Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica v sobotňajšom štvrtom zápase štvrťfinálovej série podľahli na domácom ľade Spišskej Novej Vsi. Po štyroch prehrách za sebou sa ich púť v tohtoročnom play-off Tipos extraligy skončila.

Barani potrebovali po včerajšej prehre po predĺžení vyhrať, prehra by znamenala pre bystrických hokejistov koniec sezóny. Oproti predchádzajúcemu zápasu urobil tréner Raimo Helminen niekoľko zmien, ktoré by mohli jeho tímu dodať potrebnú silu zvrátiť nepriaznivý stav série. Na ľad sa vrátil Rastislav Gašpar, ktorý to skúsil, hoci nie je stopercentne fit.

Úvodné minúty sa niesli v znamení šancí na oboch stranách, ktoré však neboli nijak výrazné. Prvý gól sa podarilo streliť, aj napriek miernej hernej prevahe hostí, domácim baranom, o čo sa v 9. minúte zaslúžil Patrik Luža presnou strelou od modrej čiary – 1:0. Ihneď po góle mali zverenci Raima Helminena výhodu dvojminútovej presilovej hry o dvoch hráčov, počas ktorej takmer inkasovali, v brejku však Michaela Vandasa vychytal pozorný Krošelj. Hostia sa napokon vyrovnania dočkali v 14. minúte. Cez Ivana Ďatelinku sa pred bránku dostal Róbert Džugan a zakončil popod Krošeljove betóny – 1:1. Do konca úvodného dejstva sa obidva tímy prezentovali hrou na hrane pravidiel, z čoho vyplynulo aj niekoľko vylúčení.

Do druhej časti vstúpili lepšie hráči Spišskej Novej Vsi, čo pretavil v 23. minúte do presného zásahu Oleksiy Myklukha, ktorý po strele Vandasa dorazil puk do odkrytej bránky domáceho mužstva – 1:2. Navýšenie rozdielu skóre mal v 26. minúte na hokejke Nerijus Ališauskas, po ktorého strele sa puk odrazil od žŕdky pod betóny nič netušiaceho Krošelja. Opäť sa zverenci Vlastimila Wojnara presadili v 35. minúte, keď počas presilovej hry od modrej čiary prepálil všetkých hráčov Igor Merezhko – 1:3. Blesková odpoveď baranov prišla už o minútu neskôr, v 36. minúte strelil kontaktný gól Patrik Bačik, ktorému pred prázdnu bránku Marcela Melicherčíka prihrával Roman Faith – 2:3. Ľadovú plochu opustil v závere piatkový navrátilec do banskobystrickej zostavy Matt Wilkins, ktorého do tváre zasiahol puk z čepele Juraja Valacha.

Na ľad sa v tretej tretine opäť vrátil Wilkins, tentokrát však s plnou ochranou tváre. Začiatok mali opäť lepší hostia, vďaka čomu sa baranom opäť vzdialili na dva góly. V 45. minúte si rysy vychutnali celú obranu baranov na čele s Krošeljom, do prázdnej bránky následne už len doklepol puk Anthony Nellis – 2:4. Spišiaci pokračovali s hernou prevahou a v 53. minúte udreli aj po piatykrát vďaka presnej prihrávke Olivera Archambaula na Nellisa, ktorý nechytateľne prekonal bystrického brankára – 2:5. Bystrický štadión naposledy v tejto sezóne utíšil v 56. minúte Kale Kerbashian po bekhendovom blafáku a pohodlnom zakončení – 2:6. V predposlednej minúte ešte upravil na konečných 3:6 v presilovke Marcus Vela, ktorý tečoval pred Melicherčíkom strelu Franka Horu od modrej čiary.

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Povedali po zápase

Tréner baranov Raimo Helminen pred zástupcov médií v mixzóne nepredstúpil.

Ivan Ďatelinka, kapitán baranov: „Celkom fajn sme začali, dali sme prvý gól, ale súper potom sadol na koňa a my sme to nevedeli ustrážiť. Je to tak, sezóna skončila. Posledné tri zápasy sme k tomu mali veľmi blízko, ale súper našiel vždy cestu, ako nás poraziť. Nám tam niečo chýbalo. Teraz nám neostáva nič iné, len zagratulovať súperovi a popriať im v ďalšej sérii veľa šťastia. My sme radi, že sme boli v prvej šestke, trošku sme si oddýchli. Chceli sme sa pripraviť na štvrťfinále, aj sme sa pripravili, tie zápasy boli vyrovnané. V šatni to nie je nič slávne, lebo však chceli sme ísť ďalej. Prehrali sme doma, pred domácimi fanúšikmi, čo mrzí najviac. Touto cestou by som sa im chcel poďakovať, pretože nám fandili celú sezónu a boli super. Ďakovačka bola krásna, „Mates“ (Tomáš Matoušek) mi teraz hovoril, že je zvyknutý na iné. Keď som sa vyzliekal, tak som myslel na to, či sa vyzliekam poslednýkrát, ale to vám ešte neviem povedať, čo ako bude, čo život prinesie.“

Tomáš Matoušek, útočník baranov: „Ťažko sa to hodnotí. Proste niečo sme robili zle. Tri zápasy boli síce tesné, no keď sa nám to stane trikrát, tak niekde tá chyba bola. My sme na to proste neprišli a skončilo to tak, ako to skončilo. Dnes už sme ten záver nezvládli. Je koniec, na hodnotenie bude času dosť, teraz je to plné pocitov. Berie sa to inak, ako keď sa prehrá 0:5, 5:1. Vtedy ten človek vie, že je od toho ďaleko. My sme zo Spišskej Novej Vsi odchádzali s tým, že sme boli naozaj veľmi blízko minimálne jednému víťazstvu, včera takisto. Je to kruté, ale je to hokej. Ako som povedal, niečo sme spravili zle trikrát a bolo 0:3. Počas sezóny sa odviedol kus práce. Záver základnej časti sme mali naozaj ťažký, že v každom zápase išlo o všetko, o tú prvú šestku. Trošku sa tam k nám priklonila šťastena, ktorá mohla nakoniec v týchto troch zápasoch odísť. To, čo nám ten hokej dal, nám asi vo finále vzal, ale nemôžeme to hádzať na šťastenu. Prehrali sme 0:4, čo je naprd. Chcel by som poďakovať ľuďom, lebo prehrať sériu 0:4 a zožať takéto ovácie, klobúk dole pred nimi. Bolo to naozaj niečo krásne, ďakujem im za to.“

Vlastimil Wojnar, tréner Spišskej Novej Vsi: „Bystrica dnes nemala čo stratiť, tak bolo vidieť, že zvlášť do tretej tretiny dali všetko. My sme s tým prakticky počítali, takže sme sa dohodli, že budeme brániť a čakať na brejky. Zápas sa ale nevyvíjal jednoducho, prehrávali sme 1:0. Potom sme zvládli dvojminútové oslabenie 3 na 5, to sme parádne odbránili. Tam sa to možno zlomilo, lebo potom sme dali gól na 1:1. Po dvoch tretinách bolo 2:3, tak sme si povedali, že oni do toho určite dajú všetko, keďže je to možno ich posledná tretina v sezóne. Tak sa aj stalo, ale zabúdali na obranu, čo sme trestali. Séria bola veľmi ťažká, až posledná tretina posledného zápasu bola taká, že sme ich prehrali.“

Branislav Rapáč, kapitán Spišskej Novej Vsi: „Vždy chcete vyhrať tú sériu 4:0. Musíte urobiť všetko pre to, a vyšlo to. Atmosféra v šatni je výborná. Pred rokom to bolo emotívnejšie, keďže to bolo na sedem zápasov. Teraz je to trošku iné, ale sme vďační, môžeme si oddýchnuť a dobre sa pripraviť. Prvé dva domáce zápasy neboli také, aké sme chceli. Nedokázali sme sa dostať do play-off módu, hrali sme to ako bežný zápas. Ale tieto dva vonkajšie zápasy sme odohrali tak, ako sme chceli. My sme dnes šli do zápasu s tým, že loptička je na ich strane, oni musia hrať a útočiť. Vedeli sme, že keď dáme nejaké góly, tak začnú byť nervózni. Za stavu 0:3 na zápasy je to veľmi ťažké, keď dostanete gól alebo prehrávate, tá hlava robí v hokeji veľmi veľa.“

Tipos extraliga – štvrťfinále  play-off – 4. zápas – pondelok 18.03.2024, 18.00 h – Tipsport Aréna, B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 3:6 (1:1, 1:2, 1:3)

Góly a asistencie: 9. Luža (A. Stránský), 35. Bačik (R. Faith, Langkow), 59. Vela (Hora, Turnbull) – 14. Džugan, 23. Myklucha (Vandas), 35. Merezhko (Archambault, Nellis), 45. Nellis (Romaňák, Archambault), 53. Nellis (Archambault), 56. Kerbashian (Bakoš). Presilovky: 0/1 – 1/2. Rozhodovali: Štefik, Crman – Ordzovenský, Bogdaň. Diváci: 2562. Konečný stav série: 0:4.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Rabčan) – Bačik (A), Luža, Hora, Nielsen, Ďatelinka (C), D. Stránský, Žabka – M. Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek (A), Bíreš, Gašpar – Faith, Langkow, Petriska – Výhonský, A. Stránský, Macek
Trenér: R. Helminen.

Zostava HK Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Romaňák (A), Merezhko, Björkung, Ališauskas (A), Žiak, Valach – Archambault, Nellis, Rapáč (C) – Majdan, Kerbashian, Bakoš – Drábek, Hamráček – Džugan, Myklucha, Vandas.
Trenér: V. Wojnar.