Basketbalistky banskobystrickej Slávie pokorili stovku aj v druhom štvrťfinálovom mestskom derby. Domácim sovičkám z UMB uštedrili v sobotu poriadny debakel v druhej štvrtine, keď ju vyhrali o 44 bodov. Po vyše päťmesačnej pauze, zapríčinenej zranením, sa na palubovku vrátila Žofia Hruščáková.

Na zápasovú súpisku Slávie sa po dlhodobom zranení vrátila bývalá reprezentačná pivotka Žofia Hruščáková. Sila bystrických púm tak po nedávnom návrate Ruth Sherrill a Lucie Žilinskej pred kľúčovými play-off zápasmi ešte vzrástla. Domáce sovičky však v úvode duelu statočne vzdorovali. V polovici prvej štvrtiny držali vyrovnaný stav 7:7 po desiatich minútach prehrávali len o 5 bodov. V úvode druhej znížili na 15:18, no potom hráčky UMB v útoku úplne odišli.

Pumy zaradili vyšší rýchlostný stupeň, pridali v obrane a domácim už do polčasovej prestávky nedovolili skórovať. V útoku zjednodušili hru, často predvádzali až exhibičné akcie a druhú štvrtinu vyhrali zdrvujúco 46:2 zo svojho pohľadu. Šnúra pokračovala aj po zmene strán, napokon bola až 53-bodová. Takúto sériu slávistky nepredviedli ani počas rekordného duelu s Trenčínom, v tomto ukazovateli si tak zlepšili osobák. Hráčky UMB bodovali až po vyše 12-minútovej odmlke.

Hoci išlo o štvrťfinále, pre obe družstvá bola táto séria skôr prípravou na tie nasledujúce play-off boje. Desiatu stovku v extraligovej sezóne pokorili slávistky na začiatku 34. minúty po trestných hodoch Kristýny Brabencovej, najviac bodujúcej hráčke v sobotňajšom mestskom derby. Bodovalo všetkých jedenásť hráčok na súpiske Slávie. Aj Žofia Hruščáková, ktorá pri svojom návrate na palubovku nazbierala za necelých päť minút 6 bodov. Lindsey Pulliam premenila všetky tri svoje pokusy za tri body. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej si pripísali až 36 asistencií.

Domáce sovičky môže mrzieť najmä druhá štvrtina, lebo zápas začali výborne a v druhom polčase to z ich strany, vzhľadom na kvalitatívny rozdiel, nebolo zlé, keď dokázali zaznamenať dvojciferný počet bodov v tretej aj štvrtej časti. Stretnutie odohrali len s tromi hráčkami na lavičke.

Basketbalistky UMB teraz čakajú boje o konečné umiestnenie. V semifinále play-off vetvy o 5. až 8. miesto narazia na Young Angels. Prvý duel série hranej na dva víťazné zápasy je naplánovaný na sobotu 6. apríla v Košiciach. Bystrické pumy sa zas v semifinále, ktoré sa bude hrať na tri víťazstvá, stretnú s Ružomberkom. Sériu začne Slávia doma v Športovej hale Dukly, a to v stredu 3. apríla o 18.00 h.

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Povedali po zápase

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Som naozaj spokojná s prvou, kontaktnou štvrtinu. Kvality súpera sme sa nezľakli, chceli sme zahrať inak ako v prvom zápase. Som rada, že dievčatá splnili to, čo sme si povedali. Aj sa nám podarila nejaká pekná akcia, ale hlavne dobrá obrana. Nechcem, aby to bola výhovorka, ale mali sme úzku rotáciu. Žiaľ, zdravotne si nenavyberáme. Verím, že do ďalšej fázy súťaže sa dáme zdravotne dokopy. Som rada, že sme prešli zápas v tom maxime, čo sme zvládli, ale hlavne v zdraví. Tá druhá štvrtina nás zlomila, ono to už potom trošku dopadne aj na psychiku. Nič sa nám nezadarilo a ony naozaj zabrali. Môžem len pogratulovať súperovi, držím im palce ďalej. My sa určite pokúsime o piate miesto.“

Martina Dovčíková, hráčka BK ŠK UMB, 7 bodov: „Prežili sme. Bolo nás naozaj málo, sedem-osem zdravých hráčok proti plnej súpiske. Ja to hodnotím oveľa pozitívnejšie ako v stredu, aspoň ja som to tak vnímala. Či v útoku, či v obrane. A som neskutočne šťastná za prvú štvrtinu, kde sme naozaj súpera pritlačili a ukázali, že sme sa neprišli odovzdať a podať taký výkon ako v stredu. Verím, že sa ideme pobiť o piate miesto, taký je náš cieľ. S tým nastupujeme do každého zápasu a tréningu. Určite sa nevzdáme tak ľahko, lebo Young Angels sme porazili dvakrát po sebe a myslím si, že ten súper nám veľmi vyhovuje. Myslím si, že je tam veľmi veľká šanca.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Áno, na začiatku sme sa trošku prispôsobili tomu, že to bol možno taký zápas-nezápas. Chvíľku nám to trvalo, kým sme sa dostali do zápasu, ale potom sme si dali priority, čo musíme splniť. Potom to už išlo v podstate samo. Tých zápasov máme teraz tak málo, že si nemôžeme dovoliť takto začať, pokračovať ani skončiť, takže chvalabohu sa to zmenilo a otočilo. Áno, návrat „Žofi“ je určite vzpruhou, aj keď hrala len chvíľku. Treba to nejak dávkovať, takže verím, že to nadávkujeme úplne perfektne a správne až do konca.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, návrat po zranení: „Mám za sebou asi tak dva tréningy s tímom. Dostala som pár minút, taká bola dohoda, aby sme to nepresilili hneď na začiatok. Ale myslím si, že dobre po tých piatich mesiacoch. Noha bolela, ale mám ju. Mali sme ťažký začiatok. Asi sme očakávali, že sa zápas vyhrá sám. To sa stáva, nebudeme si klamať, došlo k podceneniu súpera. Ale rýchlo sme sa spamätali a nakoniec to bolo v poriadku.“

Niké Extraliga žien – štvrťfinále play-off – 2. zápas – sobota 23.03.2024, 17.00 h – Tajovského 40, B. Bystrica

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Slávia Banská Bystrica 37:113 (13:18, 15:64, 27:91)

Štvrtiny: 13:18, 2:46, 12:27, 10:22. Rozhodovali: Stopka, Kubík, Višniarová.. Diváci: 40. Konečný stav série: 0:2.

Zostava BK ŠK UMB a body: Vaigl 14, Krajčírová 9, Dovčíková 7, Mrváňová (C) 6, Háberová 1 (Poliaková 0, Cvoligová 0, Shapovalova 0).
Trénerka: A. Izáková.

Zostava Slávia a body: Brabencová 18, Pulliam 17/3 trojky, Martišková (C) 14/11 asistencií, Bogićević 11, Bura 6 (Žilinská 11, Holíková 9, Striešová 9, da Cruz 6, Sherrill 6, Hruščáková 6).
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 11/18 – 12/13, trojky: 2/19 – 9/23, fauly: 18 – 18, doskoky: 37 – 50, asistencie: 11 – 36, zisky: 4 – 27, straty: 38 – 11, bloky: 0 – 7, streľba z poľa: 12/53 (22%) – 46/89 (51%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.