Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odohrali v stredu 30. marca na domácej palubovke v telocvični Filozofickej fakulty UMB druhý zápas semifinále o 5. až 8. miesto v Niké Extralige žien ŠBK Šamorín. Zo stretnutia, v ktorom sovičky podľahli favoritovi vysokým rozdielom, vám prinášame aj pozápasové vyjadrenia a bohatú fotogalériu.

Sovičky nenadviazali na výkon, ktorý podali v prvom stretnutí v Šamoríne. Po košoch Jany Matejčíkovej a Anny Kaliuzhnej prehrávali hráčky bystrického univerzitného tímu na začiatku 8. minúty len 6:10, ale Šamorínčanky si po 2-bodových košoch Simony Marcovej, Barbory Šipkovej a trojke Timey Sujovej vybudovali do konca prvej štvrtiny 9-bodový náskok. Hostky vyhrali prvú polovicu druhej štvrtiny 0:8 a hoci sa potom začali presadzovať aj sovičky, hráčky Šamorína aj vďaka ďalšej trojke Sujovej navýšili svoj náskok na polčasových 17:42.

Ani po zmene strán sa obraz hry nemenil a basketbalistky Šamorína naďalej dominovali, keď v tretej štvrtine navýšili rozdiel v skóre o ďalších 8 bodov. V poslednej 10-minútovke premenili basketbalistky UMB len dve 2-bodové zakončenia a dva trestné hody. Celkovo sa domácim ani v jednej zo štvrtín nepodarilo zaznamenať dvojciferný počet bodov. Šamorín tak spečatil svoj postup do série o konečné 5. miesto v Niké Extralige žien jednoznačným víťazstvom o 42 bodov.

Na strane tímu UMB pokorila dvojcifernú hranicu len pivotka Klára Paulechová, ktorá si pripísala 13 bodov, z toho jednu trojku. O druhú presnú strelu spoza perimetra domáceho družstva sa postarala ďalšia pivotka Anna Kaliuzhna, ktorá dala 9 bodov. Kapitánka Gabriela Turčanová sa prezentovala 9 doskokmi. Na strane ŠBK Šamorín to padalo najmä 29-bodovej kapitánke Simone Marcovej. Timea Sujová sa postarala o 18 bodov, pričom premenila dva pokusy za tri body, rovnako ako Tamara Takács. Šamorínčanky mali jasne navrch v úspešnosti streľby z poľa (21% – 50%).

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnes to nešlo ani hlavou, ani telom. Bol to náš najhorší zápas, žiaľ v najnevhodnejšej chvíli. Gratulujeme súperkám, my musíme ísť a bojovať ďalej.“

Katarína Piperková, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Veľmi dobre sme vedeli, že tento zápas môžeme vyhrať iba kolektívnym výkonom v obrane aj útoku. To sme však nerobili a každý si robil, čo chcel. Neplnili sme ani základné princípy v obrane, čo súper využil vo svoj prospech. Neviem, čo sa dnes stalo, boli sme bez energie a zlyhali sme v každej jednej činnosti. Mrzí ma, že sme nedokázali nadviazať na výkon, ktorý sme podali v druhom polčase v Šamoríne. Bola by som rada keby nás tento zápas nakopol a v ďalšom kole by sme bojovali spoločne za tento tím.“

Niké Extraliga žien – play-off o 5. až 8. miesto – 2. zápas – streda 30.03.2022 – Telocvičňa FF UMB

BK ŠK UMB Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 31:73 (17:42)

Štvrtiny: 8:17, 9:25, 8:16, 6:15. Konečný stav série: 0:2. TH: 7/8 – 9/10. Trojky: 2/12 – 4/14. Fauly: 12 – 16. Rozhodovali: Fuska, Doušek, Cibulka. Diváci: 50

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Kaliuzhna 9, Háberová 4, Matejčíková 2, Turčanová (C) 1, Piperková 0 (Paulechová 13, Slavíková 2, Mrváňová 0, Žilinská 0, Pistikidis 0, Villányiová 0), trénerka: A. Izáková

Zostava ŠBK Šamorín a body: Marcová (C) 29, Sujová 18, Vaigl 6, Šipková 4, Lelkes 2 (Takács 6, Bábiková 4, Soóky 2, Slama 2, Fenesová 0), tréner: A. Diósi

Basketbalistky UMB čaká séria o predposledné 7. miesto, v ktorej sa stretnú s porazeným tímom z dvojice Slovan Bratislava – Poprad.