Pri príležitosti osláv 75. výročia Slovenského národného povstania zažilo mesto pod Urpínom slávnostnú vojenskú prehliadku. Prezentácia domácich ozbrojených síl sa v takomto rozsahu naposledy konala pred desiatimi rokmi v Bratislave.

Množstvo Banskobystričanov prilákal už utorňajší večerný nácvik vojenskej prehliadky, ktorý za umelého osvetlenia priniesol nezvyčajný zážitok.

Po dopoludňajšej oficiálnej časti osláv bola práve vojenská prehliadka hlavným diváckym lákadlom osláv. Štvrtkovej hlavnej slávnostnej prehliadke, ktorú krátko po 15-tej hodine odštartoval rozkaz hlavnej veliteľky ozbrojených síl – prezidentky Zuzany Čaputovej, sa už pozdĺž cesty I/66 v meste prizerali tisícky domácich i návštevníkov mesta. Na špeciálne pripravených tribúnach ju sledovali tiež hostia, vrátane zahraničných delegácií.

Na vojenskej prehliadke sa aktívne prezentovalo viac ako 1800 profesionálnych vojakov a viac ako 190 kusov pozemnej a leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Ďalšie stovky ľudí sa podieľali na organizačnom zabezpečení prehliadky.

Vojaci na komunikácii boli zoradení do viac ako 35 celkov. Zastúpenie mali tak pozemné, ako aj vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície a Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. Okrem prezentácie jednotlivých zložiek armády a jej technického vybavenia boli súčasťou aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny a tiež Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Daniel Zmeko už počas utorňajšej skúšky zdôraznil, že slávnostná prehliadka nijakým spôsobom neovplyvnila plnenie hlavných úloh a výcvikových procesov ozbrojených síl. „Aj v dnešnej dobe máme zabezpečenú ochranu vzdušného priestoru, leteckú pátraciu záchrannú službu, pohotovostné jednotky, máme vyvedený jeden prápor v Nemecku na medzinárodnom cvičení,“ uviedol vtedy.

Na prehliadke prezentovali aj ťažké bojové tanky T-72.

Aj keď rezort obrany v tejto súvislosti viackrát zdôraznil, že vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu, či podporovať vojenské riešenia konfliktov, stretla sa aj s nevôľou časti verejnosti.

Program osláv 75. výročia povstania vyvrcholí galaprogramom v parku pod Pamätníkom SNP od 20.30 h, v ktorom vystúpia interpreti ako Richard Müller, Kristína, Miro Žbirka či skupina Desmod. Predstavia sa tiež ľudové umelecké súbory Lúčnica a SĽUK.

Dopravné obmedzenia v meste, vrátane upravených cestovných poriadkov, potrvajú približne do večernej 20-tej hodiny.