Prípravy netradične veľkolepých osláv 75. výročia Slovenského národného povstania vrcholia. Banskobystričania to pocítili už v utorok večer.

V centre mesta sa večer úplne uzatvoril hlavný ťah I/66 popri Hrone až po križovatku s Partizánskou cestou. O deviatej večer sa na ňom začal generálny nácvik vojenskej prehliadky, ktorá bude hlavným lákadlom štvrtkového programu osláv 75. výročia SNP. Ojedinelý pohľad na prehliadku ozbrojených síl a jej techniky si už v rámci tejto skúšky, sprevádzanej hudobnou produkciou, nenechali ujsť stovky ľudí, ktorí lemovali cestu.

Vojenskú prehliadku Ozbrojených síl Slovenskej republiky, na ktorej sa napokon zúčastňuje viac ako 1800 vojakov a viac ako 200 kusov techniky, už armáda nacvičovala v uplynulých dňoch na Leteckej základni Sliač.

Po generálnych prípravách, ktoré napokon trvali až do stredajších skorých ranných hodín, sa vojenská technika predstaví vo finálnej prehliadke počas osláv SNP vo štvrtok, 29. augusta od 15-tej hodiny.

Už v utorok večer však Banskobystričania mohli vzhliadnuť aj skúšky pripravovaného kultúrneho programu na hlavnom pódiu pod Pamätníkom SNP, ktoré už rovnako stojí.

Skúška nervov čakala na vodičov či ľudí, ktorí chceli cestovať mestskou hromadnou dopravou. Ako sme viackrát avizovali, už samotný nácvik vojenskej prehliadky sprevádzali výrazné dopravné obmedzenia. Tie potom na Banskobystričanov čakajú vo štvrtok takmer počas celého dňa. Napriek výraznej informačnej kampani rozsah utorňajších obmedzení mnohých Banskobystričanov prekvapil. Množstvo negatívnych reakcií vyvolala aj hlasná hudobná produkcia sprevádzajúca nočnú generálku vojenskej prehliadky.

Samotné oslavy 75. výročia SNP štartujú už v stredu. Zo Zvolena do Banskej Bystrce sa napoludnie vydá dobová cyklistická eskadróna. V areáli Pamätníka SNP začnú s predajom novej suvenírovej eurobankovky. V Múzeu SNP uložia pozostatky neznámeho vojaka a o 18-tej hodine čaká na pozvaných hostí slávnostný koncert v Štátnej opere spojený s odovzdávaním Cien Múzea SNP za rok 2018.