Tohtoročné oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania bude sprevádzať aj vojenská prehliadka ozbrojených síl. Na Slovensku ide o málo videné podujatie. Naposledy sa konala v Bratislave pred desiatimi rokmi.

Ulicami Banskej Bystrice má v deň výročia vypuknutia povstania pochodovať 1 500 vojakov zoradených v tridsiatich peších celkoch a zároveň približne dvesto kusov vojenskej techniky na zemi a pätnástka strojov leteckej techniky Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Súčasťou budú aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny a tiež Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

„Táto vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu, či podporovať vojenské riešenia konfliktov. Má byť však ukážkou toho, že tak, ako naši starí rodičia boli pripravení postaviť sa so zbraňou v ruke za svoj národ a slobodu, tak sú aj naše ozbrojené sily pripravené chrániť záujmy Slovenskej republiky a jej občanov,“ priblížil minister obrany Peter Gajdoš (nom. SNS). Ako uviedol, vojenskú prehliadku pokladá za príležitosť prezentovať pokrok v modernizácii ozbrojených síl.

Vojenské prehliadky takýchto rozmerov sú u nás ojedinelé. Minulý rok prehliadku podobných rozmerov pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa zorganizovali v Prahe. Zúčastnili sa jej aj zástupcovia slovenskej armády.

Mesto čakajú väčšie obmedzenia, bude aj nácvik

Zatiaľ čo centrálne oslavy Slovenského národného povstania sa už dlhodobo sústreďujú len na areál Múzea SNP v Banskej Bystrici a jeho okolie, plánovaná vojenská prehliadka bude znamenať výraznejšie obmedzenia v centre mesta. Prehliadka je naplánovaná v deň osláv, 29. augusta od 15-tej hodiny a viesť by mala aj hlavným cestným ťahom I/66 popri Hrone.

Banskobystričania však vojakov a vojenskú techniku uvidia v uliciach mesta aj skôr. Ako informovalo Ministerstvo obrany, v závere augusta sa ešte pred oslavami počíta vo vybraný deň vo večerných hodinách aj s generálnym nácvikom prehliadky.

Netradične nákladné oslavy

Polokrúhle výročie povstania bude znamenať nepomerne vyššie náklady na organizáciu osláv, ako tomu bolo po minulé roky. Oslavy spravidla stáli rádovo len desiatky tisíc eur.

Posledné okrúhle výročie, keď sme si v roku 2014 pripomenuli štvordňovými oslavami 70. rokov od vypuknutia povstania, sprevádzali oslavy s celkovými nákladmi do 450-tisíc eur.

Vláda ešte v marci tohto roka schválila za účelom osláv 75. výročia SNP vyčlenenie sumy celkom 3,5 milióna eur. Státisíce eur z tejto sumy však smerujú aj na opravy areálu Múzea SNP, ale napríklad aj opravy Pamätníka v Nemeckej. Z uvedenej sumy majú byť zorganizované aj menšie oslavy v ďalších mestách.

Z uvedeného rozpočtu má až 327-tisíc eur smerovať na opravy komunikácií v meste, po ktorých povedie spomínaná vojenská prehliadka.

Aktivisti sú proti

Občianska iniciatíva Nie v našom meste v reakcii na medializované informácie o pripravovanej vojenskej prehliadke vyjadrila v otvorenom liste vedeniu mesta kritiku k plánovanému podujatiu.

„Oceňujeme prácu mesta, že využilo svoje neformálne právomoci a od začiatku príprav vojenskej prehliadky sa snaží vyvíjať tlak, aby organizátori upravili rozsah podujatia, oproti jej prvotnému návrhu, ktorý obsahoval napríklad aj demontáž trolejového vedenia na niekoľko dní. Oceňujeme, že zástupcovia mesta dosiahli, aby vojenská prehliadka v Banskej Bystrici bola rozsahom adekvátna a čo najmenej zasiahla do bežného života Banskobystričanov,“ píšu aktivisti v stanovisku.

„My, ako členovia občianskej platformy Nie v našom meste, nemáme záujem bojkotovať oslavy SNP a rešpektujeme rozhodnutie relevantných štátnych inštitúcii a orgánov. Sme však silne presvedčení, že takáto forma osláv SNP nie je pre 21. storočie moderného demokratického štátu prijateľná, a ani neprezentuje skutočný stav armády, čo je v rozpore s hodnotami pravdivosti a férovosti, a pravdepodobne aj cieľmi tejto vojenskej prehliadky. Pripomíname, že presun vojenských tankov mestom sa naposledy udial v roku 1968. Vyjadrujeme tiež nesúhlas s finančnými nákladmi na toto podujatie, ktoré zverejnili médiá, a ktoré sa pohybujú v miliónoch eur. Myslíme si, že v súčasnom stave slovenskej spoločnosti, kedy kolabuje zdravotníctvo, školstvo a poľnohospodárstvo, sa dôstojné oslavy SNP nemajú organizovať mrhaním verejnými finančnými prostriedkami z našich daní,“ napísali členovia iniciatívy.

Tí vyzývajú mesto, aby aktívne komunikovalo s organizátormi vojenskej prehliadky ohľadom obmedzení i možných následkov. Zároveň však od vedenia mesta očakávajú aj vyjadrenie v hodnotovej rovine ku samotnému významu prehliadky.