Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica v piatkovom treťom zápase štvrťfinálovej série zmazali dvojgólové manko a dostali duel do predĺženia, v ktorom však opäť uspeli rysy. Spišská Nová Ves má postupový mečbal, ktorý môže premeniť už v sobotu pod Urpínom, a ukončiť tak baranom sezónu.

Po pondelkovej a utorkovej prehre boli barani v piatok na domácom ľade v náročnej pozícii, keď nutne potrebovali vyhrať, inak by bola situácia kritická. Na prvú vážnejšiu príležitosť sme čakali do 8. minúty, kedy sa po rýchlom protiútoku hostí dostal k dorážke zblízka Juraj Majdan, ale Gašper Krošelj zasiahol. V 9. minúte si už ale brankár domácich neporadil so strelou pod hornú žŕdku, ktorú vyslal Oleksiy Myklukha z ničoho nič spoza pravého kruhu – 0:1. Hneď vzápätí hrali zverenci Raima Helminena prvú presilovku, ale absolútne im nevyšla.

Netrvalo dlho a rysy viedli už o dva góly. Opäť po na prvý pohľad nenápadnej strele, keď Martin Bakoš v 11. minúte vystrelil z pravého kruhu do stredu brány, ale Krošeljovi puk prepadol a dokotúľal sa za bránkovú čiaru – 0:2. Potom si zahrali v početnej prevahe aj hostia, no tretí gól z toho nebol. Hráči HC ’05 si v prvej tretine vyloženú šancu nevypracovali. V 19. minúte zaujala ako tak rana Patriku Lužu z prvej z ľavého kruhu po zisku puku jeho spoluhráčov v útočnom pásme.

V úvode druhej tretiny sa baranom podarilo ubrániť oslabenie, keď si Krošelj poradil s dvomi nebezpečnými pokusmi súpera. Hráči HC ’05 v druhej tretine pridali a svojou aktivitou si vypýtali presilovú hru, ktorú aj využili. V 29. minúte vystrelil od modrej čiary Frank Hora a puk sa odrážal v predbránkovom priestore, kde sa najlepšie zorientoval Roman Faith – 1:2.

Mužstvo zo Spiša si takmer okamžite mohlo prinavrátiť dvojgólové vedenie. Po chybe domácich sa Majdan v útočnom pásme zmocnil puku a prihral vpravo pred bránu úplne voľnému Kaleovi Kerbashianovi, no ten trestuhodne minul Krošeljovu svätyňu. V 37. minúte sa už ale Kerbashian nemýlil, keď v prečíslení hostí po prihrávke sprava od Róberta Džugana spomedzi kruhov vymietol pravý horný roh – 1:3.

Zverenci Vlastimila Wojnara v úvode tretej tretiny dohrávali presilovku po vylúčení z konca druhej a Igor Merezhko v nej od modrej čiary napálil konštrukciu brány. Potom rysy zle striedali a barani po druhýkrát v početnej prevahe znížili na rozdiel jediného gólu. Zaslúžil sa o to Hora, ktorého rana od modrej sa zastavila až v sieti za Marcelom Melicherčíkom – 2:3. Krátko nato mali Helminenovi zverenci k dispozícii dokonca 4-minútovú presilovku, a teda ideálnu príležitosť na vyrovnanie. Skrátili ju po necelých dvoch minútach, lenže nie gólom, ale faulom.

V 47. minúte takmer vyšiel hokejistom Spišskej Novej Vsi rýchly brejk. Myklukha našiel z pravej strany útočného pásma milimetrovou prihrávkou pred bránou úplne voľného Džugana, ktorý vystrelil vysoko nad bránu. Dá sa povedať, že Krošelj v nasledujúcich minútach odčinil góly z prvej tretiny, keď sa zaskvel pri stopercentných príležitostiach Michaela Vandasa a Branislava Rapáča. Dve a pol minúty pred koncom riadneho hracieho času sa domáci odhodlali k hre bez brankára a vabank napokon slávil úspech. Tribúny rozjasal v závere 59. minúty presnou strelou švihom z pravého krídla najlepší strelec HC ’05 Carter Turnbull – 3:3.

Diváci tak dostali extra porciu hokeja. Prvú tutovku v predĺžení mal v 65. Myklukha, ale Krošelj podržal svoj tím. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr, po dobrej pasáži domácich, pálil Marcus Vela z medzikružia mimo brány. Baranom napokon tesne ušiel aj tretí zápas. V 75. minúte sa rysy dostali do prečíslenia a Vandas naservíroval puk pred bránu Anthonymu Nellisovi, ktorý zblízka rozhodol o tom, že jeho tím má postupový mečbal. Štvrtý zápas série je na programe už v sobotu 23. marca, opäť o 18.00 h v bystrickej Tipsport Aréne.

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Povedali po zápase

Raimo Helminen, tréner baranov: „Už na začiatku zápasu sme neboli pripravení, čo je pravdepodobne moja chyba, že som nedokázal pripraviť tím po veľmi dobre odohratých zápasoch vonku. Nezačali sme dobre, ale v závere sme sa do zápasu vrátili. Zajtra však musíme byť iným tímom. Stále máme nádej, musíme proste vyhrať nasledujúci zápas. Vrátime sa späť.“

Roman Faith, strelec prvého gólu baranov: „Tretia prehra, tretia prehra o kúsok. Bohužiaľ, dnes sme zaspali prvú tretinu, aj keď sme strašne chceli pred zápasom. Neviem, prišli sme na ľad a bolo 0:2. Bohužiaľ, prehrávame 0:3 a odteraz musíme ísť každý zápas ešte, ešte, ešte viac naplno. Každé detaily, nestrácať puky. Oni mali zase v tom predĺžení šance ako keby sa o nič nehralo. Musíme zabrať a vyhrať štyri v rade, keď chceme pokračovať v sezóne.“

Vladimír Záborský, asistent trénera Spišskej Novej Vsi: „V play-off je najdôležitejšie, aby sme na konci dňa mali ten bod. My sme veľmi radi, že sme ten tretí zápas zvládli, pre nás to bolo veľmi dôležité. Mali sme tam vedenie 1:3, ktoré sme si aj svojimi nejakými lapsusmi pokazili, ale ideme ďalej a sme radi za výhru v predĺžení. Zápas sa lámal zase v špeciálnych formáciách. My sme zase neodkázali využiť presilovku, Bystričania dali znova dva góly v presilovej hre. My sme tam mali v tretej tretine viac z hry, dovolím si tvrdiť. Mali sme tam šance, ktorými sme mohli zlomiť zápas na svoju stranu.“

Martin Bakoš, strelec prvého gólu Spišskej Novej Vsi: „Prvý zápas po predĺžení, teraz znovu, druhý tesne pred koncom, takže sme radi. Je to 3:0 pre nás, ale stále to nič neznamená. Ešte nám ostáva spraviť posledný krok. Zápas bol ťažký ako každý v play-off. Dali sme rýchle góly, ale potom sa Bystrica zdvihla. V tretej tretine sme zbytočne hrali so šiestimi hráčmi, Bystrica to využila, ale som rád, že tím opäť ukázal charakter a dokázali sme to urvať v predĺžení.“

Tipos extraliga – štvrťfinále play-off – 3. zápas – piatok 22.03.2024, 18.00 h – Tipsport Aréna, B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 3:4 pp (0:2, 1:1, 2:0 – 0:1)

Góly a asistencie: 18. Faith (Vela, Hora), 42. Hora (Wilkins, Vela), 59. Turnbull (Hora, Wilkins) – 9. Myklukha (Bakoš), 11. Bakoš (Majdan), 37. Kerbashian (Džugan, Merezhko), 75. Nellis (Vandas, Merezhko). Presilovky: 2/5 – 0/3. Rozhodovali: Snášel ml., Žák – Orolin, Kacej. Diváci: 2693. Stav série: 0:3 (na 4 víťazstvá).

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Rabčan) – Bačik (A), Luža, Hora, Nielsen, Ďatelinka (C), D. Stránský, Žabka – M. Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek (A), Bíreš, Výhonský – Faith, Langkow, Petriska – Štrauch, A. Stránský, Macek.
Tréner: R. Helminen.

Zostava HK Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Romaňák (A), Merezhko, Björkung, Ališauskas (A), Žiak, J. Valach – Archambault, Nellis, B. Rapáč (C) – Majdan, Kerbashian, Bakoš – Danielčák, Zöld, Hamráček – Džugan, Myklukha, Vandas.
Tréner: V. Wojnar.