Uplynulo len niekoľko týždňov od toho, ako sme vás informovali o finálovej účasti našej fotografky Dominiky Körtvélyesiovej v súťaži Slovak Press Photo. So svojou sériou fotografií s názvom Negatívny certifikát napokon dokázala získať najvyšší počet hlasov vo verejnom hlasovaní, a stala sa tak víťazkou Ceny diváka.

Hlasovanie o Cenu diváka prebiehalo až do 7. novembra, a to formou e-mailov, v ktorých si hlasujúci vybrali svojho favorita, respektíve favoritku. Už pri finálovej nominácii bola Dominika príjemné prekvapená a ako sa vyjadrila v rozhovore pre náš web, pôvodne si myslela, že ide o omyl. Samotná séria fotografií pod spomínaným názvom Negatívny certifikát vznikla počas druhej vlny pandémie Covidu, pri celoplošných testovaniach. Napriek tomu, že primárne zásobuje náš web fotkami zo športových podujatí, ukázala svoj talent naplno aj pri fotení situácií, ktoré prináša bežný život.

Dominikina skromnosť pri tom takmer mala za následok, že sa takmer do súťaže ani neprihlásila. Podľa jej slov najprv váhala, napokon ju však k tomu „dotlačil“ jej priateľ, tiež fotograf, ktorý veril v jej prípadný úspech. Ten sa dostavil najprv pri finálovej nominácii, napokon je z toho prvenstvo v Cene diváka. „Ja som bola potešená už keď som sa ocitla v nominácii, a teda s cenou diváka som vôbec nerátala. Potešilo ma to, prekvapilo, motivovalo. Beriem to ako ohodnotenie mojej práce a zároveň ma teší, že sa ľuďom páči moja práca. Pred pár rokmi, keď som finálové fotografie obdivovala, by som nikdy nečakala, že budem medzi nimi a už vôbec, že vyhrám cenu diváka. Veľmi si to vážim, ale ostávam pokorná lebo stále sa mám kam posúvať,“ zhodnotila svoj úspech mladá fotografka. Jej víťaznú sériu fotografií s názvom Negatívny certifikát nájdete v tomto článku.

Slovak Press Photo

Je to súťaž a následná výstava fotografií, ktorá predstavuje nezávislé a autentické obrazové svedectvo života, ako ho vidia novinári zo Slovenska a východnej Európy. Cieľom súťaže a výstavy je umožniť verejnosti stať sa svedkami udalostí a javov predchádzajúceho roka. Zároveň je jedným z cieľov aj  snaha zvýšiť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky ako dôležitého komunikačného média a vizuálneho umenia, okrem toho podporovať, propagovať a motivovať fotožurnalistov na Slovensku, vytvoriť platformu pre konfrontáciu diel slovenských autorov a autorov z okolitých krajín, ako aj podporovať prácu mladých fotografov a študentov.