Banská Bystrica si pripomína 75. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania. Vo štvrtok dopoludnia prebehla v areáli Múzea SNP v a parku pod ním oficiálna časť spojená s pietnou spomienkou. Osláv sa zúčastnili zástupcovia množstva zahraničných delegácií.

Hlavná časť osláv začala o desiatej predpoludním spomienkou spojenou s kladením vencov v pietnej sieni Múzea SNP. Následne sa začal oficiálny program na hlavnom pódiu, ktoré je tento rok umiestnené v parku pod Pamätníkom SNP. Jeho súčasťou boli príhovory najvyšších štátnych predstaviteľov a hostí, ale aj udeľovanie armádnych hodností či pamätných medailí priamym účastníkom odboja.

„Tým, že sme ako národ a spoločnosť povstali, bolo naše povstalecké vojsko vyhlásené za súčasť spojeneckých armád. Toto uznanie sme si nevydobyli rečami, ale účasťou našich vojakov v armádach protihitlerovských spojencov a predovšetkým povstaním. Bez neho by sme neboli tým, čím sme. Štátom so zakladateľskou protifašistickou a demokratickou tradíciou. Vďaka povstaniu ju máme zapísanú v našom národnom i štátnom rodnom liste,“ uviedla zhromaždeniu v parku pod Pamätníkom SNP prezidentka Zuzana Čaputová.

„Tak ako každá doba, aj tá dnešná, má svoje vážne hrozby. V porovnaní s povstaleckou generáciou máme to šťastie, že dnes sa nemusíme so zbraňou v ruke brániť proti nacistickej mašinérii. Ale klamali by sme samých seba, keby sme nevideli, že hrozby sú stále prítomné a že aj teraz, po 75 rokoch naliehavo potrebujeme, aby pluralita nebola prekážkou spolupráce,“ doplnila prezidentka v príhovore.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko (SNS) zvlášť vyzdvihol prítomnosť ruskej delegácie na oslavách a v príhovore venoval pozornosť osobnosti neskoršieho normalizačného prezidenta Gustáva Husáka.

Prítomným sa prihovoril aj predseda senátu parlamentu Českej republiky Jaroslav Kubera či podpredseda Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Iljas Magomed Umachanov, či podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a inak aj ružomberský primátor Igor Čombor. Ako posledný z oficiálnych hostí sa zhromaždeniu prihovoril aj premiér vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini (SMER-SD).

Popoludní pokračuje kultúrny program osláv na hlavnom pódiu v parku pod Pamätníkom SNP a od 15-tej hodiny sa začne očakávaná vojenská prehliadka vedúca po ceste I/66.

Program osláv vyvrcholí galaprogramom od 20.30 h, v ktorom vystúpia interpreti ako Richard Müller, Kristína, Miro Žbirka či skupina Desmod. Predstavia sa tiež ľudové umelecké súbory Lúčnica a SĽUK.

Dopravné obmedzenia v meste, vrátane upravených cestovných poriadkov, potrvajú približne do večernej 20-tej hodiny.