Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odohrali v sobotu 26. marca v Šamoríne prvý zápas semifinále o 5. až 8. miesto v Niké Extralige žien proti domácemu ŠBK. Zo stretnutia, v ktorom sovičky na palubovke favorita vyhrali druhý polčas, vám prinášame aj pozápasové vyjadrenia.

Hráčky bystrického univerzitného družstva domácemu tímu v úvode zápasu vzdorovali, keď v prvej štvrtine zaostali len o 4 body. Druhá štvrtina však patrila jednoznačne Šamorínčankám, ktoré 8-bodovou šnúrou odskočili na 35:18 a svoj náskok do polčasovej prestávky navýšili na 22 bodov. Šamorín vstúpil do druhého polčasu jednou z celkových troch trojok Timey Sujovej, no sovičky po zmene strán zlepšili svoj výkon a postupne ukrajovali z náskoku favorita.

Hostky napokon vyhrali tretiu štvrtinu o 10 bodov, vďaka čomu pred poslednou 10-minútovkou živili aspoň malú nádej na výhru. Basketbalistky Šamorína na začiatku štvrtej štvrtiny odskočili na 62:45, ale hráčky UMB následne potiahla Anna Kaliuzhna, ktorá dvomi trojkami a dvomi 2-bodovými košmi znížila na rozdiel 7 bodov. Hostky túto stratu dve a pol minúty pred koncom skresali o ďalší bodík, no Šamorínčanky si už vedenie v závere zápasu postrážili, a ujali sa tak vedenia 1:0 na zápasy.

Až o 31 bodov sovičiek sa postarala pivotka Anna Kaliuzhna, ktorá pridala aj 7 doskokov, pričom na svedomí mala všetky 3 trojky hosťujúceho družstva. Zápas vyšiel aj kapitánke Gabriele Turčanovej, ktorá si pripísala double-double (14 bodov + 12 doskokov). Spomedzi hráčok Šamorína sa najviac presadzovala 19-bodová Timea Sujová, ktorá zaznamenala aj 7 asistencií. Kapitánka domácich Simona Marcová si pripísala 13 bodov a 11 doskokov. Domáci tím bol úspešnejší v streľbe z poľa (46% – 34%), ako aj v bodoch z rýchlych protiútokov (14 – 6). Basketbalistky UMB zas Šamorínčanky preskákali (38 – 43).

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „V úvode nepremenené vyložené šance, zbytočné štyri inkasované body na konci prvej štvrtiny a zlý vstup do druhej štvrtiny, ktorá nám vôbec nevyšla, rozhodli o 22-bodovom náskoku súpera v polovici hry. A hoci sme tretiu štvrtinu zahájili chybou v obrane a ďalšími inkasovanými bodmi, nezložili sme sa a postupne sme aktívnou hrou dokázali stiahnuť náskok súpera až na 6 bodov. Za to chcem dievčatá pochváliť, že sa neodovzdali a bojovali až do samého konca. Myslím, že aj kúsok šťastia nám chýbal ešte na tesnejší konečný výsledok. Gratulujeme súperovi, ale vieme od čoho sa odraziť a pripraviť sa na domácu odvetu.“

Klaudia Háberová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Do dnešného zápasu sme išli odhodlane, ale prvý polčas tak vôbec nevyzeral, hlavne druhá štvrtina, tam sme hrali chaoticky, ako v útoku, tak aj v obrane. Nepadli nám strely a naopak našim súperkám padali aj z druhých šancí, ktoré sme im bohužiaľ ponúkli. V druhom polčase sa ale karta obrátila a myslím si, že sme sa vrátili do zápasu. Hrali sme kolektívne, bojovne, čo je vidieť aj na výsledku. Bohužiaľ sa nám nepodarilo dotiahnuť to do úspešného konca, ale myslím si, že sme si hrou v druhom polčase spravili chuť na ďalší zápas, ktorý nás čaká na domácej palubovke v stredu. Verím že budeme úspešnejšie.“

Niké Extraliga žien – play-off o 5. až 8. miesto – 1. zápas – sobota 26.03.2022 – Šamorín

ŠBK Šamorín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 72:64 (46:24)

Štvrtiny: 19:15, 27:9, 11:21, 15:19. Stav série: 1:0. TH: 7/10 – 17/27. Trojky: 5/16 – 3/19. Fauly: 24 – 15. Rozhodovali: Lamoš, Uhrin, Kurpaš. Diváci: 50

Zostava ŠBK Šamorín a body: Sujová 19, Marcová (C) 13, Šipková 12, Vaigl 12, Lelkes 2 (Bábiková 10, Soóky 2, Takács 2, Slama 0), tréner: A. Diósi

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body:  Kaliuzhna 31, Turčanová (C) 14, Háberová 7, Matejčíková 6, Piperková 5 (Mrváňová 1, Slavíková 0, Žilinská 0, Pistikidis 0), trénerka: A. Izáková

Videozostrih

Odvetný zápas série, hranej na dva víťazné zápasy, je na programe v stredu 30. marca od 18.30 h v budove Filozofickej fakulty UMB na Tajovského 40. Víťaz série bude hrať o 5. miesto, porazený sa pobije o predposlednú 7. priečku.