali sme teraz v tíme aj chorobu, ani sme netrénovali päť na päť. Mali sme pred zápasom viac-menej len dva tréningy, čo je málo, takže to musíme dotrénovať a verím, že v Košiciach podáme lepší výkon.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Tri štvrtiny to išlo tak, ako som chcel. Mrzí ma, že v poslednej štvrtine sme posledných päť minút prestali hrať basketbal a sústredili sme sa na nejaké možno diskutabilné veci a náznaky provokácií, a to nie je naša cesta. Verím, že sa to už nebude opakovať. Nedávame si žiadne čiastkové ciele. My máme ciel odohrať každú minútu, obranu a útok tak, ako máme. V nadstavbe nás čakajú dobré a ťažké zápasy, tešíme sa na to.“

Niké Extraliga žien – 14. kolo – sobota 07.01.2023, 15.00 h – Telocvičňa FF UMB na Tajovského 40 – B. Bystrica

BK ŠK UMB Banská Bystrica – MBK Ružomberok 29:93 (8:20, 14:44, 17:79)

Štvrtiny: 8:20, 6:24, 3:35, 12:14. Rozhodovali: Sirocký, Stopka, Cibulka. Diváci: 50.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Turčanová (C) 7, Háberová 4, Ďurjaková 4, Matejčíková 2, Piperková 0 (Šimčíková 4, Mrváňová 2, Slavíková 2, Villányiová 2, Benková 2, Luptáková 0). Trénerka: A. Izáková.

Zostava MBK Ružomberok a body: Havranová 24, Buknová (C) 18, Urbanová 15, A. Andělová 8, Hadačová 0 (Svetlíková 14, Jarošová 10, Štefančová 2, Dovčíková 2, Michaličková 0). Tréner: J. Suja.

TH: 7/10 – 18/24, trojky: 0/13 – 11/31, fauly: 18 – 15, doskoky: 37 – 45, asistencie: 5 – 30, zisky: 9 – 20, straty: 31 – 14, bloky: 1 – 5, streľba z poľa: 11/53 (20%) – 32/68 (47%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 621:1161 1/6 (14,29%) 1/6 (14,29%) 2/12 14,29%

Basketbalistky UMB teraz čakajú boje v nadstavbovej časti o 5. až 8. miesto, ktorú odštartujú v sobotu 14. januára na palubovke CBK Košice.